Dieta na lepszą pracę mózgu

Każdy z nas pragnie cieszyć się jak najdłużej jasnością myślenia i jak najlepszą pamięcią. Wraz z wiekiem nasze możliwości ulegają osłabieniu. Dlatego trzeba stosować techniki oraz zabiegi mające na celu utrzymania naszego mózgu w odpowiedniej kondycji. Specjaliści uważają, że właściwe odżywianie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz demencji. Zbilansowana dieta powinna być obecna już od najwcześniejszych lat, gdyż w podeszłym wieku pozwoli uniknąć lub zniwelować skutki chorób związanych z mózgiem. Spowolnienie starzenia się mózgu to zasługa kilku składników: witaminy K, luteiny, kwasu foliowego oraz beta-karotenu. Ważną funkcję odgrywa również witamina E, która hamuje zanik umiejętności poznawczych.

Produkty wspomagające pracę mózgu

Właściwa dieta polega na wprowadzeniu zdrowych produktów, do których należą: warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, produkty z pełnego ziarna, ryby, drób, oliwa z oliwek, jagody i czerwone wino. Na pewno powinniśmy wyrzekać się czerwonego mięsa, masła i margaryny, serów, słodyczy, ciastek oraz smażonych produktów. Przestrzeganie tych prostych zasad zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o około 54 %. Powinniśmy mieć świadomość, że w znacznym stopniu możemy sami wpłynąć na rozwój naszego mózgu. Im więcej zielonych warzyw na talerzu, tym lepsza będzie sprawność naszego umysłu do późnego wieku.

Jagody na pracę mózgu

Z pewnością przy obecnym trybie życia każdemu z nas zależy, aby nieco podkręcić swoją pamięć i koncentrację. Przede wszystkim jagody zawierają flawonoidy, które poprawiają przepływ krwi do mózgu i tym samym usprawniają jego funkcjonowanie. Owoce te chronią mózg przed następstwami stresu oksydacyjnego i korzystnie wpływają na funkcje poznawcze.

Orzechy i ziarna na koncentrację

Orzechy i ziarna stanowią idealne źródło witaminy E, przyczyniającej się dla funkcji poznawczych człowieka. Z kolei produkty pełnoziarniste pozytywnie oddziałują na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a prawidłowy przepływ krwi do narządów, w tym mózgu, jest istotny dla ich właściwego funkcjonowania. Orzechy włoskie są bogactwem składników mineralnych, gdyż zawierają dużą ilość fosforu, który doskonale wpływa na pracę mózgu. Z tego względu orzechy muszą spożywać osoby uczące się. Ponadto orzechy włoskie są źródłem żelaza, wapnia, potasu, magnezu i cynku. Natomiast zawarta w nich witamina E, korzystnie wpływa na skórę, B6 bierze udział w powstawaniu przeciwciał i czerwonych krwinek. Z kolei lecytyna jest najlepszym źródłem choliny potrzebnej do powstania acetylocholiny, czyli jednego z neuroprzekaźników. Niedobór choliny prowadzi do ospałości, demencji starczej i spadku zdolności pamięciowych. Występuje ona w orzeszkach ziemnych, soi i kiełkach pszenicy.

Przyprawy wspomagające pracę mózgu

Kurkuma w walce z Alzheimerem

Związki w kurkumie pomagają oczyścić płytkę miażdżycową w mózgu osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem. Usuwa z organizmu wolne rodniki, które uszkadzają błony komórkowe manipulując łańcuchem DNA, a nawet mogą doprowadzić do śmierci komórki. Przeciwutleniacze mogą walczyć z wolnymi rodnikami i zmniejszyć lub nawet zapobiec niektórym szkodliwym zmianom. Kurkumina obniża poziom enzymów w organizmie, które powodują stan zapalny. Zatrzymuje również płytki krwi, przez co tworzą się skrzepy, z tego względu może zapobiegać miażdżycy, czyli gromadzeniu się płytki miażdżycowej, która może zablokować tętnice i prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Cynamon w walce z Alzheimerem i Parkinsonem

Odrobina cynamonu codziennie zdecydowanie poprawia nastrój. Ta przyprawa posiada właściwości antyoksydacyjne i  może być stosowana zapobiegawczo i leczniczo w celu zmniejszenia szkodliwych skutków pourazowego obrzęku mózgu. Przede wszystkim cynamon równoważy poziom neuroprzekaźników w mózgu i wpływa na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Choroba Parkinsona polega na postępującym procesie zwyrodnienia komórek nerwowych, co prowadzi do obumierania neuronów.

Cynamon pomaga chronić neurony przed chorobami degeneracyjnymi układu nerwowego. Zawarte w cynamonie aniony benzoesanowe przenikają do mózgu i chronią go przed niszczeniem ochronnych białek Parkin i DJ-1. Regularne spożywanie cynamonu hamuje anatomiczne, biomechaniczne oraz komórkowe zmiany w mózgu, które są charakterystyczne przy chorobie Parkinsona. Dodatkowo hamują rozwój choroby Alzheimera. Cynamon zawiera aldehyd cynamonowy i epikatechinę. Związki te niwelują gromadzenie się szkodliwego białka tau w mózgu, które związane jest z rozwojem choroby Alzheimera. Cynamon wpływa na prawidłową pracę białka w komórkach mózgowych, dzięki czemu tworzy się struktura, która wspomaga oczyszczanie toksycznych protein. Cynamon dostarcza organizmowi wielu przeciwutleniaczy, ale nie trzeba go spożywać, aby korzystnie oddziaływał na nasze zdrowie. Dobry nastrój pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Dlatego, gdy czujemy się zestresowani, powinniśmy używać olejku cynamonowego do aromaterapii.

Rumianek

Rumianek znany jest ze swoich właściwości uspokajających. Zawiera on związki, które mogą wiązać się z receptorami pewnych substancji chemicznych w mózgu, obniżając poziom niepokoju. Przeprowadzono badania, w których osoby z zespołem lęku uogólnionego piły ekstrakt z rumianku albo placebo. Osiem tygodni później osoby spożywające rumianek odczuwały znaczny spadek niepokoju.

Tymianek i natka pietruszki

Najnowsze badania dowodzą, że flawonoidy w tymianku oraz natce pietruszki określane apigeniną wzmacniają połączenia pomiędzy neuronami i pobudzają komórki macierzyste do przemiany w neurony. Dieta bogata w apigeninę może wpływać na powstawanie komórek mózgowych i komunikację, co w teorii może pomagać w depresji, chorobie Alzheimera lub chorobie Parkinsona.

Kwasy tłuszczowe korzystne dla mózgu

Spożywanie kwasów tłuszczowych ma korzystny wpływ na mózg. Starzenie się mózgu związane jest z poziomem kwasów omega-3, które powszechnie występują w olejnych rybach takich jak: łosoś, sardynki i makrela. Dieta pozbawiona tego typu kwasów powoduje osłabienie funkcji pamięciowych i zdolności umysłowych. Niższy poziom kwasów omega-3 przekłada się na różnicę dochodzącą nawet do 2 lat różnicy w strukturalnym wieku mózgu. Do grupy kwasów omega-3 należą m.in. wielonienasycone kwasy pełniące ważną rolę w odżywianiu człowieka: kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA). Osoby, u których poziom DHA jest niski mają mniejszą objętość mózgu. Dodatkowo osoby z niskim poziomem kwasów typu omega-3 gorzej radzą sobie w testach pamięci wzrokowej, rozwiązywaniu problemów oraz wielozadaniowym bądź abstrakcyjnym myśleniu. Z kolei kwas linolowy  znajdujący się w tłuszczach rybnych i roślinnych przeciwdziała osłabieniu koncentracji, utracie pamięci, apatii i halucynacjom.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.