Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Każda operacja jest obciążeniem dla organizmu. W zależności od tego jaki jest to rodzaj zabiegu, należy podejmować odpowiednie działania. To zapobiegnie pojawieniu się komplikacji pooperacyjnych oraz pozwoli na szybszy powrót do pełnego zdrowia. Jedną z najistotniejszych kwestii po operacjach jamy brzusznej jest odpowiednia dieta. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby po usunięcia woreczka żółciowego stosować się do zaleceń dietetycznych.

Jaka powinna być dieta po usunięciu woreczka żółciowego?

Po operacji woreczka żółciowego należy odżywiać się w sposób lekki. Najważniejsze jest to, aby nie obciążać układu pokarmowego, który musi zregenerować się po operacji. Stosowanie się do kilku zasad żywieniowych przez trzy-cztery tygodnie po operacji sprawi, iż organizm bardzo szybko powróci do normalnego funkcjonowania. Wiele osób odżywia się w sposób poprawny, ale popełnia istotny błąd dotyczący wielkości porcji. To wydłuża okres rekonwalescencji i może powodować problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak na przykład zgaga, czy zaparcia. Bardzo istotne jest to, aby unikać zaparć, ponieważ powodują one silne napięcie mięśni brzucha. Mają one bardzo zły wpływ na gojenie się wewnętrznych ran pooperacyjnych. Dlatego też należy pamiętać o tym, iż posiłki powinny być mniejsze, ale za to częstsze.

Produkty niezalecane

Najistotniejsze jest wyeliminowanie składników odżywczych, które mają negatywny wpływ na układ pokarmowy, spowalniają trawienie i obciążają organizm. Przede wszystkim należy unikać wszystkiego co tłuste. Trzeba także zrezygnować z ciemnych mąk, a tym samym z żytniego pieczywa oraz ciemnych makaronów. Należy unikać warzyw wzdymających, strączkowych. Aby uniknąć złego samopoczucia oraz komplikacji należy zrezygnować z:

 • mocnej kawy oraz herbaty
 • napojów gazowanych
 • tłustych potraw
 • smażonych posiłków
 • śmietany i wysoko-tłuszczowego nabiału
 • słodyczy
 • żywności wysokoprzetwożonej
 • mąki żytniej
 • smalcu
 • słoniny
 • majonezu
 • pikantnych przypraw oraz potraw
 • kapusty
 • warzyw strączkowych
 • tłustych mięs
 • żółtek jaj
 • cebuli
 • kalafiora
 • czosnku
 • palenia tytoniu
 • spożywania alkoholu
 • kwaśnych potraw

Co można jeść i pić po operacji woreczka żółciowego?

Jeśli chodzi o napoje, najlepiej jest pić wyłącznie słabą herbatę oraz wodę. Posiłki powinny zawierać wszelkie niezbędne dla organizmu substancje. Lekka dieta po usunięcia woreczka żółciowego nie polega na głodzeniu się i spożywaniu bardzo małej ilości jedzenia. W takim przypadku organizm będzie osłabiony, a jego regeneracja również będzie wydłużona. Dlatego też należy komponować posiłki, które zawierać będą zarówno mięso, jak i warzywa i owoce.

Zaleca się spożywanie przede wszystkim chudych wędlin oraz mięs takich jak drób (bez skóry). Cenne i wartościowe będą również ryby, jednak nie w formie smażonej, a przygotowywane na parze, bądź w piekarniku. Warto jeść zupy, gotowane na wywarze warzywno-drobiowym (nie z kostki!). Zawierają one bardzo dużo witamin oraz minerałów, a przy tym są lekkostrawne. Dla urozmaicenia można włączyć do diety zupy typu krem. Można spożywać duże ilości warzyw i owoców (z wyłączeniem tych niezalecanych). Należy jednak pamiętać, aby owoce były pozbawione skórki, a warzywa ugotowane.

Pieczywo powinno być pszenne. Można spożywać również wafle ryżowe. Wszystkie produkty zbożowe muszą być łatwostrawne, dlatego makarony (wyłącznie jasne) nie powinny być gotowane al dente, muszą mieć formę na granicy rozgotowania. Można również spożywać biały ryż, płatki ryżowe, kuskus. Dieta po usunięciu woreczka żółciowego może więc być różnorodna i ciekawa. Jeśli chodzi o desery, można spożywać kisiele, budynie (przygotowywane na chudym mleku), herbatniki.

Jaka forma i ilość posiłków?

Jeśli chodzi o ilość posiłków, to powinno być ich przynajmniej 5, warto jeść małe porcje co 2-3 godziny. Należy całkowicie zrezygnować ze smażenia, zaleca się posiłki gotowane, pieczone, bądź przyrządzane na parze. Lepiej jest unikać surowych warzyw i owoców, ponieważ są one trudniejsze do strawienia. Istotne jest to, aby potraw przygotowywanych w piekarniku nie polewać olejem, ani oliwą. Najwygodniejszym sposobem na przygotowywanie potraw jest gotowanie na parze, ponieważ można jednocześnie ugotować mięso, jak i warzywa.

Przykładowe posiłki

Pierwsze oraz drugie śniadania mogą składać się z pieczywa podawanego z dżemem, chudą wędliną oraz dodatkiem w postaci warzyw. Zaleca się również spożywanie płatków ryżowych gotowanych na wodzie, do smaku można dodać banana lub jabłko, warto również jeść sałatki z ugotowanych warzyw (bez dodatku majonezu). Obiady mogą zawierać gotowane bądź pieczone mięsa (wyłącznie lekkie, nietłuste), czyli na przykład pierś z kurczaka gotowaną na parze oraz makarony z delikatnymi sosami, lub też ryż, ziemniaki, czy kuskus z gotowanymi warzywami. Warto jeść również chude ryby. Na potrawę obiadową idealne będą zupy. Desery mogą stanowić musy owocowe, kisiele, czy też budynie. Smacznym deserem będą także herbatniki posmarowane dżemem. Na podwieczorek najlepsze będą gotowane warzywa, kuskus na słodko, albo na słono z dodatkiem chudego mięsa. Kolacja powinna być lekka i należy nie jeść tuż przed snem. Mogą to być pieczone jabłka, czy gruszki, sałatki owocowo-warzywne, wafle ryżowe z pastą warzywną.

Jak powrócić do normalnej diety?

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego jest wymagająca. Należy utrzymywać ją przynajmniej przez 3 tygodnie. Nie można jednak od razu wrócić do starych nawyków żywieniowych, organizm może doznać szoku. Zmiany trzeba wprowadzać stopniowo i delikatnie. Od trzeciego tygodnia diety można powoli wprowadzać nowe składniki. Istotne jest to, aby nie tylko urozmaicać posiłki stopniowo, ale również to, by nowe produkty stanowiły małą część całego dania. W czwartym tygodniu do jednego posiłku dziennie można dodawać nową rzecz, najlepiej jest w pierwszej kolejności urozmaicić wybór warzyw, później mięs, a na końcu kasz oraz zbóż. Smażenia powinno się unikać przez przynajmniej dwa miesiące po operacji. Warto skonsultować zmiany w diecie z lekarzem, podczas kontrolnej wizyty pooperacyjnej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.