Cellulit w ciąży – zapobiegaj i lecz ćwiczeniami, masażami oraz dietą

Cellulit, a zwłaszcza cellulit w ciąży nie jest jednostką chorobową, a jedynie przykrym, kosmetycznym problem naszej skóry. Wręcz, przez wielu naukowców uważany jest za proces całkowicie normalny. Nie ulega jednak wątpliwości, że kłopotliwy i nieestetyczny. Pierwsze jego objawy mogą pojawiać się w dowolnym wieku. Na podstawie jednak statystyk dermatologicznych można wyróżnić 3 wyraźne piki – okres pokwitania (około 15% przypadków), okres ciąży (20%) oraz okres menopauzy (25%). My w naszym artykule postaramy się skupić na drugim pod względem częstości okresie i omówić problem, jakim jest cellulit w ciąży.

Cellulit w ciąży – przyczyny.

Jedną z głównych przyczyny pojawiania się cellulitu są zmiany hormonalne, a ciężko w życiu kobiety wyobrazić sobie okres większych ich wahań niźli w ciąży. Głównie chodzi tutaj o zmiany stosunku estrogenów do progesteronu, a mówiąc ściślej, znacznego wzrostu tej pierwszej substancji. Powoduje ona między innymi poszerzenie i wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz zatrzymanie w organizmie wody. Tak powstające obrzęki, skutkujące zaburzeniami mikrokrążenia i niedotlenieniem tkani tłuszczowej. Od tego momentu już tylko krok dzieli nas od cellulitu.

Tak w skrócie kształtuje się główny z procesów, leżących u podłoża problemu, jakim jest cellulit w ciąży. Oczywiście, można wymienić jeszcze wiele innych, pośrednich mechanizmów – w większości dających się modyfikować.

  • Błędne nawyki żywieniowe – głównie, nadmierne spożycie węglowodanów powodujących znaczny wzrost syntezy odkładających się w tkance podskórnej triglicerydów. Niekorzystna jest również nadmierna kaloryczność posiłków i przejadanie się.
  • Zbyt niski poziom aktywności fizycznej – podobnie, jak czynniki dietetyczne sprzyja odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.
  • Siedzący tryb życia – sprzyja obrzękom, a te z kolei predysponują do cellulitu.
  • Czynniki genetyczne – rodzinna predyspozycja, niestety znacznie szanse na cellulit w ciąży i nie tylko zwiększa.

Cellulit w ciąży – zapobieganie i leczenie dietą.

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, błędne nawyki żywieniowe, są jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka cellulitu w ciąży i poza nią. Tym samym, stosując odpowiednią dietę oraz przestrzegając pewnych prostych zasad, możemy w znacznym stopniu szansę na pomarańczową skórę zmniejszyć. W przypadku natomiast jej wystąpienia stosunkowo skutecznie z nią walczyć.

Naczelną zasadą jest dbanie o prawidłowy przyrost masy ciała. Akceptowalnym i w pełni fizjologiczny dla ciąży poziomem, jest zwiększenie liczby swoich kilogramów o około 11 do 13. Większe przyrosty są już niekorzystne i zwiększają ryzyko cellulitu, a także otyłości po ciąży. Dobrym pomysłem, oczywiście oprócz regularnych pomiarów masy ciała, będzie ułożenie odpowiedniego jadłospisu już na początku swojej drogi do macierzyństwa.

Jak więc zbudować swój ciążowy jadłospis, aby czuć się, jak najlepiej i nie martwić się pomarańczową skórką?

  • Produkty pełnoziarniste – są dobrym źródłem białka, witamin oraz minerałów. Posiadają ponadto cukry złożone, dużo bardziej syte i zdrowe, niźli te proste i przetworzone.
  • Jasne, gotowane mięso – ciężko wyobrazić sobie dietę ciężarnej bez mięsa (doskonałego źródła żelaza i pełnowartościowego białka). Powinna ona jednak postawić na mięso jasne, najlepiej gotowane w bulionie lub co jeszcze lepsze na parze.
  • Warzywa i owoce w każdym posiłku – są doskonałym źródłem naturalnych witamin, minerałów i ważnych w procesie walki z cellulitem antyoksydantów. Co warte zaznaczenie jednak liczba owoców powinna być kontrolowana, gdyż zawierają one dużo fruktozy (cukru owocowego), który odgrywa istotną rolę w tyciu.
  • Unikanie słodkich napojów – picie ich jest jednym z dietetycznych grzechów głównych. Zawierają one liczne chemiczne dodatki i ogromne ilości cukrów prostych. Ich picie jest prostą drogą do cellulitu i co gorsze otyłości.
  • Unikanie soli, a zwłaszcza słonych przekąsek – sód, główny składnik soli, jest podstawowym jonem zatrzymującym wodę w naszym organizmie. To z kolei skutkuje wcześniej wspominanymi obrzękami.

Cellulit w ciąży – zapobieganie i leczenie ćwiczeniami.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, podczas ciąży kobieta powinna w swoim planie dnia, zawrzeć pewien zakres aktywności fizycznej i odpowiednich do wieku ciążowego ćwiczeń. Pogląd ten, potwierdzony dowodami naukowymi, coraz silniej propagowany jest przez lekarzy i innych ekspertów związanych z ochroną zdrowia.

Bardzo ciekawym pomysłem dla ciężarnych, może być w gimnastyka. Aby była ona skuteczna i co najważniejsze bezpieczna muszą być spełnione pewne zasady. Po pierwsze, przed rozpoczęciem ćwiczeń, należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Po drugie ćwiczenia nie mogą być nadto obciążające organizm, preferowane są bardzo lekkie i niezbyt dynamiczne. Po trzecie, aby ćwiczenia miały swój pozytywny efekt, muszą być wykonywane regularnie i przez przynajmniej kwadrans każdego dnia.

Regularna aktywność fizyczna w ciąży, na przykład przy wykorzystaniu proponowanej gimnastyki, przynosi szereg korzyści. Zapobiega nadmiernemu przyrostowi masy ciała, usprawnia przepływ krwi, zmniejsza obrzęki oraz powoduje wyrzut naturalnych endorfin (substancji zwanych hormonami szczęścia). Te wszystkie pozytywne efekty, oprócz korzystnego wpływu na zdrowie i samopoczucie, znacznie zmniejsza szanse na cellulit w ciąży oraz skutecznie pozwala z nim walczyć.

Cellulit w ciąży – zapobieganie i leczenie masażami.

Ostatnimi laty, coraz bardziej popularnym tematem są masaże antycellulitowe. Ich działanie likwidujące pomarańczową skórkę opiera się na kilku mechanizmach. Po pierwsze dochodzi do rozbijania leżących w tkance podskórnej skupisk tłuszczu, co ułatwia organizmowi jego usuwanie i tym samym chroni przed cellulitem. Po drugie, masaże, szczególnie kończyn poprawiają ich ukrwienie i zmniejszają szanse na występowanie obrzęków. Po trzecie masaż sam w sobie jest czynnością przyjemną i poprawia ogólną kondycję całego organizmu.

Warte zaznaczenie w tym miejscu jest, że przed skorzystaniem z jakichkolwiek zabiegów w trakcie ciąży, należy wcześniej skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Walka z problemem, jaki stanowi cellulit w ciąży, jest oczywiście ważna, ale nie może odbywać się kosztem narażenia dziecka na niebezpieczeństwo.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.