Dieta bezglutenowa na odchudzanie

Dieta bezglutenowa to nowy trend, który przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tam populacja osób z celiakią (zdiagnozowaną chorobą trzewną) wynosi 1%, zaś osób popierających dietę bezglutenową są miliony, dokładnie 6% ludności. Szybko okazało się, że to pojemny i nienasycony rynek, którego pragną konsumenci dbający o swoje zdrowie, młody wygląd i dobre samopoczucie. Po drugiej stronie stoją ci, którzy uważają dietę bezglutenową za wymysł naszych czasów, gdzie winę za całe zło obarcza się dotąd neutralne białko zbóż. Prawda, jak zawsze, stoi gdzieś po środku, ale w tym artykule poruszymy ważną kwestię związaną z przejściem rzeszy osób na dietę bezglutenową. Dieta bezglutenowa na odchudzanie? Brzmi ciekawie, ale jak powinna wyglądać i czy rzeczywiście skutkuje zrzuceniem kilku kilogramów?

Na czym polega dieta bezglutenowa

W ogromnym skrócie dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu z diety glutenu? Białka znajdującego się naturalnie w pszenicy, jęczmieniu, owsie i produktach mogących być przez nie zanieczyszczone (a więc naturalnie nie zawierających glutenu). Pierwotnie dieta była przeznaczona dla osób, które nie tolerują glutenu lub są uczulone na pszenicę i ze względów zdrowotnych są zmuszone go unikać. Osoby dotknięte nietolerancją glutenu chorują na celiakię (inne nazwy to sprue nietropikalna/choroba trzewna). Gluten działa na ich organizm toksycznie tylko wtedy, gdy jest zjadany. Jeżeli się go unika, nie prowadzi do żadnych dolegliwości, które mogłyby wpłynąć na załamanie stanu zdrowia. Warto tu tylko wspomnieć, że jeśli podejrzewamy u siebie celiakię lub opisaną niedawno w wydawnictwach naukowych nadwrażliwość na gluten, to możemy zauważyć u siebie objawy takie jak: bóle brzucha, wymioty, biegunki, wzdęcia, wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks, częste bóle głowy nie przechodzące po tabletkach, wysypki na ciele, nadmierne wypadanie włosów i wiele innych.

To dlatego, że gluten prowadzi do zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za trawienie i wchłanianie pokarmu, który jest następnie rozprowadzany po całym ciele w postaci białka, tłuszczu, cukru, witamin i soli mineralnych. Na skutek niedożywienia (a w rzeczywistości nadmiernego jedzenia glutenu) osoba taka chudnie, robi się anemiczna i apatyczna, ale nie o to przecież chodzi w diecie, by szkodzić swojemu zdrowiu i życiu (nieleczona celiakia może prowadzić do raka przełyku i jelit), a odżywiać się zdrowo i racjonalnie. Dieta bezglutenowa na odchudzanie jest prostym i logicznym zabiegiem, który gwarantuje nam zrzucenie zbędnych kilogramów, jeśli tylko będzie skrupulatnie przestrzegana.

Czy dieta bezglutenowa odchudza?

Doszliśmy do sedna sprawy, a więc odpowiedzi na pytanie czy dieta bezglutenowa odchudza i ewentualnie jak szybko oraz ile uda nam się schudnąć? Według niedawno opisanych badań dieta bezglutenowa jest nie tylko niezbędna w celiakii, ale korzystna dla przeciętnego obywatela, ponieważ:

  • Pomaga osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała określaną wskaźnikiem BMI, co dotyczy zarówno osób z nadwagą jak i niedowagą. Zarówno jedni jak i drudzy mogą zauważyć przypływ energii, lepsze samopoczucie, ustąpienie gazów, wzdęć i innych dolegliwości związanych ze spożywaniem słabej jakości wypieków (obecnie uważa się, że mąka pszenna nie ma dużego związku z prawdziwym, mielonym i zdrowym ziarnem, a ma więcej wspólnego z pustą kalorią). Jeszcze lepsze efekty uzyskasz włączając do diety tabletki przyspieszające przemianę materii, zapobiegające efektowi jojo po powrocie do tradycyjnej diety.
  • Dozwolone w diecie bezglutenowej ziarna: kukurydza, gryka, kasza jaglana mają mniejszy indeks glikemiczny niż pszenica, co wpływa na redukcję masy ciała
  • Ze względu na dość wygórowaną jak na polskie realia cenę za gotowe wypieki bezglutenowe, jadłospis opieramy na tanich owocach, warzywach i domowych wypiekach, które są pewnym i zdrowym źródłem składników odżywczych
  • Zmusza nas do unikania wysoko przetworzonej żywności: sklepowe wędliny, znaczna większość pasztetów, gotowe obiady mrożone, obiady garmażeryjne oraz jedzenia typu fast-food.
  • Unikamy nie tylko jedzenia z glutenem, ale także jedzenia mogącego go zawierać (zapis na opakowaniach: „może zawierać gluten” / „może zawierać śladowe ilości glutenu”)

Prawda o diecie bezglutenowej

Dieta bezglutenowa jest restrykcyjna, dlatego na początku może być dla nas trudna i wręcz niewykonalna. Przed zakupem należy dokładnie czytać etykiety, sprawdzać zapisy E uzupełnione cyframi (pod takimi nazwami może kryć się gluten) i unikać śmieciowego jedzenia, które z pewnością zawiera dodatek pszenicy (na dodatek modyfikowanej). Dieta bezglutenowa na odchudzanie jest skuteczna, bowiem warzywa i owoce, dozwolone kasze i makarony oraz pieczywo mają mniejszy indeks glikemiczny, mają mniej kalorii i są sycące. Ponadto osoby na diecie bezglutenowej obowiązują te same zasady, co osoby na diecie tradycyjnej, dlatego nie należy rezygnować z tłuszczu, mięs i nabiału. Dodatkowo warto postawić na zdrowy błonnik, który usprawni pracę jelit powoli odzwyczajanych od mąki. Aby nieco rozjaśnić zasady diety bezglutenowej, warto oprzeć się o zasady 7U proponowane przez profesora Stanisława Bergera, znawcy w dziedzinie zdrowego żywienia.

1 U – urozmaicenie

W każdym posiłku należy spożywać produkty ze wszystkich grup żywnościowych. Dostarcza się wtedy organizmowi wszystkich składników pokarmowych, a tym samym zapobiega chorobom.

2 U – umiarkowanie

Każdy powinien jeść według swoich potrzeb, a dobrym tego wskaźnikiem jest utrzymanie właściwej masy ciała. Jeśli tyjemy, oznacza to, że jemy za dużo, a jeśli chudniemy – że jemy za mało w stosunku do naszych potrzeb.

3 U – uregulowanie

Należy dołożyć wszelkich starań, aby liczba i częstotliwość posiłków w ciągu dnia były w miarę stałe. Regularne odżywianie się pozwala na stałe dostarczanie energii naszemu organizmowi i na lepsze kontrolowanie uczucia głodu, a także zapobiega przejadaniu się. Zalecane jest spożywanie 3 głównych posiłków oraz 2 mniejszych.

4U – unikanie

Zaleca się unikanie nadmiaru tłuszczu, cukru, soli i alkoholu. I oczywiście glutenu.

5 U – uprawianie sportu

Regularna umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana wszystkim, bez względu na problemy zdrowotne. Jeśli nie możemy uprawiać żadnego sportu, wskazane są przynajmniej codzienne spacery czy poranne rozciąganie w domu.

6 U – umiejętność przyrządzania potraw

Pamiętajmy, że nawet najzdrowsze warzywa gotowane godzinami, tracą witaminy i sole mineralne, a najchudsze mięso stanie się bombą kaloryczną, gdy będzie panierowane i smażone w dużej ilości tłuszczu.

7 U – uśmiechnij się

Pogoda życia, życzliwość w stosunku do siebie i innych oraz umiejętność cieszenia się z rzeczy nawet niewielkich bardzo pomaga w zachowaniu zdrowia przez całe życie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.