Skóra wrażliwa – jak o nią dbać?

Wiele osób ma skórę wrażliwą. Z problemem tym zmagają się zarówno panie, które często poddają skórę zbyt intensywnej pielęgnacji, jak i panowie, którzy codziennie się golą. Czasem dobór specjalnych kosmetyków do tego typu skóry niestety nie wystarcza.

Nasza skóra bardzo często na zmianę wody, bądź nowy kosmetyk reaguje pieczeniem, swędzeniem, uczuciem napięcia. Mogą pojawić się też czerwone plamki, drobne krostki, suchość itp. Nie ma możliwości jednorazowego pozbycia się tego problemu. Trzeba nauczyć się z taką cerą żyć i dbać o nią, odpowiednio pielęgnując. Konieczne jest też wystrzeganie się czynników, które mogą podrażniać skórę.

Do podrażnień jest bardzo łatwo. Cera wrażliwa nie akceptuje m.in. chlorowanej wody. Źle działa na nią używanie silnych (często też mocno perfumowanych) kosmetyków oraz gwałtowna zmiana temperatur.

Skóra wrażliwa może spotkać osoby, które mają cerę suchą, mieszaną czy tłustą.

Cera sucha, mieszana czy tłusta? Która bardziej jest narażona na podrażnienia?

Okazuje się, że dieta także ma wpływ na skórę. Skóra podrażniona przez czynniki zewnętrzne zachowuje się zupełnie inaczej, niż skóra normalna. Wówczas czujemy świąd, pieczenie. Skóra staje się napięta i delikatniejsza niż zazwyczaj. Często pojawia się zaczerwienienie oraz wysypka. Dzieje się tak, ponieważ doszło do zaburzenia mechanizmów obronnych. Powodem tego jest zazwyczaj niedostateczna wilgotność naskórka. Przyczyną może być też uszkodzenie ochronnej warstewki hydrolipidowej bądź specyfiki zmieniające jej kwaśny odczyn na zasadowy.

Cechą charakterystyczną jest to, że reakcja skóry wrażliwej jest natychmiastowa. Podrażnienia występują niemalże błyskawicznie, w momencie gdy zetkną się z substancjami czy preparatami, które je powodują.

Jeszcze kilka lat temu specjaliści uważają, że tak reaguje tylko skóra sucha. W przypadku cery tłustej bądź mieszanej reakcja jest znacznie wolniejsza. Okazuje się jednak, że nie ma to żadnej zależności i takie myślenie było błędne. Sucha skóra przez drażniące specyfiki i substancje dodatkowo się przesusza, pojawia się też pieczenie, czasem również małe, czerwone plamki. Skóra mieszana oraz tłusta również piecze i łuszczy się. Zdarza się też, że pojawiają się duże plackowate zaczerwienienia. Badania wskazują, że częściej z problemem wrażliwej skóry zmagają się osoby o jasnej karnacji oraz jasnych lub rudych włosach.

f-avene-hydrance-optimale-legere-spf20-krem-nawilzajacy-skora-wrazliwa-uv-legere-40-ml
Krem nawilżający do skóry wrażliwej
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Skóra wrażliwa czy alergiczna?

Wiele osób ma problem z odróżnieniem skóry suchej od alergii. Cechą charakterystyczną jest to, że w reakcja skóry wrażliwej na podrażnienia jest natychmiastowa. Jeśli chodzi o alergię ? potrzeba trochę czasu. Jest to główny czynnik różniący te dwa problemy.

Zmiany na skórze alergicznej zazwyczaj pojawiają się po około 12-72 godzinach od momentu kiedy ma ona do czynienia z substancjami czy czynnikami drażniącymi.

Należy pamiętać, że alergia jest brakiem odporności organizmu. Na skórze alergików zazwyczaj występują: wysypka, silne łuszczenie oraz rumień. Tego typu objawy mogą spowodować zarówno substancje nieorganiczne jak i organiczne.

Zmiany na skórze mogą być spowodowane nie tylko kosmetykami – jak uważa większość osób. Powodem wystąpienia problemu mogą być też: jedzenie, sierść zwierząt, pyłki roślin, odchody roztoczy czy różnego rodzaju substancje chemiczne. Często trudno jest ustalić alegren, bowiem reakcja organizmu jest opóźniona.

Często sami jesteśmy sobie winni, jeśli chodzi o nadwrażliwość skóry. Zbyt dużo przebywamy w nagrzanych, niewietrzonych pomieszczeniach, żyjemy w zanieczyszczonym środowisku. Okazuje się, że naszej skórze nie sprzyja także stres, palenie papierosów, a nawet przebywanie w towarzystwie ludzi, którzy palą. Uszkodzenie warstwy hydrolipidowej skóry powoduje też niewłaściwa pielęgnacja, wiatr lub chlorowana woda. Należy też ostrożnie obchodzić się z detergentami, które występują w płynach do płukania i proszkach do prania.

Co pomaga skórze wrażliwej

 • picie 2 litrów wody
 • stosowanie tłustych kremów zimą (z filtrami ochronnymi)
 • wykonuj próbę uczuleniową zawsze przed użyciem nowego kosmetyku. Jeśli pojawi się wysypka, nie aplikuj więcej specyfiku na swoją skórę
 • stosuj napary z rumianku i lipy
 • oczyszczaj cerę mleczkiem, śmietanką oraz tonikiem
 • nawilżaj swoją skórę
 • stosuj jak najmniej perfumowane kremy
 • stosuj podkłady, tusze, cienie do powiek, róże do policzków, szminki itp. dla osób o skórze wrażliwej
 • stosuj odpowiednie preparaty myjące, które nawilżą cerę i złagodzą podrażnienia. Właściwe specyfiki dodatkowo będą zapobiegały uszkadzaniu warstwy hydrolipidowej naskórka oraz zachowywały kwaśny odczyn skóry.
 • unikaj mycia twarzy wodą z kranu
 • wystrzegaj się mydeł o odczynie zasadowym
 • zrezygnuj z peelingów

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.