Krostki na twarzy i ciele. Czy to potówka?

Trądzik kojarzy się jednoznacznie z okresem dojrzewania, ale zmagają się z nim także dorośli. Jest jednak taki rodzaj trądziku, który występuje powszechnie u małych dzieci, a u dorosłych wzbudza raczej podejrzenia. Mowa o potówkach, czyli krostkach mogących pojawić się praktycznie na całej powierzchni ciała. Potówki to niewielkie krostki, które swędzą i pieką. Przypominają wysypkę, ale nie powodują ich nasze dietetyczne grzeszki czy zła pielęgnacja skóry. Potówki występują na ciele w wyniku przegrzania organizmu.

Jak wyglądają potówki

Potówki występują przede wszystkim u niemowląt, ale także spora część osób dorosłych miewa z nią sporadyczne problemy. Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, a my pocimy się pod syntetycznym ubraniem, narażamy się na silne pocenie, które wywołuje zwężenie kanalików potowych i wybrzuszenie w postaci niewielkich, czerwonych krostek. Pot zalegający w gruczołach zaczyna podrażniać skórę i powoduje stan zapalny. Towarzyszy temu drażniący świąd, a krostki z czasem stają się pęcherzykami wypełnionymi przezroczystym płynem. Pękają samoistnie, dlatego nie należy im w tym pomagać. Niewiele potrzeba, aby potówki były początkiem poważnego stanu zapalnego.

Jak odróżnić krostki od potówki

Potówki występują w dwóch postaciach – zapalnym i niezapalnym. Pojawiają się na głowie, klatce piersiowej, szyi, plecach, w zgięciach kolan i łokci – słowem wszędzie tam, gdzie naturalnie się pocimy. Lato szczególnie mocno sprzyja ich występowaniu, dlatego nie panikujmy, gdy zobaczymy je na opalonej skórze. Mogą wystąpić na ciele także podczas gorączki, ale szybko znikają, pozostawiając po sobie łuszczący naskórek. Gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym, potówki zaczynają nieprzyjemnie dawać o sobie znać – swędzą, ale i pieką, nie rzadko ulegają zakażeniu bakteryjnemu. Wtedy mogą zwiększać swoją średnicę i naciekać ropą – to tak zwana potówka czerwona. Takie krostki warto smarować spirytusem salicylowym, aby przyspieszyć ich wysychanie i dezynfekcję. Jeśli to nie pomoże zastosujmy maść z antybiotykiem, np. Tribiotic. Wysypka z krostkami rozwija się wszędzie tam, gdzie panuje wilgotny i ciepły klimat, dlatego szczególnie latem powinniśmy zadbać o dotlenienie skóry. Nośmy przewiewne ubrania, które są nie tylko lekkie, ale także nie uciskają nas w żadnych miejscach ciała.

Leczenie potówek

Leczenie potówek jest dość łatwe, ale trudność sprawia już wyleczenie samego źródła problemu. Potówki u dzieci mają znaną przyczynę – przegrzewanie dziecka czyli ubieranie go w za ciepłe ubrania. Jeżeli z potówkami zmagają się dorośli, może to oznaczać kilka możliwych przyczyn: nadmierna potliwość, która wymaga leczenia całego organizmu (tabletki PerspiBlock) lub stosowania miejscowego sztyftu na potliwość, np. Super Deo Reutter. Oprócz tego potówki dotykają częściej osób z nadwagą, które silniej się pocą. Nadmierne pocenie może wywoływać stres lub zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy. Możliwości jest wiele, dlatego przed podjęciem leczenia powinniśmy dla pewności skonsultować się z lekarzem.

f-reutter-super-deo-dezodorant-50g Krostki na twarzy i ciele. Czy to potówka?
Sztyft na nadmierną potliwość
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Profilaktyka potówek

Należy pamiętać, że choć nasza skóra potrafi regulować temperaturę ciała, to nie powinna tego robić nadmiernie. Wychodząc z domu upewnijmy się, że nie ubraliśmy się za ciepło. Poleca się raczej dopieranie części garderoby “na cebulkę”. Aby nie zapychać ujść potowych zrezygnujmy z oliwki a zastępujmy ją raczej czymś lżejszym. Uczucie swędzenia zniwelują natomiast maści mentolowe. Nie zapominajmy o wypijaniu odpowiedniej ilości wody w upały, która uzupełni utracone z potem minerały. Pojawiające się krostki możemy przemywać wodą z rumiankiem, a podczas pobytu poza domem spryskujmy ciało wodą termalną dla odświeżenia i odrobiny ochłody. O skórę należy także wtedy szczególnie dbać – myć za pomocą delikatnych środków, które nie wysuszą i nie podrażnią skóry. Na ich występowanie nie ma wpływu dieta, chyba że ta jest zasobna w ostre przyprawy powodujące pieczenie. Krostki potówki a zwykłe pryszcze różnią się bowiem od siebie i ich pielęgnacja oraz przyczyny powstawania także. Zastanawiając się jak usunąć krostki na twarzy i ciele i czy to potówka unikajmy – po pierwsze – wyciskania krostek, a po drugie zasłaniania ich. Wtedy zmiany tylko przybiorą na sile, a my będziemy dłużej się leczyć. Najlepiej goi się skóra z dostępem do powietrza i nie podrażniania. To samo dotyczy zabiegów pielęgnacyjnych – golenia czy depilacji, z których warto na czas kilku dni zrezygnować.

Krostki na twarzy i ciele. Czy to potówka?
4.9 (97.69%) 26 votes
Może ci się spodobać również