Przebarwienia- przyczyny i usuwanie.

Zauważyłaś na swojej twarzy brązowe plamki, których wcześniej nie było? Po okresie wakacyjnych wojaży gabinety dermatologiczne zapełniają się pacjentami właśnie z takim problemem. Zbyt długie przebywanie na słońcu może być przyczyną pojawienia się przebarwień- jasno-, lub ciemnobrązowych plam na skórze.kwa

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia są reakcją naszego organizmu na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Tworzą się poprzez nagromadzenie naturalnego barwnika- melaniny (który odpowiedzialny jest za ochronę przeciwsłoneczną) w komórkach skóry twarzy. Zmiany tego typu nie pojawiają się od razu- na opalonej skórze nie widać brązowych plam. Dopiero, kiedy opalenizna zaczyna schodzić, pacjentki udają się do dermatologów. Warto zaznaczyć, że przebarwienia znacznie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn i występuję głównie na twarzy.

Przyczyny powstawania przebarwień

Opalanie się bez odpowiedniej ochrony (w postaci kremu z filtrem- więcej na ten temat przeczytasz tutaj) jest bezpośrednią przyczyną powstawania przebarwień. Występuje również szereg faktorów sprzyjających powstawaniu przebarwień skórnych. Najważniejsze z nich to:

  • środki farmakologicncze, w tym: środki antykoncepcyjne i antybiotyki,
  • używanie perfum lub innych kosmetyków w formie aerozolu,
  • są charakterystycznym objawem w niektórych chorobach, na przykład przy zaburzeniach pracy tarczycy czy gruźlicy,
  • zmiany hormonalne, a więc w “grupie ryzyka” są kobiety w ciąży i przechodzące menopauzę.
  • 90% kobiet po pięćdziesiątym roku życia ma lub miało przebarwienia

Niestety osoby, u których przebarwienia pojawiły się raz muszą brać pod uwagę to, że będą pojawiać się za każdym razem po długotrwałym przebywaniu na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Inwestycja w kremy z filtrem jest tu wręcz obowiązkowa.

W zależności od tego jak głęboko w skórze twarzy melanocyty (komórki z melaniną) są zlokalizowane, plamy mogą przyjąć barwę od bardzo intensywnej, brązowej, aż do jaśniejszej, koloru kawy z mlekiem. Im komórki są głębiej w skórze tym są jaśniejsze i tym łatwiej jest je usunąć. Niestety, przebarwienia o ciemniejszej barwie, są znacznie trudniejsze do zlikwidowania.

Najczęstszym jak i najbardziej znanym rodzajem przebarwień są piegi. Na całe szczęście są to naturalne zmiany niewymagające interwencji lekarskiej, kuracji czy leczenia.

Usuwanie przebarwień

Metodę usuwania przebarwień dobiera się indywidualnie w zależności od głębokość umiejscowienia nadmiaru melaniny.

Od lat wielu lat w terapiach depigmentacyjnych pierwsze miejsce zajmuje Cosmelan (Dermamelan). Ma on w składzie substancje hamujące wydzielanie enzymu, który wywołuje proces melanogenezy. Pierwszy etap kuracji to maska nakładana na twarz i zmywana po kilku godzinach. Drugim etapem jest stosowanie specjalistycznego kremu, aby podtrzymać efekt terapii i zahamować proces produkcji melaniny. Krem zawiera substancje ograniczające aktywność tyrozynazy- enzymu biorącego udział w tworzeniu barwnika.

Kolejną metodą usuwania przebarwień są peelingi medyczne, stosowane przy niewielkich i powierzchniowych plam posłonecznych.

Wśród zabiegów zwalczających przebarwienia skóry znalazły się też mezoterapie. Polegają one podaniu specjalnej mieszanki kwasu hialuronowego i peptydów w głąb skóry przy pomocy cienkiej igły.

Bardzo skuteczny, przy płytkich przebarwieniach, jest peeling kwasem glikolowym stężeniu, minimum 70%. Polega na złuszczaniu komórek naskórka razem z komórkami melanocytów. Zwykle w terapii wykonuje się od 5 do 10 zabiegów.

Przy głębszych przebarwieniach rekomendowany jest peeling kwasem trójchlorooctowym. Po wykonani tego zabiegu skóra łuszczy się, co wygląda bardzo nieestetycznie i często zmusza pacjentkę do poszastania w domu nawet do siedmiu dni po wykonaniu tego peelingu. Na szczęście jest on dość efektywny i często wystarczy tylko jeden zabieg, aby pozbyć się problemu.

krem wybielający
Największy wybór kremów wybielających
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Domowe metody usuwania przebarwień

Domowe metody nie są tak skuteczne jak zabiegi w salonach kosmetycznych lub u dermatologa, mogą jednak pomóc przy płytkich przebarwieniach. Wymagają jednak systematyczności w stosowaniu a ich efekty przychodzą z czasem.

Żel aloesowy ma właściwości chłodzące i lecznicze, które mogą znacząco zmniejszyć przebarwienia słoneczne. Należy go stosować minimum raz dziennie przez około dwa miesiące, aby cieszyć się efektem.

Ocet jabłkowy i sok z cytryny łączą w sposób naturalny kwasy alfa-hydroksylowe i kwas cytrynowy. Zmieszaj po pół łyżeczki tych płynów i nałóż na przebarwienie. Aby uzyskać lepsze efekty, nakładaj miksturę na noc a rano umyj twarz zimną woda.

Zielona herbata pomaga w rozjaśnianiu przebarwień. Należy zaparzyć torebkę zielonej herbaty, gdy ostygnie nasącz w niej wacik i przemyj przebarwienia. Zabieg powtarzaj 2 razy dziennie.

Mleko – kwas mlekowy stosowany na przebarwienia sprawi, że znikną. Przebarwienie przemyj wacikiem zanurzonym w mleku. Po upływie 15 minut przemyj twarz chłodną wodą. Możesz też stosować peelingi z mleka zsiadłego.

Przebarwień skórnych lepiej jest unikać niż poświęcać czas i pieniądze na usunięcie niechcianych plam. Pamiętaj o tym, zwłaszcza w wakacje, i chroń swoją skórę odpowiednim kremem z filtrem.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.