Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny i sposoby ma wzmocnienie włosów po porodzie

W czasie ciąży przez całe dziewięć miesięcy kobiety cieszą się pięknymi, silnymi i lśniącymi włosami. W trakcie ciąży są one niezwykle mocne i wyglądają doskonale- jak nigdy. Ten stan jednak zmienia się zaraz po porodzie. Po rozwiązaniu ciąży włosy zaczynają wypadać, a kobiety wpadają w panikę. Jednak wypadanie włosów po porodzie nie jest niepokojącym objawem. Jest to całkowicie naturalne zjawisko i powinno zniknąć po kilku tygodniach.

Wypadanie włosów po porodzie spotyka każdą młodą mamę. To nie ominie żadnej kobiety. U większości proces wypadania włosów zaczyna się po upływie około trzech miesięcy po porodzie. Jednak są kobiety, u których włosy zaczynają wypadać już kilka tygodni po rozwiązaniu ciąży. Należy również zaznaczyć, że niektórym kobietom włosy będą wypadać garściami przez długi czas, a u innych wypadnie nie wielka część włosów i proces ten zakończy się bardzo szybko. Jakie są przyczyny wypadania włosów po ciąży i co najważniejsze, co zrobić, by jak najszybciej zatrzymać ten proces?

Przyczyny wypadania włosów

Włosy ludzkie mają życie, które składa się z trzech cykli. Pierwszy cykl jest fazą wzrostu, jest to czas kiedy włosy i cebulki włosów rosną. Ten proces trwa od dwóch do ośmiu lat. W tej fazie jest niemal dziewięćdziesiąt procent włosów, które mamy na głowie. Kolejną fazą jest katagen. Jest to okres przejściowy, trwa on około dwóch tygodni. W tej fazie włosy przestają rosnąć, co oznacza, że przygotowują się do wypadania. W trakcie tego cyklu włos odrywa się od brodawki i zatrzymuje się w mieszku włosa, zaczyna się przesuwać coraz bliżej skóry.

I w tym momencie zaczyna się trzecia faza zwana telogenem. Jest to czas spoczynku mieszka włosów. Bardzo szybko zaczyna on się powiększać, ponieważ zaczyna się w nim tworzyć nowy włos. A kiedy zaczyna pojawiać się cebulka nowego włosa, to stary włos zostaje wypchnięty z mieszka i wypada. To proces naturalny i pojawia się u każdego z nas. Jednak życie włosów u kobiet w ciąży wygląda nieco inaczej. W  ciąży stale podniesiony jest poziom estrogenów. I to sprawia, że włosy nie przechodzą w fazę przejściową.

Nie zaczynają wypadać, a więc jest ich znacznie więcej. Jednak po porodzie, dwa lub trzy miesiące po rozwiązaniu ciąży zaczyna spadać poziom estrogenu, a to sprawia, że cykl życia włosów zaczyna pracować na standardowych zasadach. Włosy wchodzą w fazę przejściową i szybko zaczynają wypadać, kiedy przejdą do fazy końcowej. W tym czasie kobieta może stracić nawet dwadzieścia procent swoich włosów. Wypadają włosy, które nie wypadały w trakcie ciąży i te, które wypadałyby w tym momencie – i to dlatego kobietom wydaje się, że ubywa ich tak dużo w ekstremalnym tempie.

Jak wzmocnić włosy po porodzie

Wypadanie włosów po porodzie pojawia się u każdej kobiety. Jest to naturalny proces i może trwać nawet kilka miesięcy, aż do momentu kiedy poziom estrogenu zacznie spadać. Wiele kobiet obawia się, że staną się łyse, jednak nie jest to możliwe. Na głowie znajduje się tak dużo włosów, że nawet jeśli wypadłaby jedna trzecia włosów, nie byłoby to widoczne. Warto również pamiętać, że włosy będą wypadać dłużej u kobiet, które zdecydowały się na karmienie piersią.

Jest to spowodowane tym, że w jej organizmie wzrastać będzie poziom prolaktyny, która również przyczynia się do wypadania włosów. Kobiety cierpiące z powodu depresji poporodowej także dłużej będą się zmagać z wypadanie włosów, przez stres, który podnosi poziom prolaktyny. Tak więc, by zatrzymać proces wypadania włosów jak najszybciej, należy pamiętać o dobrym samopoczuciu. Jednak to nie wszystko. Jeśli kobieta chce wzmocnić swoje włosy po ciąży powinna wprowadzić do swojej diety jak najwięcej produktów bogatych w witaminy i minerały.

Serum przeciwko wypadaniu włosów
Kliknij i sprawdź ceny!

Powinna spożywać ryby, kaszę, makarony i razowe pieczywo, są to produkty bogate w witaminę B,  a ta jest odpowiedzialna za wzmacnianie i odżywianie włosów. Warto również zainwestować w szampon odżywiający i wzmacniający włosy. Istnieją produkty stworzone specjalnie dla młodych mam. Nawet kilka razy w tygodniu można wykonywać maseczkę odżywiającą, która wzmocni włosy i poprawi ich kondycję. Pamiętaj również o podstawowych zasadach pielęgnacji włosów, staraj się ich przestrzegać, by niepotrzebnie nie zniszczyć i nie osłabić włosów.

Kiedy udać się do lekarza

Jeśli włosy wpadają nawet po roku od porodu. Masz łojotok lub łupież, a włosy wypadają ci, kiedy  tylko ich dotkniesz. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u specjalisty. To może być objaw poważnej choroby lub niedoboru witamin i minerałów.

Koniecznie więc udaj się do dermatologa lub ginekologa endokrynologa. Wypadanie włosów to głownie problem z hormonami, a jeśli nie wróciły one do prawidłowego poziomu po porodzie, to znak, że konieczna będzie terapia. Zaburzenia hormonalne to nie tylko wypadanie włosów, ale również inne poważne choroby, obowiązkowe będą więc badania hormonalne, które wykażą, czy twoim problemem są właśnie hormony, nieprawidłowa dieta, czy choroba skóry głowy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.