7 najczęstszych przyczyn wypadania włosów

Wypadanie włosów to często naturalny proces. Jednak częste wypadanie włosów może dla wielu osób być powodem do niepokoju. Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Koniecznie sprawdź, czy twoje włosy wypadają, a jeśli tak sprawdź jaka może być tego przyczyna.

Łysienie androgenowe

Przyczyną łysienia w tym przypadku są hormony. Na łysienie androgenowe ciepią kobiety i mężczyźni, chociaż znacznie częściej  widoczne jest u mężczyzn. Za wypadanie włosów w tym przypadku odpowiada hormon androgenowy, który negatywnie wpływa na mieszki włosów i zatrzymuje wzrost nowych włosów, a przyczynia się do wypadania starych. U kobiet łysina pojawia się na czubku głowy, a u mężczyzn w kątach czołowych, to inaczej zwane zakola.

Choroby tarczycy

Przy chorobach tarczycy często pojawia się albo nadmierne owłosienie, albo nadmierne wypadanie włosów. Jeśli włosy wypadają ci garściami, a wykluczyłaś już inne przyczyny wypadania włosów, to koniecznie udaj się na badania. Wizyta u endokrynologa i badania hormonalne wykażą, czy hormony tarczycy są na prawidłowym poziomie. Jeśli nie to znak, że przyczyną wypadania włosów, są właśnie zaburzenia wydzielania hormonu tarczycy. Konieczne wtedy będzie rozpoczęcie leczenia. Choroby tarczycy mogą być niegroźne, a ich leczenie może zakończyć się bardzo szybko. Jednak nie należy lekceważyć takiego objawu jak wypadanie włosów, ponieważ nieleczone choroby tarczycy mogą być zagrożeniem nawet dla życia.

Stres i przemęczenie

Stres niszczy nasz organizm, przemęczenie zaburza jego pracę. Tak więc jeśli chcemy by nasz organizm pracował prawidłowo należy ograniczyć stres i zadbać o odpoczynek. Pewnie wiele osób zastanawia się jak stres, czy przemęczenie mogą wpływać na wypadanie włosów. A jednak, stres podnosi poziom prolaktyny, która jest hormonem przyczyniającym się do wypadania włosów. A przemęczenie sprawia, że organizm nie pracuje na pełnych obrotach, więc wiele procesów działa w zwolnionym tempie. Przez to do włosów później docierają witaminy i minerały oraz inne składniki odżywcze, które mają za zadanie wzmocnić włosy, a bez nich stają się one słabe ze skłonnością do  wypadania.

Nieprawidłowa dieta

To co jemy, a raczej to czego nie jemy ma wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów. Tak więc jeśli w naszej diecie znajduje się więcej tłuszczy, węglowodanów i cukrów, to w organizmie zabraknie najważniejszych składników odżywczych, które mają za zadanie wzmocnić włosy. Dieta na zdrowe włosy powinna zawierać w sobie jak najwięcej białka. Najlepiej jeść ryby, makarony i kasze. Mają one w sobie witaminę B, która pozytywnie wpływa na kondycje włosów. Kolejny składnik, o którym musimy pamiętać, to biotyna. Jest to witamina, która w szybkim tempie poprawia wygląd i wzmacnia włosy, a dodatkowo przyśpiesza ich wzrost. Czasami warto suplementować witaminy na porost  włosów i ich odbudowę. Na niedobór biotyny cierpi wiele osób, dlatego warto włączyć do diety dodatkową suplementacje biotyną. Jest to witamina, której przedawkowanie nie jest groźne dla zdrowia i w żaden sposób nie wpływa na samopoczucie.

Serum hamujące wypadanie włosów
Kliknij i sprawdź ceny!

Nieprawidłowa pielęgnacja

To częsta przyczyna wypadania włosów. Wiele osób zapomina o prawidłowej pielęgnacji włosów i uważa, że pielęgnacja kończy się na umyciu włosów. Jednak to nie prawda. Włosy, jak całe ciało potrzebują ciągłej pielęgnacji. Potrzebują one maseczek odżywiających i odpowiednich dla nich kosmetyków. Głównym błędem jest nieprawidłowy dobór kosmetyków. Istnieje wiele rodzajów włosów i różnią się one również strukturą. By były one zdrowe, konieczne jest odpowiednie ich odżywienie. A to wiarze się z doborem odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Pora roku

Zadziwiające dla wielu osób jest to, że pora roku może wpłynąć na wygląd włosów. Latem są one najsilniejsze i nie są one tak skłonne do wypadania. Zimą również są one mocne i prezentują się okazale. Jednak w okresie wiosenno-jesiennym są one najsłabsze. Powodem jest spadek odporności, nagła utrata kontaktu ze słońcem i co najważniejsze zmiany w diecie. Latem jemy dużo sezonowych warzyw i owoców, które dostarczają do organizmu wiele witamin i minerałów. Dzięki temu włosy stają się odżywione i są mocniejsze. A dodatkowo do organizmu trafia odpowiednia dawka witaminy D, która zawarta jest w promieniach słonecznych. To również ma pozytywny wpływ na wygląd włosów. A kiedy nadchodzi jesień stają się one słabsze i zaczynają wypadać.

Zażywanie niektórych leków

Są leki, które w swoim składzie mają składniki, które osłabiają cebulki włosów. Przez to włosy zaczynają wypadać. Jeśli zauważyłeś u siebie problem wypadających włosów zaraz po tym jak zacząłeś przyjmować leki, to koniecznie udaj się do lekarza, by przepisał ci inny preparat. Jednak jeśli jest to niemożliwe, konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich substancji odżywczych do diety, by wzmacniały one włosy i zapobiegały ich wypadaniu. Przez użyciem jakiegoś leku, czy nawet suplementu diety zapoznaj się z jego ulotką. Tam znajdziesz informacje o możliwych skutkach ubocznych stosowania danego produktu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.