Tarczyca bajkalska – właściwości lecznicze i zastosowanie

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis), znana również, jako chińska jarmułka, jest odwieczną rośliną kwiatową cenioną za renomowane właściwości lecznicze. Nisko rosnąca roślina nosi kwiaty, które przechodzą od niebieskiego do fioletowego. Długa historia w tradycyjnej medycyny chińskiej, korzenie tarczycy są mielone na proszek, który jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, w tym alergii, bólów głowy, infekcji i stanów zapalnych. Badania naukowe potwierdziły niektóre z tradycyjnych zastosowań dotyczących tego ziołowego środka, a także ujawniły inne korzyści zdrowotne.

Właściwości tarczycy bajkalskiej

Głównymi składnikami chemicznymi są: bakalaleina, baalicyna, wogonina, wogonozyd, neobikalina, acetofenon, kwas palmitynowy, kwas oleinowy, prolina, kwas benzoesowy, enzym radix-scutellariae i β-sitosterol i tak dalej. Flawonoidy wogonina i baikalina (a także ich glikozydy) są powszechnie uważane za główne składniki czynne scutellaria baicalensis, chociaż istnieją pewne inne unikalne flawonoidy (mianowicie Oroxylin A i K36), które leżą u podstaw niektórych zalet tej rośliny.

Większość innych bioaktywnych jest albo w małych ilościach i nie jest wystarczająco silna, aby być aktywne, albo są wspólne struktury występujące w wielu roślinach. Główne bioaktywy są wysoko obecne w korzeniach, a nie w wysokich poziomach w częściach nadziemnych (łodydze i liściach). Ze względu na wyższe stężenia unikalnych substancji bioaktywnych, główną częścią roślin, która jest spożywana, jest ekstrakt z korzenia.

Korzyści zdrowotne

Długa historia stosowania, obserwacje zielarzy i niedawno przeprowadzone badania laboratoryjne na zwierzętach potwierdzają twierdzenia, że tarczyca bajkalska pomaga zwalczać, łagodzić lub zapobiegać takim chorobom jak:

 • Rak (roślina utrzymuje komórki T pochodzące z białaczki z ludzkiego układu odpornościowego w stanie uśpienia i hamuje rakotwórcze działanie toksyn grzybów)
  zespół przewlekłego zmęczenia (cynk znajdujący się w roślinie pomaga zapobiegać tej chorobie),
 • Lęk i stres (roślina blokuje nadprodukcję hormonu stresu, co jest również pomocne w radzeniu sobie z bólami głowy),
 • Bóle głowy i kac (zioło zapobiega stanom zapalnym komórek mózgu spowodowanemu uwalnianiem histaminy w odpowiedzi na wysoki poziom alkoholu we krwi),
 • Alergie i astma (ziołowa baicyna kontroluje reakcje hormonalne i uwalnianie histaminy po ekspozycji na alergie),
 • Grypa, zapalenie płuc i infekcje ucha (proces replikacji i namnażania wirusów, bakterii i grzybów jest blokowany przez tarczce, jest najbardziej skuteczny przeciwko Candida, grupie Streptococcus, Staphylococcus i innym),
 • Cukrzyca i miażdżyca (infekcja bakteryjna, często związana z rozwojem miażdżycy, zmniejszona przez tarczycę, a także obrzęk wyściółki tętnic z powodu urazów),
  zawał serca (ryzyko zawału serca jest znacznie zmniejszone z powodu efektu obniżania cholesterolu),
 • Nadciśnienie (zdolność moczopędna tarczycy bajkalskiej pomaga obniżyć ciśnienie krwi i rozszerzyć naczynia krwionośne),
 • Wysoki poziom cholesterolu (stymulacja pęcherzyka żółciowego w celu wytworzenia większej ilości żółci powoduje „wypłukanie” cholesterolu z wątroby do wnętrza jelit i poza organizm),
 • Choroba przyzębia (tarczyca bajkalska zwiększa produkcję kolagenu w dziąsłach, co pomaga w odwróceniu zapalenia dziąseł i zapobiega chorobie przyzębia).

Podstawowe wiadomości odnośnie niektórych właściwości leczniczych tarczycy bajkalskiej

Właściwości przeciwnowotworowe

Wstępne badania in vitro i na zwierzętach wykazały, że niektóre z fitochemikaliów lub związków roślinnych w tarczycy bajkalskiej mogą wywoływać wczesną śmierć komórek w niektórych nowotworach. Jednak niektóre badania wykazały, że baicalin, jeden ze składników roślinnych, może faktycznie osłabić potencjał przeciwnowotworowy chińskiego ekstraktu z tej rośliny. W badaniu opublikowanym w 2013 r. Naukowcy z University of Chicago przygotowali ekstrakt z tarczycy, z którego usunięto baicalinę i wykorzystano go do leczenia ludzkich komórek rakowych jelita grubego in vitro. Naukowcy donoszą, że ta unikalna formuła jarmułki bez baicaliny znacząco hamuje wzrost komórek złośliwych i przyspiesza ich zgon.

Właściwości przeciwalergiczne

Opierając się na jego tradycyjnym stosowaniu, jako środka przeciwzapalnego, południowokoreańscy naukowcy badali wpływ tarczycy bajkalskiej na redukcję niepożądanych reakcji na znane alergeny. Przeprowadzono testy laboratoryjne i testy na zwierzętach, aby ocenić właściwości przeciwalergiczne zioła.  Naukowcy ujawnili, że skóra szczurów, którym wstrzyknięto tarczycę, wykazała znacznie mniejszą reakcję zapalną niż w grupie kontrolnej po tym, jak obie grupy zostały poddane znanym alergenom. Komórki ludzkie wstępnie traktowane tarczycą bajkalską wykazały gwałtownie zmniejszone uwalnianie histaminy po ekspozycji in vitro na znane alergeny. Histaminy to białka, które organizm uwalnia w reakcji na alergeny.

Tarczyca bajkalska
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Właściwości neuroprotekcyjne (ochrona komórek mózgowych przed uszkodzeniem)

Udar może spowodować znaczne uszkodzenie komórek mózgowych pozbawionych tlenu podczas przerwy w dopływie krwi do mózgu, niezależnie od tego, czy spowodował to skrzep krwi, czy krwawienie w mózgu. Południowokoreańscy naukowcy przeprowadzili badanie na zwierzętach, aby ocenić zdolność tarczycy bajkalskiej i cztery jej bioaktywne składniki, aby zminimalizować obrażenia spowodowane udarem. Szczury laboratoryjne, w których wywołano udar, traktowano ekstraktem z miąższu, a także czterema jego składnikami: baikaleiną, baicyną, wogoniną i wogonozydem. Naukowcy donoszą, że wszystkie leki z wyjątkiem baicyny znacząco hamują śmierć komórek mózgu, co wskazuje na silną potencjalną rolę w leczeniu udaru mózgu.

Właściwości przeciwcukrzycowe

Chińskie badanie wskazuje, że bakalaleina i baicyna, dwa z bioaktywnych składników w kuluarach baicalensis, mogą być użyteczne w leczeniu cukrzycy. W badaniu laboratoryjnym naukowcy traktowali komórki trzustki z chomików każdym z fitochemikaliów. Stwierdzili, że obie substancje przedłużają przeżywalność tych komórek, a także stymulują wydzielanie insuliny w obecności glukozy.

Lecz jej korzyści zdrowotne nie kończą się na medycynie, jest również szeroko stosowany w branży pielęgnacji skóry i kosmetyków dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym.

Nowoczesne działania farmakologiczne tarczycy bajkalskiej

1. Jej wywar in vitro ma różny stopień zahamowania dla Shigelli, Corynebacterium diphtheriae, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhi, paratyfus Bacillus, Proteus, Staphylococcus aureus, hemolitycznych paciorkowców, pneumokoków, meningokoków, Vibrio cholerae, itp .
2. Jej baicalin i baicalein zapewniają ulgę zarówno zmianom alergicznym jak i alergicznej astmie. Ponadto ma działanie synergistyczne z efedryną, która może zmniejszyć przepuszczalność naczyń włosowatych.
3. Zmniejsza także gorączkę, obniża ciśnienie krwi, uspokaja, chroni wątrobę, wspomaga pęcherzyk żółciowy, hamuje ruchliwość jelit, obniża poziom lipidów, zapobiega oksydacji, reguluje poziom cAMP i zwalcza nowotwory.
4. Wodny ekstrakt wykazał hamowanie syntezy biosyntezy prostaglandyn.

Tarczyca bajkalska wydaje się być dobrym środkiem przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Zarówno miejscowe, jak i doustne preparaty służą do zmniejszania stanu zapalnego, hamowania angiogenezy (wzrost nowych naczyń krwionośnych, który występuje podczas rozprzestrzeniania się guzów nowotworowych) i zapobiegania wywołanemu etanolem hiperlipidemii i uwalnianiu histaminy z komórek tucznych.

Wszyscy naukowcy zgadzają się, że flawonoidy są głównymi substancjami chemicznymi, które wykazują korzystne działanie w organizmie człowieka. Uważa się, że posiadają zdolności przeciwnowotworowe. Badania przeprowadzone w ostatnim czasie potwierdzają tę teorię.

Mówi się, że baicalin jest najpotężniejszym i najbardziej obiecującym flawonoidem charakterystycznym dla tego zioła. Wynika to z tego, że korzeń rośliny jest tak cennym ziołowym lekarstwem na wiele chorób. Uważa się, że baicalin wpływa na reakcje hormonalne i uwalnianie histaminy i żółci w organizmie; stymuluje aktywność pęcherzyka żółciowego, hamuje stany zapalne, a także hamuje aktywność limfocytów T pochodzących od białaczek oraz replikację wirusów i bakterii.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.