Jak włączyć yerba mate do diety?

Yerba mate to napój, który swoją popularność zdobył zwłaszcza w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. To nic innego jak napar wydobywany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Parzony i podawany jest w naczyniach, które utworzone zostały z owoców tykwy. Co ciekawe, yerba mate popijana jest przez słomkę. Co warto wiedzieć o tym drogocennym naparze? Jakie są zalety popijania regularnie yerba mate? Jak włączyć yerba mate do diety?

Czym jest yerba mate?

Każdy gdzieś słyszał to określenie, jednak nie wszyscy potrafią powiedzieć, co to właściwie jest. Są to liście herbaty, które powstają na bazie przesuszonych, zielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. To napój znany szczególnie w Ameryce Południowej. Napoje przygotowywane są w specjalnych, ceramicznych wazach. Przygotowywanie naparu wymaga wprawy i stosowania się do poszczególnych kroków, które następują po sobie. Yerba mate jest bogaty w minerały i witaminy. Herbata ta ma zbawienny wpływ na zdrowie i życie człowieka.

Yerba mate – właściwości

Jak wcześniej zostało wspomniane, yerba mate ma wiele drogocennych minerałów i właściwości odżywczych dla organizmu człowieka. Wśród składników, które wchodzą w skład yerba mate można wyróżnić witaminy z grupy C,A,E oraz witaminy z grupy B, a w tym witaminę B1, B2 oraz taniny. Dodatkowo zawiera ona też spore ilości niezbędnego do życia magnezu, wapnia oraz potasu.

Jest ona też źródłem polifenoli, które wpływają na nasz organizm i usuwają wolne rodniki będące przyczynami wielu chorób i złego samopoczucia człowieka. Jedną z właściwości yerba mate jest też ksantyna, czyli organiczny związek chemiczny pobudzający układ nerwowy ze względu na zawartość kofeiny. Do zalet stosowania yerba mate można zaliczyć przede wszystkim przyjemne uczucie orzeźwienia i pobudzenia. Jest ono znacznie dłuższe niż w przypadku wypicia filiżanki kawy.

Jakie są zalety spożywania yerba mate?

Zalet stosowania yerba mate jest bardzo dużo. Wśród nich wymienić można:

  • Obniżenie poziomu złego cholesterolu,
  • zapobieganie chorobom nowotworowym,
  • wzmocnienie serca i układu krwionośnego,
  • mniejsze łaknienie,
  • wzmocnienie odporności,
  • oczyszczenie organizmu,
  • wzmocnienie organizmu,
  • zapobieganie anemii,
  • zwiększenie koncentracji,
  • wzmocnienie kości i zębów.

Yerba mate – przeciwwskazania

Pomimo że herbata ta ma wiele cennych właściwości, nie powinna być pita przez kobiety w ciąży, dzieci poniżej 12. roku życia i przez osoby, które zmagały się lub zmagają się z chorobą wrzodową.

Yerba mate a odchudzanie

Odchudzanie to proces uciążliwy dla wielu osób. Utrata zbędnych kilogramów w wielu przypadkach nie przynosi takich skutków, jakich oczekujemy. Warto więc wiedzieć, że yerba mate może w niezwykle skuteczny sposób pomóc uporać się ze zbędnymi fałdkami tłuszczu. Badania naukowe dowodzą, że yerba mate może być skutecznym dodatkiem do diety, gdyż pomaga w utracie kilogramów i utrzymuję wagę na równym poziomie, dlatego niepożądany efekt jo-jo może nigdy się nie pojawić. Regularne picie yerba mate może znacznie zmniejszyć pragnienie i ograniczyć przyswajanie tłuszczów przez ciało.

Należy jednak pamiętać, że samo picie tej herbaty nie wystarczy. Konieczna jest zmiana trybu życia i stosowanie się do zaleceń dietetyka. Yerba mate może być jedynie ,,wspomagaczem”. Nie odchudzi organizmu, kiedy będziemy przyswajać ogromne ilości cukrów i węglowodanów. Konieczna jest też aktywność fizyczna. Co więcej, yerba mate może być równie zaliczana do produktów, które wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z nawracającymi infekcjami bądź pasożytami w organizmie.

Jak należy parzyć yerba mate?

Herbata yerba mate podawana jest w specjalnych, ceramicznych naczyniach utworzonych z tykwy. Mówi się na nie ,,mate” lub ,,guampa”, Susz wsypywany jest do 3/4 objętości naczynia a na nim umieszczone zostają gałązki i liście. Naczynie musi znajdować się w takiej pozycji, aby susz, który znajduje się w środku, utworzył skos. Następny krok polega na umieszczeniu specjalnej rurki o nazwie bombilla i to dzięki niej można sączyć napar. Temperatura herbaty powinna mieć 65-80 stopni Celsjusza. Pod żadnym pozorem nie może być wrząca. Pierwsze parzenie składa się z nalania wody tak, aby susz całkowicie pochłoną wszelką wilgoć. Jeżeli dysponujemy wysoką jakością suszu, możemy parzenie powtarzać w przypadku kolejnych porcji. Warto wiec zdecydować się na zamianę normalnej herbaty dostępnej w sklepach na yerba mate, gdyż możemy uzyskać lepsze samopoczucie i zdrowie.

Jak włączyć yerba mate do diety?

Nie potrzebne są tutaj przygotowania. Yerba mate może być dołączona do diety praktycznie cały czas. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy przypadkiem nie mamy uczulenia na jakikolwiek składnik, który może nam zaszkodzić. Należy też pamiętać, że picie yerba mate w nadmiarze może spowodować efekt przeczyszczenia i nadmierne pobudzenie. Zalecana ilość to 1-2 filiżanki dziennie.

Kiedy warto włączyć yerba mate do diety?

Herbatę tą warto włączyć do diety, kiedy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów lub kiedy chcemy pobudzić nasz organizm do działania. Wielu studentów w czasie sesji decyduje się na spróbowanie tego specyfiku, gdyż nie tylko ma ona właściwości pobudzające, ale również przyspiesz pracę procesów poznawczych.

Yerba mate a ciąża

Niezalecane jest stosowanie yerba mate w czasie ciąży. Dzieje się tak ze względu na zawarte w herbacie składniki, które mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu. Każda kobieta będąca w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem w przypadku próbowania nowych rzeczy.

Czy picie yerba mate jest bezpieczne?

W przypadku spożywania jakiejkolwiek nowej rzeczy może powstać reakcja alergiczna, która jest odpowiedzią organizmu na nietolerancję danego składnika. Nie odnotowano jak dotąd dotkliwych dla zdrowia i życia skutków ubocznych. W przypadku przedawkowania yerba mate można spodziewać się efektu przeczyszczenia i nadmiernego pobudzenia, które może prowadzić do agresji. Są to jednak rzadkie przypadki.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.