Cynamon – zimowy afrodyzjak. Cynamon cejloński, a cynamon kasja, który wybrać?

Cynamon – ten rdzawy proszek lub piękne i aromatyczne laski znane są ludzkości przeszło od około pięciu tysięcy lat! W Egipcie czy na terenie starożytnych Chin znano jego lecznicze i pro zdrowotne właściwości. Dzisiaj przeważnie wzbogaca smak deserów i słodyczy. Dopiero niedawno popularne staje się doprawianie mięs czy słonych dań cynamonem aby wydobyć ich niepowtarzalny smak. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że są różne odmiany cynamonu, jedne zdrowsze, a inne mniej.

Skąd pochodzi cynamon i jak się go pozyskuje

Cynamon to wysuszona kora drzewa cynamonowca. Cynamonowiec ma ponad 200 odmian, a najpopularniejszą jest odmiana pochodząca z Chin – Kasja i odmiana Cejlońska. Pozyskaną korę z drzewa pozostawia się do wyschnięcia w odpowiednich warunkach, a następnie eksportuje i sprzedaje.

Najczęściej w sklepach cynamon można dostać już w sproszkowanej formie, jednak co raz popularniejsze stają się laski cynamonu. Niestety w dużych marketach ciężko jest zdobyć cynamon cejloński, po taką odmianę najlepiej wybrać się do sklepów ekologicznych lub ze zdrową żywnością.

Cynamon cynamonowi nierówny – rodzaje cynamonu

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy cynamon jest tym samym cynamonem. Najłatwiej dostępnym jest cynamon wonny, czyli cynamon Kasja. Różni się od cejlońskiego w znaczny sposób nie tylko wyglądem, ale również pewnymi składnikami odżywczymi i smakiem.

Cynamon kasja

Inaczej cynamon wonny jest ciemno brunatnego koloru. Zarówno pod postacią sproszkowaną jak i w lasce. Laska tego rodzaju cynamonu z przekroju może przypominać niekształtne serduszko, złamana do środka z wierzchniej części, w tym miejscu jest również szczelina. Ten cynamon uważany jest za mniej zdrowy między innymi przez wyższą zawartość kumaryny. Odmiana wonna jest niezwykle aromatyczna, ale również wyraźnie pikantniejsza i bardziej gorzka od swojego rodzeństwa – cynamonu cejlońskiego.

Cynamon cejloński

Ta odmiana jest trudniejsza do zdobycia, a także nieco droższe, co może być tego powodem. Jego kolor jest znacznie jaśniejszy, bardziej wpadający w tony pomarańczowe i rdzawe. Chociaż sproszkowaną wersję można rozpoznać jedynie po kolorze, to laska tej odmiany cynamonu jest zupełnie inna. Porównywana jest do cygara ze względu na równe zwinięcie w rulon kory cynamonu a także widocznych łusek. W smaku cynamon cejloński jest nieco łagodniejszy, a także brak mu goryczki, która błędnie kojarzy nam się z tą przyprawą.

Właściwości cynamonu

Od wieków cynamon stosowany był w tak zwanym ziołolecznictwie, a badania prowadzone nad nim od wieków dowodzą faktyczny wpływ. Cynamon działa antygrzybiczo, antyseptycznie, antymutagennie i pomaga zwalczać pasożyty. Niestety cynamon jest również źródłem kumaryny, która jak dowodzą najnowsze badania działa bardzo niekorzystnie na pracę naszej wątroby i nerek. Póki co nie prowadzono badań na ochotnikach, a jedynie na zwierzętach i dowiedziono, że zbytnia ilość kumaryny doprowadzała do znacznych uszkodzeń i w konsekwencji nawet wewnętrznych krwotoków.

Zastosowanie cynamonu nie tylko w kuchni

Cynamon chociaż jest pyszną przyprawą, działa on idealnie na trądzik i inne zmiany skórne. Najczęściej stosowany pod postacią maseczki lub pasty, w której skład wchodzi miód i cynamon. Tylko tyle wystarczy, aby zauważyć efekty. Najczęściej stosuje się maseczkę lub okład na kilka godzin, aby cynamon z miodem mogły oczyścić miejsce i usunąć wszystkie złe drobnoustroje i zagoić uszkodzone obszary.

Zastosowanie:

 • maseczki na trądzik
 • opatrunki na zmiany skórne jak grzybica
 • opatrunki na miejsca narażone na infekcje (nigdy nie należy stosować na otwartą ranę)

Oprócz tego cynamon idealnie działa od wewnątrz niemal na każdą dziedzinę naszego życia, należy jednak pamiętać, aby nie przekroczyć pewnych norm (0,1mg na kg masy ciała). Jedzony w potrawach może wspomagać takie problemy jak:

 • łaknienie słodyczy
 • bóle artretyczne
 • bóle miesiączkowe
 • stany przeziębieniowe
 • trudności z koncentracją i zapamiętywaniem
 • zarażenie pasożytami lub innymi drobnoustrojami
 • kandydoza
 • przeciw zapalnie
 • normowanie pracy układu krwionośnego
 • obniża objawy cukrzycy typu 2
 • wspomaga walkę z cukrzycą
 • może ułatwiać leczenie migren
 • pomaga w walce z brakiem apetytu

Dodatkowo cynamon jest jednym z afrodyzjaków, który jak wszyscy dobrze wiedzą idealnie nastraja w zimowe wieczory.

f-swojska-piwniczka-cynamon-cejlonski-mielony-250g

Swojska piwniczka cynamon cejloński mielony 250g

Kliknij i sprawdź ceny!

Cynamon przy odchudzaniu

Chociaż można usłyszeć głosy, że cynamon wspomaga przemianę materii, a co za tym idzie nadaje się do odchudzania, należy uważać! Cynamon ma właściwości pobudzające apetyt i bardziej nada się dla osób, które chcą przybrać na masie niż stracić. Ten rodzaj przyprawy może się jednak sprawdzić jako dodatek do zdrowych i niskokalorycznych deserów, ponieważ wykazuje się, że po cynamonie zmniejsza się potrzeba jedzenia słodyczy. Prawdopodobnie dlatego, że bardzo kojarzy się nam ze słodkościami, ale również ma w sobie składniki, które dobrze zastępują ciastka czy czekoladki. Dlatego w trakcie diety warto dodawać cynamon do bardziej zapychających posiłków i robić to niezwykle ostrożnie!

Kto powinien unikać cynamonu?

Zdarzają się różne alergie żywieniowe, więc jeżeli ktoś wie, że negatywnie reaguje na cynamon powinien zrobić testy lub po prostu odstawić tę przyprawę. Alergia żywieniowa może objawiać się nie tylko wysypką czy skrajnym opuchnięciem śluzówek, ale również niestrawnościami czy bólami żołądkowo – jelitowymi. W takiej sytuacji należy unikać stosowania cynamonu.

Również osoby, które cierpią na owrzodzenie żołądka lub innych organów, a także takie, które mają skłonności do krwotoków. Cynamon wzmaga i pobudza układ krwionośny i łatwiej wtedy o pękające naczynka lub co gorsza wrzody ze względu na lepsze ukrwienie. To właśnie poprawianie ukrwienia sprawia, że cynamon jest afrodyzjakiem. Z tego powodu również zaleca się, aby kobiety w końcowym stadium ciąży unikały dużych ilości cynamonu, aby uniknąć przedwczesnego porodu.

Cynamon czyli zimowy afrodyzjak!

Cynamon jak było wyżej wspomniane jest substancją, która pobudza i rozgrzewa dzięki pobudzeniu układu krwionośnego. Przy właściwym ukrwieniu doznania seksualne, a także nasze libido wzrasta, co sprawia, że cynamon jest tak chętnie stosowany w różnych słodkich potrawach. Jest wręcz idealnym afrodyzjakiem na zimowe wieczory we dwoje!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.