Szałwia lekarska – zastosowanie i działanie

Szałwia to rodzime zioło Morza Śródziemnego należące do tej samej rodziny co aromatyczne oregano, lawenda, tymianek czy bazylia. Ta niska roślina o charakterystycznych szarawo-zielonych liściach pokrytych meszkiem i jadalnym, drobnym ukwieceniu posiada niezwykłe wręcz właściwości. W rzeczywistości szałwia lekarska zastosowanie i działanie ma tak wszechstronne, że zalicza się ją do grona najzdrowszych roślin na świecie. Nie można pozostać obojętnym wobec jej wysokiej zawartości witamin i minerałów oraz korzystnego wpływu na organizm w zdrowiu oraz chorobie. Podobnie jak każde inne zioło posiada właściwości antyutleniające uzupełnione ciekawym smakiem i aromatem, które można z powodzeniem wykorzystać na różne kulinarne sposoby. Dowiedz się więcej na temat szałwii lekarskiej i korzystaj z jej wyjątkowych zdolności terapeutycznych i medycznych.

Szałwia lekarska – co zawiera?

Szałwia posiada barwną historię leczniczą wykorzystywaną od zaburzeń psychicznych po dyskomfort jelitowy. Szałwia nie dostarcza co prawda znacznych ilości błonnika, białek, cukrów czy kalorii, ale jest niezwykle odżywcza ze względu na zawartość środków przeciwzapalnych, przeciwutleniających, witamin i minerałów. Znajdziemy w niej wiele olejków eterycznych, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwas rozmarynowy, witaminę K i A.

Właściwości szałwii

Właściwości szałwii są znane od wieków, lecz mimo to wydają się zbyt rzadko doceniane. Przykładowo kwas rozmarynowy jest łatwo absorbowany z pożywienia, a jego działanie pomaga zwalczać stany zapalne odpowiedzialne za złe syndrom złego wchłaniania. Dodatkowo działa również jako przeciwutleniacz. Liście i łodygi rośliny szałwii także zawierają enzymy antyoksydacyjne chroniące komórki przed śmiercią. Wolne rodniki oddziałują na takie komórki w zdecydowanie mniejszym stopniu, a my zachowujemy zdrowie, dobrą odporność i piękno na dłużej. Szałwię zaleca się osobom cierpiącym na różne stany zapalne, niekoniecznie te w przewodzie pokarmowym. Szałwia dodana do surowych i delikatnych produktów przedłuża ich świeżość oraz przydatność do spożycia, z czego chętnie korzystają przemysł spożywczy i farmaceutyczny. Szałwia chroni przed przewlekłymi stanami chorób i usprawnia procesy metaboliczne, czy naprawdę do zdrowia potrzeba czegoś więcej?

Szałwia na poważne dolegliwości zdrowotne

Do tematu poważnych chorób i „cudownych specyfików” podchodzimy raczej z dużą ostrożnością, nie wierząc do końca w zapewnienia producentów leków i preparatów. W tej kwestii warto jednak zaufać ziołom, które są tanim, naturalnym i bezpiecznym lekiem na różne dolegliwości zdrowotne. Właściwości szałwii przemawiają same za siebie – jej działanie antyutleniające dowiedziono w badaniach nad pacjentami z Alzheimerem, choć dobre wyniki przyniosły także próby na zdrowych osobach. Regularne picie szałwii pomaga poprawić pamięć i koncentrację, zmniejszyć tzw. splątanie myśli, rozjaśnić umysł. Dodatkową ochronę otrzymują osłonki mielinowe odpowiadające za przesyłanie impulsów mózgowych pomiędzy półkulami.

Kolejne dowody przyniosły badania nad glukozą i cholesterolem we krwi. Zauważono, że poziom złego cholesterolu i cukru zmniejszył się, a poziom dobrego cholesterolu pozostał na wysokim poziomie po regularnym, 3-miesięcznym piciu herbaty z szałwii.

f-herbapol-szalwia-fix-30-torebek

Szałwia fix Herbapol 30 torebek
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Herbata z szałwii i olejek szałwiowy pomagają ponadto zwalczyć dolegliwości żołądkowe spowodowane bakteriami i grzybami. W ten prosty i naturalny sposób można uwolnić się od wzdęć, gazów i przelewania w brzuchu spowodowanych zaburzeniami flory jelit. Kwestią dowolności pozostaje forma picia szałwii – zarówno świeża jak i suszona zachowuje swoje walory, choć różni się smakiem. Można wybrać dla siebie szałwię w różnych postaciach – saszetkach do zaparzania, tabletkach i pastylkach do ssania – na problemy z gardłem.

Kremy i preparaty z szałwią są dobrą alternatywą dla osób leczących się silnymi produktami na problemy skórne. To zioło świetnie odświeża oraz oczyszcza skórę, mimo że robi to w sposób bardzo delikatny. Być może stąd taka popularność płynów do higieny intymnej z szałwią. Mydło z szałwią posiada ciekawy aromat i jest polecane dla osób z problemem nadmiernej potliwości. Na koniec warto wspomnieć, że szałwia jest bezpieczna i pozbawiona skutków ubocznych o ile jest kupowana bez dodatków chemicznych, w postaci suszu pochodzącego z certyfikowanych upraw.

Szałwia lekarska, jej zastosowanie i działanie, jest pomocna w zapobieganiu różnym dolegliwościom i osiągnięciu dobrego stanu zdrowia. Dodawaj ją do zup, potraw, pij i stosuj na ciało, a szybko przekonasz się o jej cudownych właściwościach.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.