Kwas hialuronowy i jego zastosowanie w kosmetyce

Kwas hialuronowy jest składnikiem niezwykle cennym dla współczesnej kosmetyki, kosmetologii, jak i medycyny estetycznej. Jego możliwości w kwestiach, takich jak wygładzanie zmarszczek czy rewitalizacja skóry są nieocenione. Warto wspomnieć, że jest to substancja, która w sposób całkowicie naturalny występuje w naszej skórze, jednak wraz z wiekiem spada poziom jej produkcji. Wówczas sprawdzają się kosmetyki oraz zabiegi, które w swoim składzie wykorzystują właśnie kwas hialuronowy.

Co to jest kwas hialuronowy?

Jest to związek powszechnie występujący we wszystkich organizmach żywych. W ludzkim organizmie ma postać soli sodowej – hialuronianu sodu. Zdecydowanie najwyższe stężenia tego składnika znajdują się w skórze, mazi stawowej oraz ciele szklistym w oku. Nie można jednak pominąć faktu, iż kwas hialuronowy pojawia się w tkance łącznej, płynach ustrojowych, jak również buduje kości i ściany naczyń.
Aby dokładnie zrozumieć, co to jest kwas hialuronowy, konieczne jest przybliżenie jego funkcjonowania w ludzkim ustroju. Za główne zadanie uznaje się wiązanie wody w tkankach, co w kwestiach estetycznych wpływa m.in. na poziom jędrności skóry. Każdego dnia dochodzi do rozpadu około 30% wszystkich cząsteczek kwasu obecnych w organizmie, a na ich miejsce pojawiają się nowe.
Im starsi jesteśmy, tym mniej tego kwasu hialuronowego się odnawia – jego produkcja ulega stopniowemu zmniejszeniu, co w konsekwencji prowadzi do postępującej degeneracji tkanek, które zawierają kwas hialuronowy. Z tego właśnie powodu powszechne staje się uzupełnianie ilości tego składnika w poszczególnych tkankach. W tym celu wykorzystuje się kremy, tabletki lub zastrzyki.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Dawniej podstawowym źródłem kwasu hialuronowego były tkanki pochodzące od zwierząt, jednak szybko okazało się, że tak pozyskana substancja może powodować reakcje alergiczne, a dodatkowo uzyskanie czystego kwasu hialuronowego wymagało przeprowadzenia specjalnych długotrwałych procesów. Obecnie więc dominuje inna metoda, polegająca na pozyskiwaniu tej substancji ze szczepów bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Natomiast w procesie ekstraktacji wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.
W kosmetyce kwas hialuronowy, jest substancją, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Powszechne jest jego pojawianie się w licznych kremach, czy całych seriach kosmetyków do pielęgnacji skóry suchej i starzejącej się. Kwas hialuronowy bardzo szeroko wykorzystywany jest w medycynie estetycznej, w czasie licznych zabiegów anty-aging. Substancje zawierające kwas hialuronowy wstrzykiwane są w głąb naskórka za pomocą cieniutkiej igły.

Kosmetyki naturalne z kwasem hialuronowym

Z całą pewnością kosmetyki naturalne stanowią najmniej inwazyjną dla naszego organizmu formę uzupełnienia niedoborów kwasu hialuronowego w skórze. W tych preparatach wykorzystuje się jedynie naturalnie pozyskiwany kwas hialuronowy, który jest w pełni bezpieczny dla naszej skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Jego dobroczynne działanie jest ogromne, dlatego chętnie łączony jest w produktach kosmetycznych z innymi składnikami, które wykorzystują fakt, że pomaga on w przedostaniu się ich aktywnych substancji w głąb skóry. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o tym, że kwas hialuronowy sprzyja intensywnemu nawilżeniu skóry.

Gdzie kupić naturalne kosmetyki zawierające kwas hialuronowy?

Prawdą jest, że kosmetyki, które zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy, znajdziemy na półkach każdej drogerii czy apteki. Jednak jeśli zależy nam na sięgnięciu po naturalne kosmetyki z Naturativ.pl najwyższej jakości, musimy poszukać nieco bardziej skrupulatnie. Konieczne jest bowiem sprawdzenie składu produktów, jak również zwrócenie uwagi na poziom – ilość w jakiej dany składnik obecny jest w tym kosmetyku.
Warto wybrać sklep, który w swojej ofercie posiada przede wszystkim, albo wyłączenie naturalnie komponowane kosmetyki. Z całą pewnością na naszą uwagę w tej kwestii zasługują również polskie marki, które zwracają szczególną uwagę na jakość oferowanych produktów. Pośród nich godny polecenia jest np. Naturativ. Jest to polska marka kosmetyków naturalnych, która oferuje produkty najwyższej jakości.

Dlaczego warto wybierać kosmetyki i zabiegi z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w naszych organizmach, jednak wraz z upływem czasu zaczynają pojawiać się jego niedobory. W konsekwencji mamy do czynienia z procesem starzenia się skóry i całego organizmu.
W obrębie naszej skóry kwas hialuronowy pojawia się pod postacią polimeru i wspólnie kolagenem jest jej podstawowym składnikiem. Dowiedziono, że nawet połowa kwasu hialuronowego, jaki występuje w naszym organizmie umiejscowiony jest w skórze właściwej oraz w przestrzeniach międzykomórkowych.
Jest to substancja, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Istotne jest również, że spadek ilości kwasu hialuronowego w skórze, prowadzi do degeneracji włókien kolagenowych, co powoduje wysuszenie skóry, jej wiotczenie i uwidacznianie się zmarszczek.
Kwas hialuronowy, to również składnik o dużym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania ciałka szklistego w oku. Musimy pamiętać, że składnik ten pojawia się w dużych ilościach również w mazi stawowej, a to oznacza, że kwas hialuronowy wpływa na poziom naszej sprawności ruchowej.
Z pewnością więc warto stosować naturalne kosmetyki i inne zabiegi, które doprowadzą do uzupełniania poziomu kwasu hialuronowego w naszej skórze i całym organizmie. Jego wykorzystanie może spowolnić procesy starzenia się skóry i sprawić, że będziemy nie tylko wyglądać, ale i czuć się młodziej.

Uwaga MH: trochę poprawiłam. Czy to jest tekst na portal zewnętrzny? Czy podpinamy produkty? Odrzucony Komentarze/Uwagi do tekstu: Informacja Powyższy tekst został przedstawiony jedynie dla celów demonstracyjnych. Ze względu na różny układ czcionek i kolorów – tekst po opublikowaniu na Państwa stronie www może wyglądać inaczej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.