Jak wydłużyć i zagęścić rzęsy?

Długie i piękne rzęsy są marzeniem większości pań. Stanowią nieodłączny element wizerunku każdej zadbanej kobiety; są zatem atrybutem naszej atrakcyjności. Nic w tym dziwnego – ciepłe, pełne blasku spojrzenie oraz serdeczny uśmiech są w stanie powiedzieć o nas więcej niż morze słów. Warto więc zawalczyć o to, aby oprawa oczu była naszą wizytówką i sojusznikiem. Trzeba także pamiętać, że pielęgnacja nie sprowadza się jedynie do poprawy estetyki naszego wyglądu. Rzęsy służą przecież ochronie oka, zabezpieczając je przed dostaniem się drobinek, zanieczyszczeń i pyłu. Częściowo osłaniają je również przed nadmierną ekspozycją na słońce i tak zwaną ślepotą śnieżną. Dbanie o ich kondycję przysłuży się więc także naszemu zdrowiu.

Trochę teorii, czyli cykl życia rzęsy

Przyjmuje się, że zdrowy człowiek ma około 150-200 rzęs na górnej powiece oraz 50-150 rzęs na dolnej. Całkowity cykl życia rzęsy wynosi od 60 do 90 dni. Najintensywniejszy wzrost zachodzi w pierwszych 2-3 tygodniach cyklu (anagen). W tym czasie rzęsy osiągają swoją maksymalną długość: górne 8-12 mm, dolne 6-8 mm. W katagenie (kolejne 1-2 tygodnie cyklu) wzrost zostaje zahamowany, a cebulka przesuwa się stopniowo z brodawki ku powierzchni skóry. Ostatnia faza cyklu (telogen) jest najdłuższa i może trwać nawet do 60 dni. W tej fazie rzęsa wypada, a mieszek włosowy ulega regeneracji. Oczywiście w każdym momencie naszego życia na naszych powiekach znajdują się rzęsy w każdej z 3 faz rozwoju. Szacuje się jednak, że przeważająca większość z nich (około 60-80%) znajduje się w anagenie.

Należy przy tym wyjaśnić, że normalnym objawem jest wypadanie od 1 do 2 rzęs dziennie. Jeśli zaobserwujemy u siebie zwiększone wypadanie rzęs, powinniśmy staranniej przyjrzeć się swoim nawykom. Rzęsy są delikatne, należy więc unikać nadmiernego tarcia oczu. Zbyt częste używanie zalotki również może je osłabiać i powodować łamanie – zwłaszcza, jeśli będziemy używać jej już po nałożeniu tuszu. Warto także przeanalizować czynniki emocjonalne. Jeśli jednak nie dopatrzymy się błędów związanych z makijażem, demakijażem oraz warunkami życia, a rzęsy nadal będą wypadać nadmiernie, powinniśmy pomyśleć o wizycie u lekarza. Zwiększone wypadanie rzęs może być bowiem wynikiem niektórych chorób (np. schorzeń tarczycy) lub niedoborów.

Naturalna pielęgnacja rzęs

W literaturze tematu często podkreśla się konieczność prowadzenia zbilansowanej i urozmaiconej diety. Szczególnie istotne w kontekście kondycji i wzrostu rzęs wydaje się dostarczanie odpowiedniej ilości cynku, krzemu (znajdziemy go w skrzypie) oraz witamin A, B12, D i E. Kosmetyki również mogą tu dużo pomóc. Na rynku dostępnych jest wiele substancji wspomagających walkę o powabne spojrzenie. Do dyspozycji mamy metody naturalne takie jak na przykład zielona herbata, olejki roślinne, wazelina, henna, jak i gotowe preparaty: odżywki, bazy, sera czy tusze. Wszystkie potrzebne produkty znajdziesz w Internecie, na przykład na stronie https://www.doz.pl/apteka/k2638-Piekne_rzesy_i_brwi.

Wśród naturalnych metod pielęgnacyjnych prym wiedzie olejek rycynowy. Raczej nie przyspieszy on wzrostu rzęs, ale sprawi, że będą one grubsze i ciemniejsze, a tym samym bardziej wyraziste. Niekiedy wystarczą już dwa tygodnie, żeby zauważyć pierwsze efekty. Zabieg najlepiej stosować wieczorem, już po demakijażu. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych olejek rycynowy sprawi, że rzęsy staną się bardziej elastyczne i będą wyglądały na zdrowsze. Najlepiej aplikować go zużytą szczoteczką od tuszu, patyczkiem kosmetycznym lub rozprowadzać opuszkiem palców w kierunku od nasady do końca rzęs. Zalecane jest jednak nieprzesadzenie z jego ilością. Zbyt gruba warstwa może spowodować spływanie olejku i podrażnienie oka. Wśród olejków stosowanych w pielęgnacji rzęs wymienia się również olejek arganowy, olejek migdałowy i olejek kokosowy. Nieco słabsze działanie ma wazelina kosmetyczna. Jej rola sprowadza się raczej do natłuszczenia, nawilżenia i zabezpieczenia rzęs przed łamaniem i wypadaniem. Chociaż rzęsy nie rosną szybciej, to z pewnością wyglądają ładniej. Ponieważ olejki i wazelina mają konsystencję mazistą i mogą dostawać się do oka, niektóre panie aplikują sobie w zamian pomadki ochronne do ust. Metoda ta zyskuje coraz więcej zwolenniczek.

Do koloryzacji rzęs sposobem naturalnym wykorzystuje się hennę, czyli barwnik wytwarzany z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Henna zawiera witaminy A, B i D oraz minerały i pierwiastki, wśród nich znajdują się m.in. potas, żelazo i cynk. Jej zastosowania sięgają już czasów starożytnych. Barwnik wiąże się z keratyną włosa i powoduje jego przyciemnienie. Kolor wygląda naturalnie i utrzymuje się przez około 3 tygodnie. Samodzielne stosowanie henny wymaga jednak sporej wprawy. Niektóre źródła podają również, że jej częste stosowanie może powodować wysuszenie rzęs oraz rozjaśnienie ich naturalnego koloru. Oprócz przedstawionych wyżej metod naturalnych w Internecie można znaleźć także porady dotyczące zastosowania wielu innych produktów codziennego użytku w pielęgnacji rzęs i okolic oczu. Za produkty o korzystnym wpływie uchodzą m.in. oliwa z oliwek, żel z liści aloesu, białko jaja kurzego, czy zielona herbata (aplikowana na zimno, najlepiej wieczorem).

Preparaty z apteki dla pięknych rzęs

Jeśli stosowanie produktów naturalnych jest dla nas niewygodne, niewystarczające lub zbyt pracochłonne, zawsze możemy sięgnąć po jeden z gotowych preparatów. Najważniejsza w pielęgnacji jest bowiem systematyczność. Gotowe odżywki zawierają w składzie m.in. olejek rycynowy, kwas hialuronowy, pantenol, witaminę B12 oraz ekstrakty roślinne. Oprócz składników czynnych działających odżywczo znajdziemy w nich substancje łagodzące podrażnienia. Niektóre odżywki zawierają substancje stosowane w okulistyce, np. w leczeniu jaskry. Przykładem takiego dodatku jest bimatoprost, który wchodzi w skład wydawanych na receptę kropli do oczu stosowanych u pacjentów z wysokim ciśnieniem śródgałkowym i okołogałkowym. W ulotce przeczytamy, że krople te mogą powodować ściemnienie i nadmierny wzrost rzęs (efekt dotyczy 45% pacjentów), a z czasem również ściemnienie tęczówki. Substancję tę zawierają m.in. sera przyspieszające wzrost rzęs. Producenci deklarują, że efekty zauważymy już po 3-4 tygodniach stosowania. Odżywki i serum używa się z reguły raz dziennie – wieczorem, po demakijażu. Odżywki i sera dostępne w aptekach kupimy już za kilkanaście złotych. Kosmetyki ze średniej półki cenowej kosztują od dwudziestu kilku do kilkudziesięciu złotych. Poza wymienionymi grupami produktów na rynku dostępne są również kremy do rzęs (stosowane podobnie jak odżywki – na noc). Dla zaobserwowania efektów trzeba je jednak stosować regularnie przez przynajmniej 30 dni.

Makijaż i sztuczne rzęsy

Dla uzyskania natychmiastowego wizualnego efektu pięknych i długich rzęs stosujemy tusze i maskary. Ich aplikacji raczej nikomu nie trzeba wyjaśniać – przesuwamy szczoteczką po rzęsach w kierunku od zewnętrznego kącika oka do wewnątrz, prowadząc szczoteczkę lekkim ruchem zygzakowym. Czynność powtarzamy. Kobiety, które również w ciągu dnia chciałyby zadbać o odżywienie swoich rzęs mogą pod maskarę zastosować tzw. bazę. Stosowana regularnie spowoduje bowiem, że rzęsy staną się gęstsze i dłuższe. Trzeba jednak aplikować ją z umiarem i delikatnie nakładać tusz, żeby zapobiec sklejaniu się włosków.

Aby zamknąć temat zagęszczania i wydłużania rzęs należy jeszcze wspomnieć o doklejaniu rzęs syntetycznych. Ten zabieg najlepiej jednak powierzyć specjaliście. Nieumiejętne postępowanie ze sztucznymi rzęsami może spowodować łamanie i pogorszenie się stanu naszych własnych włosków. Podkreślić należy również, że bardzo istotne dla efektu i jego trwałości są pierwsze dwie doby po ich doklejeniu. Zaleca się wówczas unikać basenu, gorącego prysznica, spania z głową na poduszce, a nawet farbowania włosów (amoniak), aby nie doprowadzić do rozpuszczania kleju. Jeśli wybierzemy tę metodę zagęszczania rzęs, powinniśmy zrezygnować z tłustych produktów do pielęgnacji i demakijażu. Efekty utrzymują się przez około 3-4 tygodnie. Nie jest to jednak metoda dla każdego. Nie zaleca się przyklejania sztucznych rzęs m.in. osobom z nowotworami oraz chorobami oczu (zapalenia bakteryjne i grzybicze).

Artykuł sponsorowany

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.