Dieta Ewy Chodakowskiej

Dieta Ewy Chodakowskiej stanowi wspaniałe uzupełnienie aktywności fizycznej. Pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów bez obaw o efekt jojo. W przeciwieństwie do innych diet nie nakazuje drastycznego obniżenia spożywanych kalorii. W zamian jednak wymagany jest regularny wysiłek podczas treningów. Co ważne, dieta Chodakowskiej nie jest zarezerwowana jedynie dla osób ćwiczących według programu znanej trenerki fitness.

Nie dla głodówek i restrykcyjnej diety

Dieta ta powstała na bazie popularności treningów z Ewą Chodakowską. Ich celem jest pomoc w zrzuceniu przez osoby trenujące razem z Chodakowską zbędnych kilogramów i osiągniecie silnego i sprawnego ciała. Specjalnie przygotowana i opracowana dieta ma znacznie usprawnić i przyśpieszyć osiągniecie tego celu. Jest to powód, który odróżnia ten rodzaj diety od innych. Pani Ewa jest stanowczą przeciwniczką głodówek, niedojadania, spożywania zbyt małej ilości posiłków w ciągu dnia oraz innych restrykcyjnych sposobów odżywiania.

Podstawowe założenia diety Chodakowskiej

Ewa Chodakowska zauważa, że ciało nie wykonujące żadnej dodatkowej aktywności fizycznej, potrzebuje minimum 1300 kalorii (dla mężczyzn wartość ta jest odpowiednio wyższa). W takim razie z góry skreśla to wszelkie diety typu 1000 kalorii, ponieważ zwyczajnie są one szkodliwe dla organizmu. Przy 2-3 treningach w tygodniu zaleca ona minimum 1500 kalorii dziennie. Przy 5 treningach minimum 1800 kalorii dziennie. Natomiast najlepiej, aby regularnym i intensywnym ćwiczeniom towarzyszyła dieta w granicach 2000-2500 kalorii. W innym wypadku osoby stosujące bardziej restrykcyjne diety narażają się na szereg negatywnych skutków dla swoich ciał. Oraz wbrew pozorom znacznie utrudniają proces gubienia tkanki tłuszczowej.

Unikanie nadmiernego deficytu kalorycznego

Zazwyczaj dieta wiąże się z ograniczeniem liczby spożywanych kalorii. Dieta Chodakowskiej ma jednak odmienne założenia, ponieważ łączy się z intensywnym treningiem. Jak wiadomo wzmożona aktywność fizyczna zwiększa ilość wymaganych do prawidłowej pracy organizmu kalorii. Przy typowych dietach łączenie treningów z niskim spożyciem kalorii nie jest w stanie zapewnić długoterminowych rezultatów.  Szybko pojawia się niechęć do ćwiczeń, a ciało potrzebuje o wiele więcej czasu na regenerację. Czynniki te bardzo często doprowadzają do zarzucenia zarówno diety jak i ćwiczeń, a w konsekwencji wystąpienia efektu jojo i powrótu do dawnych nawyków.

Spalanie tłuszczu zamiast mięśni i wody

Po pierwsze w typowej diecie początkowo szybka utrata wagi ciała (nawet do około 4 kilogramów w tydzień) jest spowodowana utratą wody z mięśni, która była wcześniej w nich związana wraz z energią. W dalszych tygodniach organizm spala nie tylko tłuszcz, ale także mięśnie. Zbyt mała ilość kalorii jest dla ciała sygnałem, że nastał czas niedoboru pożywienia. W odpowiedzi na to bardzo niechętnie spala on tłuszcz, ponieważ uważa, że musi za wszelką cenę chronić posiadane zasoby energii.

Na szczęście dieta Ewy Chodakowskiej jest wolna od tych wad. Dostarcza odpowiednią ilość kalorii, co paradoksalnie w połączeniu z aktywnością fizyczną ułatwia spalanie nadmiaru tłuszczu. Przeciwdziała także spalaniu mięśni (które przecież są niezbędne dla osób trenujących) oraz sztucznej utracie kilogramów pod postacią wody. W ten sposób stosowanie diety Ewy Chodakowskiej pozwala aż na dwukrotne przyśpieszenie procesu spalania kalorii i zrzucania tłuszczu.

Budowanie tkanki mięśniowej

Ujemny bilans kaloryczny prowadzi do spalania tkanki mięśniowej. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, ponieważ im więcej ciało ma mięśni, tym więcej spala kalorii podczas treningów (lub nawet podczas zwykłych zajęć, odpoczynku, snu). Jeżeli w każdym tygodniu diety nie ma wystarczającej ilości energii i substancji w pożywieniu, aby zapewnić choćby regenerację tkanki mięśniowej, ulega ona rozłożeniu na białko i energię, które są przekazywane na bieżącą działalność ciała. W efekcie z czasem ten sam trening co wcześniej jest mniej wydajny, spala mniejszą ilość kalorii. Stanowi także większe obciążenie dla ciała i jest bardziej męczący.

Dieta Chodakowskiej prowadzi do budowania zdrowej tkanki mięśniowej. Umożliwia bieżącą regenerację ciała, dzięki czemu nie musi ono rozkładać swoich mięśni, aby uzyskać wymaganą energię i substancje odżywcze. Co więcej w miarę przybywania mięśni, każdy kolejny trening prowadzi do spalania coraz większej ilości kalorii. Również w stanie spoczynku w niewielkim stopniu (ale jednak!) ciało spala więcej kalorii niż wcześniej. W połączeniu z przyśpieszonym metabolizmem wywołanym wzmożoną aktywnością fizyczną, ciało swobodnie korzysta z tkanki tłuszczowej jako bazy do pozyskiwania energii.

Ilość posiłków i kalorii

W takim razie optymalna ilość kalorii zawiera się w przedziale 2000 do 2500 kalorii dziennie. Jednak to nie wszystko. Muszą to być dania i przekąski nasycone w składniki odżywcze. Koniecznie podzielone na minimum 5 posiłków dziennie. Posiłki powinny być przedzielone równymi (kilkogodzinnymi) odcinkami czasu. Dodatkowo przed i po treningu można sięgnąć po dodatkowy posiłek regenerujący jak owsianka lub suszone owoce. W diecie Chodakowskiej na pierwszy plan wysuwa się nie ilość, ale jakość (odżywczość) spożywanych dań. Dzięki temu jedząc paradoksalnie mniej, można dostarczać ciału większej ilość niezbędnych substancji odżywczych.

Dieta Chodakowskiej w pigułce

Poniżej zebrano podstawowe założenia diety Ewy Chodakowskiej:

  • Jedz posiłki o dużej gęstości odżywczej jak ziarna słonecznika i dyni, suszone owoce, owsianka, koktajle mleczne, ser biały, produkty pełnoziarniste.
  • Zjedz obfite śniadanie, ponieważ daje ono energię na cały dzień.
  • Spożywaj minimum 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu.
  • Pij minimum 1,5 wody dziennie.
  • Ćwicz regularnie kilka razy w tygodniu.
  • Zjedz np. garść suszonych owoców przed treningiem. Ma to na celu dostarczenia niezbędnej energii, która i tak zostanie zużyta (wraz z energią z tłuszczu) podczas treningu.
  • Spożyj posiłek regeneracyjny po aktywności fizycznej, aby umożliwić regenerację mięśni.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.