Dieta bogatoresztkowa. Zasady diety.

Dieta bogatoresztkowa zyskuje na coraz większej popularności, co pokazuje skalę zapotrzebowania na żywność wspierającą pracę przewodu pokarmowego. Jej zasady opierają się na błonniku i płynach, które usprawniają trawienie i regulują wydalanie. Celem diety jest taki dobór produktów, który pomoże obyć się bez potrzeby leczenia farmakologicznego. Jeżeli interesuje się dieta bogatoresztkowa, sprawdź jej użyteczność, wskazania oraz przeciwwskazania pomagające uniknąć błędów na samym początku kuracji.

Błonnik pokarmowy w diecie

 Nie od dziś wiadomo, że błonnik pochodzenia roślinnego jest jedną z najpotrzebniejszych substancji w diecie. Choć sam nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym, to wypełnia go od środka zapewniając uczucie sytości. W przeciwieństwie do zbóż nie wywołuje działania drażniącego na śluzówkę jelit. Błonnik chociażby w postaci lnu mogą spożywać osoby na diecie bezglutenowej, które nie jedzą pełnowartościowego pieczywa i makaronów. Nie jest substancją jednorodną, ponieważ składają się na niego: celuloza, hemicelulozy, lignina, pektyny, gumy i kleje. Błonnik witalny posiada zdolność absorpcji wody, dzięki czemu zwielokrotnia objętość mas kałowych. Im więcej błonnika w diecie, tym silniejszy efekt przeczyszczający. Jeżeli nie zależy nam na wypróżnieniu, a jedynie subtelnej poprawie trawienia, najważniejsze to dobrać odpowiednią ilość błonnika w diecie. Zalecana dawka to 20-40 g na dobę według standardów WHO. Spożywanie powyżej 10g błonnika na dobę oznacza już dietę bogatoresztkową.

Dieta bogatoresztkowa – jadłospis

Błonnik znajdziemy głównie w otoczkach nasion zbóż, warzywach, niektórych owocach i nasionach roślin strączkowych. Aby dostarczyć sobie zwiększoną ilość błonnika należy dokonać kilku ważnych zmian w diecie, np.:

  • Zmiana pieczywa białego na razowe
  • Zmiana drobnych kasz na gryczaną, pęczak, płatki owsiane
  • Unikanie cukru, glutaminianu sodu, konserwantów
  • Spożywanie dużej ilości owoców oraz warzyw
  • Rezygnacja z wysoko przetworzonych produktów

 Warto mieć świadomość, że dieta bogatoresztkowa wymaga odpowiedniego wprowadzenia. Zbyt duże ilości spożywanego błonnika mogą prowadzić do szybkiego przeczyszczenia. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm musi przyzwyczaić się do trawienia błonnika wydzielając w tym celu niezbędne bakterie. Zbyt duża zawartość błonnika w jedzeniu objawia się bólem brzucha, wzdęciami i kolkami, szczególnie jeśli zapomnimy o nawadnianiu. Aby wspomóc wypróżnianie warto dodać do codziennego posiłku tabletkę probiotyku z kwasem mlekowym.

Dieta bogatoresztkowa jadłospis ma względnie prosty, ale wymagający od nas silnej woli. Dania powinny być przygotowane w domu ze świeżych produktów, z porcją warzyw i owoców bez cukru. Nawet kupowane soki owocowe nie zawierają w sobie tyle naturalnego błonnika co wyciskane w domu.

f-xenna-blonnik-proszek-220g

Błonnik pokarmowy Xenna regulujący trawienie
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Dieta bogatoresztkowa – przepisy

W diecie bogatoresztkowej bardzo ważne jest umiejętne komponowanie produktów, by nie zawierały zbyt mało bądź za dużo błonnika pokarmowego. Miejmy na uwadze które produkty go zawierają a które są go pozbawione. Błonnik znajdziemy wyłącznie w roślinach oraz ich owocach. Ilość błonnika w poszczególnych produktach wynosi:

Wiórki kokosowe: 21 g na 100 g

Suszone śliwki: 16 g na 100 g

Soja: 15 g na 100 g

Porzeczki: 7 g na 100 g

Płatki żytnie: 11 g na 100 g

Otręby pszenne: 40 g na 100 g

Mak: 20 g na 100 g

Fasola biała: 15 g na 100 g

Chipsy  8 g na 100 g

Ziemniaki 1,5 g na 100 g

Produkty dozwolone w diecie bogatoresztkowej to praktycznie wszystkie przekąski i dania z wyłączeniem tych uchodzących za wyjątkowo niezdrowe. Przepisy w diecie bogatoresztkowej pozostawiają dużą dowolność. Możemy spożywać przetwory mleczne, rośliny strączkowe, suszone i świeże owoce oraz warzywa, orzechy, ziemniaki? Przykładowe przepisy dla diety bogatoresztkowej:

 Śniadanie: pełnoziarnisty chleb z masłem, serem, pomidorami i kiełkami soczewicy lub domowe musli z suszonymi śliwkami i morelami. Do tego łyżka sezamu i ziarenek lnu oraz kilka migdałów lub innych orzechów. Do owsianki możemy dodać trochę błonnika, np. Colon C.

Obiad: zupa warzywna, grochowa, kapuśniak, barszcz z buraków lub ryba, sery, jaja, mięso. Do tego ziemniaki lub grube kasze, makaron pełnoziarnisty lub kluski. Do picia kompot z suszonych owoców, na deser budyń, kisiel lub galaretka albo owocowy przecier.

Kolacja: naleśniki z serem lub dżemem, pierogi, risotto, krótko gotowana fasolka szparagowa.

Dietę wysokobłonnikową stosuje się w profilaktyce zespołu jelita drażliwego, powstania raka jelita grubego, zapobieganiu rozwojowi miażdżycy, kamicy żółciowej, cukrzycy. Taki rodzaj żywienia stosuje się w leczeniu zaparć nawykowych. Dieta bogatoresztkowa powinna być konsultowana w przypadku chorej wątroby (w wielu przypadkach niedoczynności jest wręcz odradzana).

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.