Ciemieniucha na brwiach i głowie, pleśniawki, potówki i inne – typowe problemy u niemowląt

Opieka na niemowlęciem to odpowiedzialne zadanie, które często stresuje świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza kiedy mówimy o pierwszym dziecku. Problemy sprawiać może odpowiednia pielęgnacja skóry i właściwa kąpiel malucha. Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo wrażliwa i wymaga szczególnej atencji. Mogą pojawić się na niej typowe dla pierwszych miesięcy życia zmiany skórne lub pewne anomalie wywołane infekcją, niewłaściwą pielęgnacją czy wpływem środowiska zewnętrznego. Jakie są najczęstsze zmiany skórne u niemowląt? Jak sobie radzić z kikutem pępowiny czy ciemieniuchą?

Kikut pępowiny

Po wypisaniu ze szpitala niemowlę bardzo często wraca do domu jeszcze z kikutem pępowiny. Ta pozostałość po narządzie łączącym go z matką odpada samoistnie w ciągu kilku dni lub maksymalnie dwóch tygodni. W tym czasie jednak trzeba stosować pewne szczególne procedury pielęgnacyjne wokół pępka. Niewskazane jest moczenie kikuta podczas kąpieli. Jeśli jednak już do tego dojdzie, nie należy panikować: wystarczy delikatnie osuszyć kikut dotykając go ręcznikiem. Kikut pępowiny i jego okolice powinno się przemywać roztworem spirytusu 70% kilka razy dziennie np. przy zmianie pieluszki. Zakładając pieluszkę należy uważać, by nie przylegała ona do pępka, tak by nie doszło do jego zamoczenia. Warto też często wietrzyć pępek, bo dzięki temu szybciej się zagoi. Po odpadnięciu kikuta należy jeszcze przez parę dni dbać o to miejsce, przemywając je roztworem spirytusu – do momentu aż nie przestanie sączyć się wydzielina, a ranka całkowicie się nie zagoi.

Pleśniawki

Pleśniawki w jamie ustnej pojawiają się na skutek zakażenia grzybami, które przeszły z pochwy matki do ust noworodka podczas porodu. Takie pierwotne zakażenie grzybami ujawnia się w pierwszych 9 dniach życia. Później może dochodzić do wtórnych zakażeń, gdy maluch ma kontakt z osobami lub przedmiotami zakażonymi. Pleśniawki występują na twardym i miękkim podniebieniu, także na wnętrzu policzków, języku czy nawet dziąsłach. Mają postać białych lub lekko szarych nalotów i są zebrane w skupiskach. Zaawansowane stadium pleśniawek rozszerza się na gardło i przełyk, co powoduje pieczenie, świąd, chrypkę, trudności w przełykaniu oraz ogólne rozdrażnienie dziecka i brak apetytu. Pierwotne zakażenie pleśniawkami minie samoistnie, szczególnie gdy dziecko jest odżywiane mlekiem matki. Jeśli jednak stan zakażenia grzybami będzie się utrzymywał, konieczne może być wprowadzenie antybiotykoterapii oraz miejscowo stosowanych środków przeciwgrzybicznych, aplikowanych maluchowi doustnie.

Potówki

Przyczyną występowania potówek jest wzmożone pocenie się niemowląt przy problemie z miejscem odpływania dla potu. Przegrzewanie dziecka na skutek zbyt ciepłego i nieprzewiewnego ubrania, szczelnego okrywania, nadmiernego nasłonecznienia czy w wyniku gorączki w przebiegu chorób zwiększa ryzyko powstania potówek. Czym są potówki? To małe pęcherzyki o średnicy maksymalnie 2 mm, które pojawiają się na skórze głowy, pleców, szyi czy wokół uszu. Skóra jest zapalnie niezmieniona. Pęcherzyki samoistnie pękają, przedtem zwiększając swoją objętość. Może dojść do zakażenia potówek bakteriami, co skutkuje zmianami ropnymi. W niektórych przypadkach potówki są wynikiem złej pielęgnacji dziecka np. nadmiernym stosowaniem oliwki, a także otyłości – potówki umiejscawiają się wtedy w fałdach skóry. Taki rodzaj potówki zwany jest potówką czerwoną i przyjmuje postać grudek do 4 mm z pęcherzykiem na wierzchu. Wokół grudek może pojawić się zapalenie skory. Potówki na ciele występują symetrycznie i w licznych skupiskach. Swędzą i pieką, wywołując dyskomfort dziecka. Aby uniknąć ich powstawania należy prawidłowo dbać o higienę dziecka i dopasowywać ubranie do temperatury otoczenia. Na ustąpienie objawów pomoże kąpiel, ale nie wolno po niej stosować oliwek, bo mogą one nasilić zmiany skórne. W leczeniu potówek stosuje się też puder płynny albo przemywanie zmian wacikiem namoczonym w spirytusie.

Ciemieniucha na brwiach, czole i głowie

Zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów łojowych powoduje powstanie tzw. ciemieniuchy. Objawia się ona drobnymi, tłustymi, szarożółtymi łuskami albo strupkami. Najczęściej ciemieniucha umiejscawia się na skórze na czubku głowy i tam też jest największa. Łuski mogą zlewać się twardą skorupę, która wygląda nieestetycznie. Aby zapobiec powstawaniu ciemieniuchy na czubku głowy należy myć głowę niemowlaka łagodnym mydłem specjalnie przeznaczonym dla niemowląt oraz po kąpieli nakładać oliwkę. Ciemieniuchę przeczesuje się miękką szczoteczką, wyczesując martwe łuski, które odwarstwiły się od skóry głowy. Ważne jest, aby nie trzeć za mocno ciemieniuchy i pod żadnym pozorem nie stosować szamponu przeciwłupieżowego. Na nasilone objawy związane z ciemieniuchą (zarówno na głowie, jak i ciemieniuchą na brwiach) warto stosować profesjonalny krem – np. zmiękczające Emolium: https://www.emolium.pl/produkty/zmiekczajacy-zel-na-ciemieniuche-100-ml/#. Takie preparaty mają w składzie wyciągi z roślin powstrzymujące nadmierną produkcję łoju i natłuszczające substancje, które przyspieszają gojenie poprzez odwarstwianie się kolejnych porcji łusek. Kremy nakłada się na noc. Ciemieniucha poza czubkiem głowy lubi też występować na czole czy brwiach. W tych miejscach jest mniejsza, ale też trudniej o nią dbać – przemywanie oliwką może doprowadzić do dostania się jej do oczu dziecka. Jeśli zatem używa się oliwki, najlepiej nałożyć ją na patyczki higieniczne i delikatnie przemywać brwi, a potem grzebykiem ściągać martwe łuski. Absolutnie nie można czesać łusek na sucho, bo doprowadzi to do powstania rany na skórze, która może przerodzić się w infekcje. Zamiast oliwki na brwi także można nakładać natłuszczający krem z przeznaczeniem do pielęgnacji ciemieniuchy na brwiach.

Rodzice nie powinni się obawiać – nie u każdego niemowlaka zawsze wystąpią pleśniawki, potówki czy silna ciemieniucha. U większości maluchów konieczna będzie pielęgnacja jedynie kikuta pępowiny. Nawet jeśli pojawią się któreś z wyżej wymienionych problematycznych skórnych schorzeń, to same powinny one minąć przy odpowiedniej, regularnej pielęgnacji niemowlaka.

Źródła:

  • http://www.osw.dabrowa.pl/wp-content/uploads/2018/02/WWRPubProblemyzdrowotne.pdf
  • http://bocianek.szpital.kolobrzeg.pl/wp-content/uploads/2017/02/ciemieniucha.pdf
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.