Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne? Jak opalać się w ciąży?

To oczywiste, że kobietom w ciąży nie wolno wszystkiego co kiedyś mogły robić bez problemów. Jednak nie wszystko jest zabronione. Trzeba pamiętać, że ciąża to nie choroba, ale stan fizjologiczny, podczas którego kobieta powinna na siebie szczególnie uważać. Wraz z trwającym latem pojawia się pytanie, czy opalanie w ciąży jest bezpieczne. Większość z was uważa, że opalanie w ciąży jest kategorycznie zabronione, a druga część powie, że jest całkowicie bezpieczne. Jednak żadna z tych odpowiedzi nie jest prawidłowa. Opalanie w ciąży jest bezpieczne, ale należy wiedzieć jak się opalać, by był to proces bezpieczny i niepowodujący żadnych powikłań.

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zwłaszcza te, które są brzemienne w trakcie lata. Nic dziwnego, nie chcą one zaszkodzić swojemu dziecku i nie wiedzą co tak naprawdę jest dla nich bezpieczne latem. Trzeba zaznaczyć, że opalanie dla każdego może być szkodliwe. Jeśli opalamy się w nieprawidłowy sposób, to nie tylko kobiety w ciąży mogą sobie tym zaszkodzić. W trakcie opalania należy pamiętać o prawidłowych zasadach. Jeśli o nich zapomnimy, to łatwo o powikłania po naturalnym opalaniu. Tak więc opalanie w ciąży jest bezpieczne dla kobiet i dziecka, jednak należy się do tego procesu odpowiednio przygotować. Jak więc to zrobić?

Jak opalać się w ciąży – najważniejsze zasady

W ciąży trzeba pamiętać, że nie wszystko jest dozwolone i bezpieczne. W niektórych sytuacjach konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Jest to obowiązek każdej kobiety, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i nienarodzonego jeszcze dziecka. Jak już ustaliliśmy, opalanie w ciąży jest bezpieczne. Jednak podczas tego procesu musi ona pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze nie może ona przebywać na słońcu dłużej niż pół godziny.

Jest to tak ograniczony czas, ponieważ wysoka temperatura może podnieść ciśnienie krwi, przez co może pojawić się krwawienie z dróg rodnych. Taka dolegliwość w ciąży jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może być objawem poronienia lub przedwczesnego porodu. Należy również pamiętać o osłonięciu twarzy, karku i brzucha. Są to części ciała, które w ciąży są najbardziej wrażliwe i narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. To właśnie dlatego warto wybierać kostiumy jednoczęściowe dla kobiet w  ciąży.

Kobieta nie tylko dobrze się w nim prezentuje, ale również dbają o bezpieczeństwo dziecka. Konieczne jest używanie kremu do opalania na całe ciało i twarz. Skóra w czasie ciąży jest bardzo wrażliwa i mogą pojawić się na niej przebarwienia, które trudno usunąć. Nie można również zapomnieć o regularnym uzupełnianiu płynów.

W czasie opalanie, promienie słoneczne ogrzewają skórę, naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać i temperatura ciała podnosi się. Przez to organizm zaczyna ochładzać ciała wydzielając pot. Jednak jest to proces, w którym z organizmu zostaje wytrącona woda. Odwodnienie w ciąży może być niebezpieczne i może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. W czasie ciąży kobieta może pić nawet trzy litry dziennie, a w czasie upałów powinna wypijać cztery litry płynów dziennie. Ochłodzenie ciała podczas opalania w ciąży jest bardzo ważne. Co kilka minut kobieta powinna ochładzać ciało chusteczką nawilżającą lub mocząc ciało w wodzie.

Jaka pozycja do opalania w ciąży jest bezpieczna

W ciąży należy zapomnieć o leżeniu na brzuchu, ponieważ to przypomina leżenie na piłce. Nie zaleca się również leżenia na plecach. Już od pierwszego miesiąca  ciąży płód zaczyna się powiększać i wytwarza się nacisk na narządu wewnętrzne. Leżenie na plecach może tylko zwiększyć ten nacisk. Przez długotrwałe leżenie na plecach mogą pojawić się hemoroidy oraz nacisk na narządy wewnętrzne wywołujący ból. Najlepiej opalać się na leżaku w pozycji pół leżącej. Warto również opalać się w ruchu. Jest to sposób na szybie i efektowne opalanie i bezpieczne dla kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że w ciąży nie można przebywać zbyt długo na słońcu. Zalecane są kilkuminutowe przerwy na schłodzenie ciała.

Krem z filtrem do opalania
Kliknij i sprawdź ceny!

W jakich porach kobieta w ciąży może się opalać

Nie wszystkie godziny są odpowiednie do opalania w ciąży. Kobiety w ciąży nie powinny wychodzić na zewnątrz w czasie największych upałów, czyli w godzinach szczytu. Najlepszy czas na opalanie dla kobiet w ciąży to godziny poranne i popołudniowe. Słońce jest wtedy coraz słabsze, a temperatura powietrza nie jest jeszcze tak wysoka. Takie warunki nie stwarzają zagrożenia dla kobiety brzemiennej.

Niebezpieczne opalanie – co może zagrażać kobiecie w ciąży

Jeśli kobieta w ciąży nie przygotuje się odpowiednio do opalania, to przegrzanie organizmu może prowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu. Niepokojącym objawem podczas lub po opalaniu jest krwawienie w dróg rodnych. Może dojść również do odwodnienia i osłabienia organizmu co nie jest wskazane dla kobiet w ciąży. Od nadmiaru słońca, na wrażliwej skórze mogą pojawiać się przebarwienia, które nie znikają łatwo.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.