Kwiat kurkumy- pielęgnacja, odmiany, rozmnażanie

Kurkuma to przyprawa uznawana często za jedną z najzdrowszych. Posiada ona przede wszystkim właściwości antybakteryjne oraz antyseptyczne. Pomaga w procesie gojenia się raz, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Naukowcy twierdzą, iż ta przyprawa posiada nawet 600 możliwych zastosowań w profilaktyce. Udowodniono także, iż z taką samą skutecznością co ibuprofen, działa kurkuma. Kurkuma bez problemu może być uprawiana w domu czy mieszkaniu. Tak samo, jak imbir, wyrasta ona z korzenia. W naturze można ją spotkać w Azji, Australii oraz Afryce, tam właśnie stosuje się w kuchni jej kłącza. Kurkuma inaczej zwana jest ostryżem oplamistym. Sadzonkę ten znanej na cały świat przyprawy, można dostać również w naszym kraju.

Kurkuma wąskolistna

Jest to roślina pochodząca z Indochin, należąca do rodziny imbirowatych. W Polsce uprawia się ją jako roślinę doniczkową. Kwiat kurkumy oraz jego liście są charakterystyczną ozdobą. Roślina ta ma grube kłącze, z niego wyrastają niewielkie okrągłe bulwki, posiadające dosyć długie korzonki. U góry kłącza, wyrastają z niego liście, osiągające do 40 centymetrów. Odznaczają się one ostrymi zakończeniami, zielonym kolorem z niebieskawym odcieniem. Jeden pęd jest całkowicie bezlistny, jednak posiada kwiatostan. Kwiat kurkumy posiada dwa rodzaje liści podsadkowych, ułożonych w sposób spiralny. Dolne mają zielony kolor i są niewielkich rozmiarów, natomiast górne są barwne oraz lancetowate. Liście te, poprzez obejmowanie się nasadkami, tworzą pewne kieszonki, a z nich właśnie wyrastają kwiaty. Kwiaty kurkumy jednak bardzo szybko przekwitają, więc nie są zbyt długą ozdobą rośliny. Odmiany kurkumy mogą różnić się od siebie nie tylko kolorem, ale i także kształtem podsadek i wysokością.

Kwiat kurkumy- kolor.

Kwiat kurkumy nie stanowi spektakularnego elementu ozdobnego, najczęściej występuje w odcieniach biało-fioletowych. Dużą wartość ozdobniczą mają natomiast liście tej rośliny.

Pielęgnacja kurkumy

Po zakupieniu rośliny, jeśli korzenie nie są zbyt długie co do wielkości doniczki, nie musimy rośliny przesadzać. Wystarczy wtedy jej regularne podlewanie i nawożenie. Kurkumę należy podlewać wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce będzie sucha. Należy unikać nadmiaru wody w doniczce, gdyż przez mięsiste kłącze, roślina może zacząć bardzo szybko gnić. Raz w tygodniu należy roślinie dać nawóz, aby nie brakowało jej niczego do rośnięcia. Nawóz, jaki zastosujemy, może być uniwersalny lub specjalny dla roślin kwitnących. Nie powinno się korzystać z nawozu dla roślin zielonych, gdyż przyczyni się on do intensywnego wzrostu części zielonych, zamiast kwiatów i kłącza. Najintensywniejsza faza wzrostu kłącza odbywa się zaraz po zakończeniu kwitnienia. Roślina powinna być nawożona również po ukończonej fazie kwitnienia. Pęd, który przekwitł, należy usunąć, jak najniżej się da, aby roślina dała nam jak najszybciej kolejny pęd.

Podczas pierwszego roku, można uciąć jedynie wyschniętą wierzchołkową część rośliny, pęd usuwamy na sam koniec, gdy całkowicie ulegnie zżółknięciu. Gdy liście zaczynają usychać, można przerwać nawożenie, a roślina sama przejdzie w fazę spoczynku. Na ten czas, doniczka powinna być postawiona w temperaturze 14-16 stopni. Jeśli nie możemy zapewnić takich warunków roślinie, powinniśmy wyjąć kłącze z doniczki, oczyścić je z ziemi i przełożyć do torfu. Raz na jakiś czas wystarczy spryskać wierzch torfu. Dzięki wilgotnemu torfowi kłącze nie wyschnie. W marcu albo wtedy, gdy kłącze zaczęło kiełkować do doniczki (średnica 12-14cm) dodajemy do niej świeżą ziemię wraz z wermikulitem, lub innym żwirem. Umiejscawiamy tam kłącze, w taki sposób, aby jego górna część była przykryta na około 2 cm. Doniczka powinna być położona w miejscu, gdzie temperatura oscyluje w granicy 22-25 stopni. Duży wpływ na kiełkowanie ma temperatura podłoża. Po 2 miesiącach od momentu przesadzenia zaczynamy znowu roślinę nawozić.

W przypadku, gdy późna wiosna jest jeszcze ciepła, można umiejscowić roślinę na zewnątrz. Większa ilość światła i wysoka temperatura sprawi, iż będzie ona obficiej kwitła.

W jaki sposób można rozmnożyć kurkumę?

Jeśli w prawidłowy sposób będziemy pielęgnować roślinę, po 3 sezonach uprawy należy ją podzielić. Oddzielamy od niej młode kłącza. Natomiast stare dzielimy na odcinki o długości od 5 do 10 cm. Wszystkie części, muszą posiadać koniecznie bulwiaste korzonki. Istotną rolę ma tu długość kłącza, ponieważ od niej zależy liczba oczek, z jakich wyrosną pędy kwiatostanowe. Im dłuższe kłącza, tym więcej kwiatów. Podzielić kłącza można na jesień lub przed sadzeniem. Powinno się pamiętać o opryskaniu ich fungicydem. Następnie można je przechować lub posadzić. Wielkość pojemnika powinna być dobrze dopasowana do każdego kłącza (średnica przy tych wielkościach to minimum 12 cm).

Najpopularniejsze odmiany kurkumy wąskolistnej dostępne w Polsce:

 • Chiangmai Red- różowoczerwone kwiaty o długości od 50 do 70 centymetrów.
 • Chiangmai Pink- różowe kwiaty o długości od 50 do 70 centymetrów.
 • White Angel- białe kwiaty o długości od 50 do 60 centymetrów.
 • Green Beauty- żółtozielone kwiaty o długości od 25 do 30 centymetrów.
 • Siam Snow- białe kwiaty o wysokości około 80 centymetrów.
 • Siam Silver – białe kwiaty o wysokości około 50 centymetrów.
 • Siam Suzy- różowe kwiaty o wysokości około 50 centymetrów.
 • Siam Sunrise- różowe kwiaty z ciemnym brzegiem o wysokości około 80 centymetrów.
 • Siam Smile- białe kwiaty.
 • Chocolate- białe kwiaty z brązowymi paskami.
 • Chiangmai Ruby- różowe kwiaty o wysokości do 70 centymetrów.
 • Noviteit- jasnoróżowe kwiaty.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.