Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi? Co warto wiedzieć o sadzonkach i cebulkach?

Czosnek niedźwiedzi to niedoceniania roślina o wielu cudownych właściwościach. Jeszcze do niedawna rosła ona tylko i wyłącznie na dziko, niemniej jednak od jakiegoś czasu bez problemu można posadzić ją w swoim ogrodzie. Wzbogacając swoje przydomowe grządki o czosnek niedźwiedzi, zyskujesz możliwość dodania do swojej kuchni zdecydowanie więcej zdrowia i smaku. Jego hodowla do domowych potrzeb jest łatwa i niewymagająca. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób uprawiać czosnek niedźwiedzi, serdecznie zapraszamy do lektury!

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Zanim wyjaśnimy, w jaki sposób należy hodować czosnek niedźwiedzi, przyjrzyjmy się nieco bliżej jego zdrowotnym właściwościom. Znały je już starożytne germańskie ludy, o czym świadczą liczne pomysły na wykorzystanie tej rośliny w ówczesnych systemach medycznych. Współczesna nauka potwierdza pozytywne właściwości czosnku niedźwiedziego. Jest on bogaty w związki takie jak:

Dzięki tak bogatemu składowi chemicznemu czosnek niedźwiedzi zalecany jest w przypadku dolegliwości takich jak:

  • choroby układy sercowo-naczyniowego,
  • choroby pasożytnicze,
  • problemy trawienne,
  • reumatyzm,
  • kandydoza,
  • wiele innych.

Rzecz jasna czosnek niedźwiedzi nie może być traktowany jako lek. W przypadku powyższych dolegliwości zaleca się jednak włączenie tej rośliny do codziennej diety.

Czosnek niedźwiedzi – jak rośnie?

Czosnek niedźwiedzi wyrasta z charakterystycznych cebulek występujących w podłużnej, cylindrycznej postaci. Ponadto są one twarde i pokryte cienkimi łuskami. Normalnie występują w kolorze białym.

Wiele osób próbuje kupić gotowe sadzonki czosnku niedźwiedziego. Niestety z reguły nie praktykuje się takiego sposobu na rozmnażanie tej rośliny. W sprzedaży najłatwiej jest znaleźć cebulki czosnku niedźwiedziego. Dzięki umiejętnemu ich hodowaniu, można dosyć łatwo poszerzyć swoją uprawę – i to w stosunkowo krótkim czasie. Szczególnie godne polecenia są cebulki sprowadzane z krajów Beneluksu, a szczególnie z Holandii.

Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi?

W jaki sposób nabyć cebulki czosnku niedźwiedziego? Można kupić je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Cebulki znalezione w fizycznych punktach sprzedaży można dokładnie obejrzeć przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Pod tym względem tradycyjne zakupy są pewne i bezpieczne. Niestety, lokalne sklepy z nasionami i sadzonkami bardzo często nie posiadają w swojej ofercie cebulek czosnku niedźwiedziego. Możliwe więc, że będziesz zmuszony rozszerzyć swoje poszukiwania o Internet.

Wybór stanowiska do posadzenia czosnku niedźwiedziego

Idealna gleba dla czosnku niedźwiedziego jest zwięzła, wilgotna i dobrze przepuszczalna. Dobrze sprawdzi się podłoże zdrenowane żwirkiem oraz wzbogacone lekkim kompostem. Można posłużyć się także nawozem wieloskładnikowym do gatunków kwitnących. Czosnek niedźwiedzi naturalnie występuje na terenach leśnych, niemniej jednak bardzo łatwo zadomawia się on w przydomowych ogródkach. Ze względu jednak na jego preferencje, warto zadbać o zapewnienie mu środowiska maksymalnie zbliżonego do pierwotnego. Jeśli jest więc to możliwe, posadź czosnek niedźwiedzi w zacienionym miejscu. Roślina ta lubi się rozrastać, tworząc tak zwane kobierce. Jeśli więc hodowla się przyjmie, bardzo możliwie, iż będzie się ona powiększać bez Twojej większej ingerencji.

Jak i kiedy sadzić czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi najlepiej jest sadzić w rozstawie 15 na 15 centymetrów lub nieco mniejszym. Cebulki najlepiej jest umieszczać jakieś 5 centymetrów od powierzchni ziemi.

Sadzenie powinno odbywać się jesienią. Jest to idealny termin, gdyż to właśnie wtedy cebulki przyjmują się najlepiej w nowej glebie. Sadzenie jesienią poleca się przede wszystkim w przypadku wcześnie kwitnących oraz odpornych na zimno gatunków. We wrześniu oraz w pierwszych dniach października podłoże jest odpowiednio wilgotne, co zapewnia roślinom świetne środowisko do rozwoju.

Dobra informacja brzmi, iż nie ma potrzeby wykopywania cebulek czosnku niedźwiedziego, aby przetrwały one do następnego sezonu. Z reguły bez większych problemów wytrzymują one cały rok, aby zakwitnąć po raz kolejny. Cebulki czosnku niedźwiedziego wykopujemy jedynie wtedy, gdy chcemy je rozmnożyć. Egzemplarze pozyskane w ten sposób zakwitną dopiero w drugim lub trzecim roku życia. Po wykopaniu cebulek z zamiarem ich ponownego zasadzenia, będziesz zmuszony przechować je przez kilka miesięcy. Gdzie najlepiej jest trzymać je w tym czasie? Umieść je w koszyczku z torfem lub trocinami. Najlepiej gdyby znajdowały się one w temperaturze około 20 stopni Celsjusza.

Czosnek niedźwiedzi – ceny

Jedna cebulka czosnku niedźwiedziego kosztuje od 1 do 1,50 zł. Z reguły jednak sprzedaje się je w większych pakietach. Oczywiście cebulki sprowadzane z bardziej renomowanych hodowli mogą  osiągać znacznie wyższe ceny. Należy to jednak potraktować jako długoterminową inwestycję, która zwróci się z nawiązką.

Czosnek niedźwiedzi to zdrowa i smaczna roślina, która sukcesywnie wkupuje się w łaski fanów kulinarii z całego świata. Zdobycie jej świeżych liści graniczy z cudem, dlatego też wielu ludzi postanowiło rozpocząć uprawę na swoim, przydomowym podwórku. Hodowla czosnku niedźwiedziego jest bajecznie prosta. Dlaczego nie miałbyś jej spróbować?

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.