Jak gotować komosę ryżową?

Komosa ryżowa w różnych systemach klasyfikacyjnych zaliczana jest do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Uprawia się ją w Ameryce Południowej. Komosa ryżowa zyskała ostatnimi czasy dużą popularność w kulinarii. Dzięki łatwości przygotowania roślina ta znajduje zastosowanie w wielu daniach. Można używać jej w roli zamiennika dla ryżu lub ziemniaków. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób należy gotować komosę ryżową, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Zapraszamy do lektury!

Komosa ryżowa – podstawowe informacje

Komosa ryżowa to inaczej ryż peruwiański lub quinoa. Zalicza się ją do pseudozbóż, czyli roślin, które wytwarzają nasiona bogate w skrobię, lecz w rzeczywistości nie są zbożami. Komosa ryżowa pochodzi z Ameryki Południowej. W tamtych stronach nazywa się ją „złotym ziarnem Inków” lub „matką zbóż”. Tak podniosłe tytuły roślina ta zawdzięcza swoim wartościom odżywczym oraz praktycznym zastosowaniom w kulinarnym świecie. Komosa ryżowa jest bogata w białka, zdrowotne kwasy tłuszczowe, witaminy, składniki mineralne, saponiny oraz flawonoidy. W związku z powyższym roślina ta wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwwirusowe oraz immunostymulujące.

Co ciekawe, białko komosy ryżowej jest jednym z nielicznych białek występujących w naturze, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są tworzone przez nasz organizm. Tego typu związki musimy dostarczać wraz z pożywieniem. Dzięki wysokiej ilości białka komosa ryżowa może zastąpić mięso, a tym samym znaleźć swoje miejsce w diecie wegetarian.

Jak ugotować komosę ryżową?

Nieoczyszczone nasiona komosy ryżowej pokryte są saponiną. Jest to związek chemiczny charakteryzujący się gorzkim smakiem. Nasiona komosy kupowane w sklepie lub u innych sprzedawców z reguły są już oczyszczone. Jeśli jednak nabędziesz je z w pełni naturalnego źródła prawdopodobnie będziesz musiał zrobić to sam. Aby pozbyć się gorzkiego smaku powodowanego saponiną, dokładnie opłucz nasiona przed gotowaniem. Następnie pozostaw je do wyschnięcia. Dzięki temu wydobędziesz z nich typowy dla komosy orzechowy smak. Po kilkunastu minutach można przystąpić do etapu gotowania. Najpierw jednak warto podprażyć nasiona przez około 5 minut na suchej patelni ciągle mieszając. Następnie umieść komosę w garnku zalewając wodą (dwa razy więcej wody niż ziaren). Dla smaku warto dodać szczyptę soli. Całość przykryj i gotuj przez około 15 minut. Komosa powinna stać się lekko przezroczyste z wyraźnymi spiralnymi kiełkami. Po ugotowaniu nasiona można spożyć lub przechować. W zamkniętym pojemniku w lodówce powinny one zachować świeżość około 3 dni.

Kuchenne zastosowania komosy ryżowej

Komosa ryżowa jest bardzo uniwersalna. Najczęściej stosuje się ją jako zamiennik do popularnego ryżu, kasz oraz ziemniaków. Świetnie sprawdza się w gulaszach oraz innych daniach mięsnych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że komosa wspaniale komponuje się z produktami owocowymi lub słodkimi. Śmiało można łączyć ją z owocami, orzechami, jogurtami lub musli. Ponadto dobrze smakuje ona w towarzystwie swoich biologicznych kuzynów – szpinaku oraz botwinki.

Komosa ryżowa to uniwersalna i smaczna roślina, która zdobywa coraz większą popularność w świecie kulinariów. Ze względu na swoje liczne właściwości powinna ona znaleźć się w diecie każdego miłośnika zdrowego żywienia. W Internecie nie brakuje przepisów na smakowite dania z komosy ryżowej. Z pewnością uda Ci się znaleźć coś, co zaspokoi Twoje kulinarne gusta.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.