Imbir kandyzowany – przepis, właściwości i przeciwwskazania

Znany nam wszystkim jest imbir w proszku, jego korzeń, a imbir kandyzowany? Jak go wykonać i jakie ma on właściwości. Warto o tym wiedzieć, ponieważ wszystkie formy imbiru mają działanie prozdrowotne i warto wprowadzić je do naszej diety. Jednak czym dokładnie różni się imbir kandyzowany od jego pierwotnej i sproszkowanej postaci?

Imbir kandyzowany – przepis

Do wykonania imbiru kandyzowanego potrzebne na będzie pół kilograma świeżego imbiru. Należy jednak pamiętać, by wybrać świeży korzeń imbiru, ponieważ ma on zdecydowanie więcej prozdrowotnych właściwości. Bardzo łatwo jest odróżnić imbir świeży od tego starego. Świeży korzeń imbiru ma jasny kolor, a na jego powierzchni nie pojawiają się żadne przebarwienia, w przeciwieństwie do starego imbiru. Potrzebne będą również, kilogram cukry trzcinowego, woda i sól. Na początek należy obrać imbir. Najlepiej wybierać do tego obieraczkę do warzyw lub łyżeczkę. Następnie kroimy imbir w poprzek jego włókien.

Najlepiej pokroić do w cienkie plasterki. Następnie wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Nie może być jej za dużo. Mo ona zakryć wszystkie kawałki imbiru. Doprawiamy wodę solą i doprawiamy do wrzenia. Przez kilka minut woda powinna się gotować. Potem należy odlać jej odrobinę i dodać cukry. Ponownie zalewamy imbir wodą i gotujemy na małym ogniu przez dwie godziny. Co jakiś czas należy wszystko przemieszać.

Po tym czasie wyjmujemy imbir z wody, osuszamy, posypujemy cukrem i wkładamy do słoika. Imbir kandyzowany należy przechowywać w chłodnych zacienionych miejscach. Możemy go podawać do herbaty lub kawy. Jest to idealna przekąska dla gości. Jeśli odpowiednio go przechowujemy, czyli w szczelnie zamkniętym słoiku, to z pewnością będzie on świeży na długo. Ze względu na to, że imbir kandyzowany nie ma w sobie żadnych konserwantów, konieczne jest jego przechowywanie w chłodnych i zacienionych miejscach. A jest to potrzebne, by nie rozwijały się żadne bakterie, które mogłyby doprowadzić do zepsucia imbiru kandyzowanego.

Imbir kandyzowany – właściwości

Sam w sobie imbir kandyzowany jest zdrową, słodką przekąską. Jednak nadal nie stracił swoich zdrowotnych właściwości. Możemy go jeść, by pomógł ona nam w walce z przeziębieniem i innego rodzaju infekcjami. Należy pamiętać, że imbir kandyzowany, może być doskonałą przekąską dla kobiet w ciąży. Ma on właściwości moczopędne i przeciwwymiotne, dlatego doskonale sprawdzi się przy zwalczaniu z mdłościami i obrzękiem, a są to dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży.

Jest to również przekąska, a którą możemy pozwolić sobie podczas diety odchudzającej. Co prawda, kiedy chcemy zmniejszyć masę ciała, to należy unikać słodkości, to jednak imbir kandyzowany ma działanie rozgrzewające, dzięki czemu przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Warto więc od czasu do czasu pozwolić sobie na taką przyjemność, nawet podczas diety. Jednak nie możemy robić tego zbyt często i traktować imbiru jako produkt stworzony do spalania tkanki tłuszczowej. Może on być jedynie wsparciem dla naszego organizmu podczas diety. Kolejnym sposobem na wykorzystywanie imbiru kandyzowanego jest jego stosowanie jako element diety oczyszczającej.

Imbir kandyzowany
Kliknij i sprawdź ceny!

Ma on działanie moczopędne, dzięki czemu przyśpiesza proces wydalania toksyn z organizmu. Oczyszcza nerki, co znacząco wpływa na nasze zdrowie. Imbir kandyzowany jest również sposobem na walkę z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. A to wszystko dzięki temu, że przyśpiesza on krążenie i przepływ krwi. Ma również działanie na pracę wątroby, w której dochodzi do syntezy cholesterolu. Warto również pamiętać, że jest on produktem, którego kobiety mogą używać na bóle miesiączkowe. Rozluźnia mięśnie, dzięki czemu poprawia samopoczucie. A dla osób, które mają problemy z nieprzyjemnymi zapachami z ust, imbir kandyzowany również jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki zawartym w imbirze składnikom usuwa on nieświeży zapach z ust.

Imbir kandyzowany – przeciwwskazania

Mimo że imbir kandyzowany nie ma negatywnego działania na nasze zdrowie, to nie wszyscy mogą go spożywać. Nie zaleca się jego spożywania osobą z nadciśnieniem i słabym krążeniem. Osoby cierpiące z powodu chorób przewlekłych, również powinny unikać imbiru kandyzowanego w swojej diecie. Nie powinny jeść go kobiety w czasie laktacji i może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Jednak w tym ostatnim przypadku, konieczna jest konsultacja z lekarzem, by mógł on ustalić, czy spożywanie imbiru kandyzowanego może być niebezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Jeśli nie, to nie trzeb rezygnować z jego cudownych właściwości w czasie ciąży. Zazwyczaj lekarze zalecają wykluczenie imbiru kandyzowanego z diety kobiet ciężarnych, kiedy mają one problemy z ciśnieniem. Imbir kandyzowany może zaostrzyć te problemy, co jest bardzo niebezpieczne, w tkacie ciąży.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.