Właściwości ziół szwedzkich

Zioła szwedzkie mają długą tradycję w domowym zwalczaniu różnych dolegliwości. Sławna mieszanka w postaci toniku do picia została spopularyzowana przez słynnego zielarza nazwiskiem Jonathan Samst. Historia tej ziołowej mikstury na bazie alkoholu sięga już 18 wieku, choć jej początków doszukuje się jeszcze w czasach starożytnego Egiptu. Po długim zapomnieniu, bo niemal 2-óch wiekach do ponownego użycia wprowadził je żyjący w 20-tym wieku Maria Treben – austriacka botanik. Dziś formuła ziół może lecz nie musi zawierać alkoholu, dzięki czemu każdy z nas ma szansę osobistego sprawdzenia właściwości tego niezwykłego specyfiku. Tradycyjny skład ziół szwedzkich to aloes, szafran, rabarbar, mirra, kamfora i inne naturalne składniki znane z leczniczego działania. Ich przeznaczenie jest bardzo wszechstronne, ale przede wszystkim skupia się na uśmierzaniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Sprawdź jakie jeszcze właściwości ziół szwedzkich możesz wykorzystać w swoim przypadku.

Na co pomagają zioła szwedzkie?

Szwedzki tonik ziołowy jest zalecany na wzdęcia, niestrawność, hemoroidy, alergie i wysypki skórne. Sama pani Treben przepisywała go od problemów z łuszczycą przez cukrzycę po bezsenność. Uważała go za świetny środek regeneracyjny, który leczył, nie tylko maskował dolegliwości i tym samym przyspieszał powrót do zdrowia pacjentów. Dziś odtworzono jej recepturę w mieszance ziołowej Onrlich, abyśmy mogli na własnej skórze przekonać się o ich właściwościach.

Formuła ziół szwedzkich ewoluowała latami, by dziś osiąść na 11 składnikach.

 • Głównym składnikiem ziół szwedzkich jest korzeń arcydzięgla
 • Aloes, który może zostać zastąpiony dobrze znanym piołunem
 • Mirra, szafran, kamfora, rabarbar
 • Olejki eteryczne
 • Ewentualna baza to alkohol, choć można spotkać toniki bezalkoholowe

Działanie ziół szwedzkich:

 • Wspiera funkcje wydalnicze dróg żółciowych, trzustki i żołądka
 • Wspiera pracę wątroby
 • Dezynfekuje przewód pokarmowy
 • Zmniejsza bolesność i kurcze przewodu pokarmowego a także zapobiega mdłościom
 • Wspiera eliminację toksyn
 • Wspiera trawienie, delikatnie przeczyszcza
 • Pobudza krążenie
 • Stosowane zewnętrznie łagodzą stan zapalny w przypadku stłuczeń, siniaków, ran

Kiedy przyjmować zioła szwedzkie

Zioła szwedzkie przyjmuj po posiłku, gdy doświadczasz gazów lub wzdęć i przed posiłkiem, by uchronić się przed tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Możesz nimi przecierać skórę objętą stanem zapalnym i po urazach. Po obfitym posiłku zioła szwedzkie pomagają strawić jedzenie i złagodzić przelewanie treści pokarmowej w jelitach. Zioła stymulują przepływ żółci z wątroby, która z kolei wpływa na perystaltykę jelit odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Zioła szwedzkie należy przyjmować na czczo popijając szklanką wody i po kolacji. Jeżeli zauważysz silne działanie przeczyszczające, zmniejsz dawkę do 1 łyżeczki na dzień a później powoli zwiększaj do 2 łyżeczek. Zioła szwedzkie szczególnie z piołunem są bardzo gorzkie w smaku i z początku ich przyjmowanie może nie być łatwe. Jedną z opcji jest przyjmowanie ich popijając sokiem owocowym, choć staraj się nie robić tego za każdym razem. Z ziół powinny zrezygnować kobiety w ciąży, dzieci oraz chorzy na wrzody.

Przykładowe sposoby użycia

Na rany

Przyłóż wacik nasączony tonikiem do zranienia i zabandażuj. Zdejmij po kilku godzinach. Możesz dodatkowo posmarować skórę maścią z nagietka.

Problemy trawienne

Weź 2 łyżeczki ziół szwedzkich tuż przed posiłkiem. Dawkę przyjmuj, gdy poczujesz skurcze żołądka, zaparcia lub bolesne gniecenie w brzuchu.

f-bittner-oryginalne-ziola-szwedzkie-nie-zawieraja-alkoholu-500-ml

Oryginalne zioła szwedzkie bez alkoholu
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Na zapalenie migdałków

Bakteriobójcze właściwości ziół szwedzkich mogą być wykorzystane do zwalczania zapalenia migdałków i bólu gardła w początkach infekcji. Płucz gardło ciepłym roztworem wody i jednej łyżeczki ziół dwa razy dziennie.

W infekcji zatok

Zioła szwedzkie wcieraj w grzybiet nosa i czoło kila razy dziennie. Dodatkowo możesz zrobić parówkę, która uwolni olejki eteryczne i zadziała na zasadzie drenażu.

Na hemoroidy

Delikatnie przecieraj hemoroidy rozcieńczonymi ziołami szwedzkimi kilkakrotnie w ciągu dnia. Przed snem nasącz płatek kosmetyczny i przyłóż do miejsc o największej bolesności.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.