Poznaj domowe sposoby na pluskwy

Pluskwy domowe mogą uprzykrzyć życie i być naprawdę groźne dla człowieka. Pluskwa to niewielki, niepozorny owad, który najlepsze warunki do swojego bytu znajduje blisko ludzi. Jak wytępić pluskwy? Czy są na nie domowe sposoby?

Czym są pluskwy domowe?

Pluskwa domowa to brązowo-czerwony owad mający owalny, płaski kształt. Ich długość wynosi około 4-5 milimetrów i występują na całym świecie, żywiąc się krwią ludzi oraz zwierząt. Jaja pluskiew są białe i mają około 1 mm długości. Pluskwy możemy przynieść ze sobą do domu z niemal każdego miejsca publicznego – kina, szpitalu czy hotelu. Początkowo może być trudno zauważyć ich obecność, ponieważ pluskwy atakują w nocy. Środek znieczulający sprawia, że nie czujemy samego ugryzienia, które w zależności od indywidualnej reakcji osoby, może wyglądać różnie. Jeśli jednak dostrzeżemy swędzące zaczerwienienia na skórze, pozbawione malutkiej, krwawej ranki w środku, które układają się w rząd tudzież w trójkąt, możemy wtedy podejrzewać, że zostaliśmy ukąszeni przez pluskwę. Również jeśli zauważymy na pościeli krwawy ślad, może to oznaczać, że w naszym łóżku była pluskwa, którą przypadkiem zgnietliśmy w trakcie snu. W pomieszczeniach, w których przebywają pluskwy często unosi się także charakterystyczny słodko-mdły zapach. Pluskwy domowe znajdują swoje siedliska w pobliżu łóżka, na przykład na jego łączeniach, w materacach, za obrazami i zdjęciami, plakatami, pod listwami podłogowymi i za gniazdkami elektrycznymi. Zazwyczaj spotyka się ja na drewnie i tkaninach, rzadziej na rzeczach plastikowych i powierzchniach wykonanych z metalu.

Czemu pluskwy są niebezpieczne?

Po ugryzieniu przez pluskwę domową na ciele pozostaje miejsce, które często swędzi o wiele bardziej, niż w przypadku komara. Na ugryzienie pluskwy każdy reaguje inaczej i u co niektórych mogą pojawić się oznaki uczulenia lub inne, silne dolegliwości. Pluskwa domowa, oprócz tego, że pozostawia po sobie bolące miejsce na skórze, roznosi groźne bakterie gronkowca złocistego, który jest powodem różnych infekcji takich jak np. posocznica, zapalenie szpiku kostnego czy zespół wstrząsu toksycznego.

Jak zwalczyć pluskwy? – domowe sposoby

Pozbyć się pluskiew nie jest łatwo, ale istnieją sprawdzone sposoby na walkę z tymi nieproszonymi gośćmi. Poniżej znajduje się lista czynności, którą trzeba wykonać, by raz na zawsze pozbyć się szkodników.

 • Znajdź ich kryjówkę – dokładnie zajrzyj w każdy zakamarek swojej sypialni, obejrzyj wszystkie szczeliny i zaułki. Sprawdź łóżko, meble, szafki i wszystkie miejsca, do których mogły się dostać.
 • Usuń z pomieszczenia wszystkie przedmioty z materiału – w zależności od tego, czy jest to możliwe, wypierz je w wysokiej temperaturze, ewentualnie odkurz lub wyczyść gorącą parą (jaja i larwy pluskwy domowej giną po paru minutach w temperaturze 45 st.)
 • Odkurz dokładnie wszystkie zakamarki i szczeliny, w których mogłyby znajdować się pluskwy
 • Wypastuj dokładnie podłogę
 • Uszczelnij i napraw wszelkie dziury i pęknięcia w ścianach, tapetach oraz boazeriach
 • Zdejmij listwy podłogowe i dokładnie odkurz
 • Wszystkie podejrzane miejsca można smarować różnymi substancjami, na przykład mieszaniną nafty i maści rtęciowej, olejem lawendowym albo spirytusem denaturowanym
 • Przedmioty, których nie możesz wyprać ani wyczyścić schowaj szczelnie zamknięte w folii na co najmniej dwa tygodnie
 • Jeśli Twój materac zawiera pęknięcia, niestety najlepszym wyjściem będzie wyrzucenie go i zaopatrzenie się w nowy. Pluskwy mogły dostać się do jego wnętrza tak głęboko, że ich pozbycie się z niego może być niemożliwe.
 • Jeśli masz taką możliwość, stosuj urządzenie parowe na wszystkie szczeliny i powtarzaj tą czynność raz w tygodniu przez 2 miesiące, aby mieć pewność, że pluskwy zostały zlikwidowane
 • Wszystkie rzeczy, które wyrzucasz zamknij szczelnie w foliowych workach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników

Zazwyczaj te sposoby są wystarczające, żeby pozbyć się pluskiew z naszego domu. Ważne jest, by utrzymywać go w czystości i sprzątać często nawet najciemniejsze zaułki. Jeśli jednak zdarzy się, że mimo podjętych środków pluskwy nadal panoszą się po Twojej sypialni, konieczne będzie kupienie środków owadobójczych, a w niektórych przypadkach nawet wezwanie specjalistycznej ekipy, która rozprawi się z pluskwami za pomocą chemicznych środków. Nie daj się jednak namówić na wszelkiego rodzaju metody gazowe – są one mało efektywne i przede wszystkim niebezpieczne. Pamiętaj też, że jeśli mieszkasz w bloku, koniecznie zawiadom administrację o pluskwach, aby zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Jak zapobiegać pluskwom?

Kiedy kupujesz meble, zwłaszcza te używane, sprawdź dokładnie, czy nie ma na nich oznak obecności pluskiew. Również nie wnoś do domu przedmiotów, które ktoś wyrzucił, zwłaszcza, jeśli dokładnie ich nie sprawdzisz, a po powrocie z pobytu w hotelu, dokładnie obejrzyj swój bagaż przed wniesieniem go do swojego domu. Zadbaj o to, by pomieszczenie, w którym śpisz nie było zagracone niepotrzebnymi przedmiotami oraz pierz i susz pościel, a także dywany jak najczęściej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.