Koenyzm Q10 – działanie i właściwości

Koenzym Q10 to naturalny przeciwutleniacz rozpuszczalny w tłuszczach i syntezowany w organizmie. Znajdziemy go w wielu produktach spożywczych, ale ostatnio popularne stało się przyjmowanie go z suplementami diety. Występuje w dwóch formach: aktywnej i utlenionej, która częściowo przekształca się w formę czynną. Uogólniając koenzym Q10 bierze udział w wielu funkcjach biochemicznych zachodzących w organizmie, których zadaniem jest wytworzenie energii niezbędnej do życia. Jak łatwo się domyślić, występuje w każdej komórce ciała, a jego wyższe stężenie jest uzależnione od zapotrzebowania poszczególnych narządów w energię (są to m.in. serce, wątroba, mózg). Dotychczasowe badania wykazały liczne właściwości koenzymu Q10 koncentrujące się wokół wykorzystania zasobów tlenu i produkcji energii, ale jego działanie wykracza daleko poza te dwie funkcje. Dowiedz się więcej na temat tego czym jest koenzym Q10 – działanie i właściwości.

Dlaczego potrzebujemy koenzymu Q10

Koenzym Q10 szczególnie korzystnie wpływa na pracę serca. Pomaga bowiem w utrzymaniu optymalnego poziomu cholesterolu LDL, co wpływa zbawiennie na układ krążenia i wspiera zdrowie mięśnia sercowego. Nic dziwnego, że koenzym Q10, np. marki DoppelHerz jest zalecany osobom o wysokim ciśnieniu krwi i problemach z krążeniem. Kolejne zalety koenzymu przypisuje się w kwestii bólów migrenowych, które dotyczą sporego odsetku kobiet, ale także zdarzają się mężczyznom. Ci drudzy wyniosą dodatkowe korzyści z poprawy jakości nasienia. Szeroko wspomina się o działaniu ochronnym koenzymu, który miałby spowalniać postęp choroby Parkinsona, ale dowody na temat tego są sprzeczne.

Objawy niedoboru koenzymu Q10

Widząc coraz większą popularność suplementów diety z koenzymem Q10 możemy zastanawiać się nad potrzebą ich przyjmowania. Badania potwierdzają, że spora część przebadanych osób ma niedobory tego składnika w diecie, co może wywierać wpływ na większe prawdopodobieństwo dolegliwości układu krążenia tj. zaburzenia rytmu serca, niewydolność i nadciśnienie tętnicze. Niedobór koenzymu Q10 odpowiada po części za wahania poziomu cukru we krwi, choroby dziąseł, a nawet wrzody żołądka. Koenzym Q10 do ssania Dental zaleca się osobom po przebytych leczeniach zębów i z aktywnym stanem zapalnym, by przyspieszyć gojenie tkanek. Mimo że znajdziemy różne formy tego preparatu, to nadal nie istnieją żadne oficjalne dane potwierdzające zalecenia co do optymalnej dawki spożycia związku Q10. Przyjmuje się więc, że dodatkowa suplementacja powinna dotyczyć osób z wyżej wymienionymi problemami, na które działa koenzym. Warto zwiększyć także ilość naturalnych źródeł koenzymu Q10 w codziennej diecie, a są to m.in. ryby, mięso, olej sezamowy, sojowy i rzepakowy. Mówiąc o zaletach przyjmowania preparatu, warto także wspomnieć o ewentualnych skutkach ubocznych, a jedyne, o jakich obecnie wiadomo, to możliwe dolegliwości pokarmowe odnotowane po zażyciu zbyt wysokich dawek.

Korzyści zdrowotne koenzymu Q10

Zakres zastosowań koenzymu jest ogromny i stale poszerzany o nowe odkrycia. Poniżej przedstawiona została obecna skala badań nad związkiem, która przyniosła doniesienia o jego pozytywnych właściwościach dla zdrowia.

Słuch

Koenzym Q10 chroni słuch , gdy w grę wchodzi mutacja DNA, a więc genetycznie uwarunkowany niedosłuch. Suplement zatrzymuje postęp zmian zachodzących w uchu wewnętrznym i drogach nerwowych, które są oporne na podejmowane leczenie. To środek polecany dla osób także młodych, które chcą zachować swój zmysł w dobrym stanie na długie lata.

Percepcja

Nasza zdolność kojarzenia i nauki pogarsza się wraz z przekroczeniem pewnego wieku uznawanego za starość. Bystry umysł jest uznawany społecznie za domenę osób młodych i lotnych, ale ta tendencja może się niedługo zmienić. Badania na zwierzętach wykazały, że połączenie koenzymu Q10 i witaminy E poprawia rozumienie i funkcje poznawcze nawet u starszych osobników. Być może z tych badań wywnioskowano także, że związek przyniesie pomoc w chorobie Alzheimera, ale zdania na ten temat pozostają podzielone, a leku na schorzenie dalej nie wynaleziono.

Żywotność

Koenzym chroni przed zmianami w DNA, dlatego przeciwdziała starzeniu. Działa jak silny przeciwutleniacz i można go spotkać w kremach i serach przeciwzmarszczkowych do twarzy. Choć występuje naturalnie w naszej skórze, to z wiekiem go ubywa, dlatego dobrze jest zwiększyć jego koncentrację właśnie w zewnętrznej drodze podania. Możemy uzupełniać go także wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi ? wtedy efekty będą najbardziej zauważalne.

f-gal-koenzym-q10-48-kapsulek

Kapsułki GAL z koenzymem Q10
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Energia

Jak już wspomniano wcześniej koenzym Q10 bierze udział w wytwarzaniu energii komórkowej, dlatego w stanach obniżonej odporności i walce z chorobą, np. rakiem, zaleca się suplementację koenzymem Q10, który przyniósł pozytywne wyniki w badaniach na szczurach z nowotworem. Składnik zmniejsza spustoszenie w ciele pod wpływem różnych dolegliwości. Przed rozpoczęciem suplementacji poradź się lekarza czy nie widzi żadnych przeciwwskazań.

Regeneracja

Mowa tu dokładnie o regeneracji mięśni, które mogą dotyczyć i omawianego wcześniej serca jak i podniesienia ogólnej sprawności fizycznej ciała. Koenzymowi Q10 przypisuje się w tym względzie jeszcze większe zdolności naprawcze niż zachwalanej witaminie E. Zawdzięcza to swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zwiększeniu produkcji energii, która odżywia tkanki.

Płodność

Męska płodność to podejmowany wielokrotnie temat wagi społecznej. Istnieje wiele środków poprawiających płodność, a wśród nich znajduje się także koenzym Q10, który poprawia ruchliwość plemników i może wpływać na zwiększenie ich ilości. To jedna z częstych przyczyn męskiej niepłodności, której można zaradzić przez przyjmowanie dodatkowej suplementacji. Koenzym Q10 działanie i właściwości ma naprawdę bogate i nie powinniśmy się bać z nich korzystać.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Aneta mówi

    Wszystko fajnie tylko dlaczego nie piszecie że ani tabletki ani kapsułki żelowe nie mają wchłanialności. Dlaczego nie piszecie że zawartość koenzymu jest w nich wielokrotnie niższa niż powinna być. Aby koenzym zadziałał w naszym organiźmie powinno się go dostarczyć jako absolutne minimum . Kolejna sprawa to te dziwne ubichinole przecież to jest kolejna ściema

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.