Indeks glikemiczny i jego rola w odchudzaniu

Indeks glikemiczny jest ważny nie tylko dla cukrzyków, ale ma także kluczowe znaczenie przy odchudzaniu. Można pokusić się o stwierdzenie, że to modna a zarazem jedna z skuteczniejszych metod utraty wagi. Oparta jest bowiem na solidnych podwalinach nauki i ma realny wpływ na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Tym samym przyczynia się do utraty tłuszczu i zapoczątkowania zdrowego stylu życia.

Przeczytaj czym jest indeks glikemiczny i jego rola w odchudzaniu. Do wyboru masz dziesiątki przeróżnych diet, które nie ułatwiają ci wyboru. Jednak mało jest takich sposobów żywienia, które mają tak dobry wpływ na twoje zdrowie i co najważniejsze są pozbawione skutków ubocznych jak zastosowanie indeksu glikemicznego. Poniżej postaramy się przekonać cię do zaufania diecie glikemicznej i wyjaśnimy na czym ona polega.

Dieta glikemiczna – zasady

Podstawą diety glikemiczenej jest indeks glikemiczny IG, który jest znany dla osób z cukrzycą i w stanie przedcukrzycowym. Zdrowe osoby nie zaznajamiają się raczej tą częścią medycyny i chcąc schudnąć jedzą mniej lub głodują (co prawdę mówiąc może prowadzić prosto do cukrzycy właśnie). Dla tych, którzy muszą nieustannie kontrolować poziom cukru są świadomi jak ważnym narzędziem jest indeks glikemiczny. Został on stworzony w latach 80 jako środek prewencji przed cukrzycą i oznacza czas potrzebny glukozie do dostania się do krwioobiegu.

Pokarmy dzielą się na te o wyższym poziomie IG, które szybko uwalniają glukozę i te o niższym indeksie, co pozwala stopniowo uwalniać cukier do krwi. Jak mówi teoria i pokazuje praktyka niższe wyniki IG są dla nas lepsze, ponieważ to skoki poziomu cukru we krwi prowadzą do cukrzycy typu 2 i zwiększają ryzyko choroby wieńcowej serca. Ile cukru rzeczywiście znajduje się w poszczególnych produktach nie wiadomo. Najlepiej czytać więc etykiety produktów, które wyjaśnią wszelkie nieścisłości.

Dieta glikemiczna – podstawy

Na naszą dietę składają się nie tylko węglowodany czyli cukry, ale także białka i tłuszcze. Dostarczanie organizmowi zbyt dłuższych dawek węglowodanów z niewłaściwych źródeł może powodować wzrost insuliny we krwi. Nie trudno o to w świecie fast food i małego ruchu, gdzie liczy się szybkie zaspokojenie głodu, a nie dostarczanie zdrowego, pełnowartościowego jedzenia. Nadmiar insuliny prowadzi do efektów ubocznych jak zawroty głowy, nagłe spadki energii i napady wilczego głodu.

Celem diety glikemicznej na odchudzanie jest dostarczenie każdego rodzaju pokarmu w każdym posiłku, by stworzyć równowagę i zapobiec skokom cukru we krwi. Aby początek diety był dla ciebie jeszcze łatwiejszy spróbuj następujących proporcji:

  • 40% węglowodanów
  • 30% białka
  • 30% tłuszczu

Pod pojęciem węglowodany mamy na myśli pełne ziarno, owoce i warzywa (szczególnie te drugie zawierają dużo cukru) Najlepsze źródło białka to z kolei kurczak, wołowina, jaja a także wegetariańskie tofu. Pozostałe tłuszcze mogą pochodzić z roślin a za przykład niech stanowią awokado, orzechy i oliwa z oliwek.

Kto może stosować dietę glikemiczną?

Najlepszą cechą diety glikemicznej jest fakt, że sprzyja każdemu. To skuteczny sposób aby chudnąć stopniowo i w dłuższej perspektywie czasu, bez rozstępów, cellulitu i złego samopoczucia. Nie usuwasz z diety żadnej z grup żywności, która jest dla ciebie ważna. Z czasem zaczynasz tracić na wadze, czujesz się lepiej i tak też wyglądasz. Dotąd nie wspomnieliśmy jeszcze o ilości kalorii jaka będzie dla ciebie najlepsza, ale te informacje możesz znaleźć szybko w internecie lub poradzić lekarza. Liczenie kalorii będzie potrzebne, bo to dzięki ograniczeniom będziesz gubić kilogramy.

Dieta glikemiczna jest rozsądnym podejściem do diety, z której mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli. Taki sposób żywienia może z nami pozostać do końca życia i zdecydowanie nie wyjdzie ci to na złe. To dobry wybór dla osób szukających sposobu na zdrowsze życie i odżywianie, schudnięcie lub utrzymanie zyskanej masy ciała. Skorzystają na niej także sportowcy, którzy potrzebują więcej węglowodanów w diecie, ale chcą pozyskiwać je z dobrych źródeł. Indeks glikemiczny i jego rola w odchudzaniu jest nie do przecenienia. Wystarczy, że wdrożysz się w dietę i będziesz mógł przestać liczyć kalorie, a tylko pilnować, by twoja dieta była zróżnicowana i pozbawiona złych nawyków z przeszłości. Z pewnością dasz sobie radę.

f-olimp-zielona-herbata-60-kapsulek

Ekstrakt zielonej herbaty obniżający poziom cukru
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Indeks glikemiczny jedzenia

Indeks glikemiczny podpowiada jak bardzo niektóre produkty podnoszą poziom cukru we krwi.

Wysoki indeks glikemiczny posiadają: biały ryż, białe pieczywo, białe ziemniaki, napoje słodzone cukrem

Średni indeks glikemiczny posiadają: banany, winogrona, spaghetti, lody, rodzynki, kukurydza

Niski indeks glikemiczny posiadają: płatki owsiane, orzechy ziemne, groch, marchew, fasola, hummus, odtłuszczone mleko, większość owoców.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.