Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie

Właściwości zdrowotne eukaliptusa są dobrze znane i szeroko poznana, a jego zastosowanie wydaje się nie mieć końca. Roślina działa antyseptycznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, gdy zachodzi taka potrzeba, to obkurczająco i doskonale odświeża oddech oraz ciało. Sam olejek jest bezbarwny, a jego charakterystyczny zapach pozna chyba każdy.

Olejek eukaliptusowy był początkowo niedoceniany, ponieważ uważano, że jego właściwości ograniczają się do aromaterapii. Dopiero z czasem zaczęto dociekać jego zastosowań wykraczających poza typowe stosowanie olejku lotnego. Liczne korzyści olejku przypisano medycynie konwencjonalnej, co utorowało mu drogę do czołówki składników szerokiej gamy preparatów, także specjalistycznych. Olejek eukaliptusowy właściwości i zastosowanie ma rzeczywiście ogromne, ale zacznijmy od początku i prześledźmy drogę jaką musiał przebyć, by zostać zauważony i doceniony na szeroką skalę.

Eukaliptus – właściwości lecznicze

Olejek eukaliptusowy jest otrzymywany ze świeżych liści wiecznie zielonego drzewa  eukaliptusa. Drzewo jest znane pod licznymi nazwami w zależności od porastającego regionu, dlatego przybiera określenia Sugar Gum, Black Box czy River Red Gum. Jego matczynym lądem jest Australia, choć stamtąd rozprzestrzenił się do Indii, Europy oraz Afryki Południowej. Mimo to głównym eksporterem olejku pozostaje Australia, a pozostałe kraje produkują go w śladowych ilościach. Olejek eukaliptusowy służy do wyrobu płynów, maści, kremów. Znajdziemy go jako składnik inhalatorów i płynów do płukania ust. Eukaliptus właściwości lecznicze i zastosowanie ma nieskończone, dlatego przyjrzyjmy się poszczególnym z nich.

Olejek eukaliptusowy i jego zastosowanie

Czysty olejek eukaliptusowy ma pokaźne właściwości i zastosowanie w opatrywaniu ran. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym może służyć do oczyszczania i odkażania skóry. Kilka kropel rozpuszczone w wodzie tworzą świetny płyn do pielęgnacji skóry z problemami owrzodzeń, oparzeń, trudno gojących ran po wypryskach. Jest to także skuteczny sposób na ukąszenia i użądlenia owadów, bo łagodzi, a ponadto chroni skórę przed rozwojem zakażeń. Mało który kosmetyk zapewnia tak pełną, a jednocześnie delikatną pielęgnację.

Olejek eukaliptusowy ma wiele właściwości i zastosowań, m.in. jest skuteczny w chorobach układu oddechowego: kaszlu, katarze, bólu gardła, astmie, zapaleniu oskrzeli i zatok. Olejek eukaliptusowy zabija bakterie, grzyby, wirusy, znosi stan zapalny i działa przeciwobrzękowo, dlatego jest popularnym składnikiem tabletek na ból gardła, sprayów do nosa i inhalatorów. Olejek możemy zakupić także sami, wtedy leczenie wyniesie nas dużo mniej, a my będziemy mieli kontrolę nad jego działaniem. Wystarczy wlać 3-5 kropel olejku do miski z gorącą wodą i powoli wdychać opary. Już po chwili zauważymy, że łatwiej nam oddychać a taki stan utrzyma się jeszcze przez pewien czas. Jeśli cierpisz z powodu astmy, spróbuj wetrzeć kroplę olejku w szyję i klatkę piersiową, a poczujesz natychmiastową ulgę. Olejek rozszerzy naczynia krwionośne i uwolni aromatyczny zapach, który ułatwi zaczerpnięcie oddechu. A ponieważ łagodzi obrzęki i obkurcza naczynia krwionośne, warto stosować go także w katarze siennym.

Olejek z eukaliptusa przyjemnie chłodzi, pobudza i orzeźwia nie tylko swoim zapachem. Wcierany w skórę daje efekt chłodzenia, co może pomóc w zmęczeniu, ospałości i wyczerpaniu psychicznym. Może przynieść pozytywne rezultaty w leczeniu stresu i napięciowych bólach głowy. Aktywne związki eukaliptusa rozszerzają naczynia krwionośne umożliwiając lepszą cyrkulację krwi. Więcej krwi docierającej do mózgu to lepsze myślenie i więcej energii. Wsmaruj olejek w skronie i pozwól mu zadziałać, a na pewno ci się odwdzięczy. Polecany szczególnie osobom uczącym się i pracującym umysłowo.

f-vicks-sinex-aloes-eukaliptus-aerozol-do-nosa-15ml

Aerozol do nosa z eukaliptusem Vicks
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Olejek eukaliptusowy znajdziemy w maściach i żelach, które warto wykorzystywać w chorobie. Takie preparaty przydadzą się w podręcznej apteczce osób z nawracającymi bólami mięśni i stawów, np. w schorzeniu reumatoidalnym. Gdy zdarzy ci się obrzęk po urazie olejek eukaliptusowy nie tylko zniesie ból i schłodzi powierzchnię skóry, ale także przyspieszy gojenie przez zamknięcie naczyń krwionośnych.

Właściwości i zastosowanie nie ograniczają się jedynie do działania zewnętrznego. Eukaliptus sprawdzi się do płukania gardła i jamy ustnej. Z powodzeniem może być stosowany w codziennej higienie zębów, a w momencie dorobienia się ubytków, wystarczy przyłożyć nasączoną watkę do problemowego zęba  taki zabieg szybko oczyści i odkazi dziurę. Olejek eukaliptusowy to standardowy składnik płynów odświeżających, past do zębów, nici dentystycznych itd. Olejek eukaliptusowy możemy także spożywać i w ten sposób pozbyć się toksycznych bakterii i pasożytów.

Gdzie szukać olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy znajdziemy w składzie mydeł, detergentów i ekologicznych środków czystości. Nie dość, że świetnie czyści i dezynfekuje, to jeszcze odświeża, działając jak silny dezodorant. Kilka kropel czystego olejku dodanych do kąpieli w wannie zadziała relaksująco i regenerująco. Zastosowanie olejku eukaliptusowego w aromaterapii jest przybiera stopniowo na popularności, ponieważ dobrze łączy się z wieloma innymi olejki eterycznymi jak: olej z tymianku, rozmarynu, majeranku, lawendy, cedru i kadzidła.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.