Zwalczaj choroby olejem z rokitnika – właściwości i korzyści oleju rokitnikowego

Olej rokitnikowy pozyskuje się z owoców i nasion rokitnika – pomarańczowego owocu w kształcie małej śliwki. Zarówno owoce jak i nasiona rokitnika świetnie działają na skórę, a także cały organizm. Olej z rokitnika możemy zakupić pakowany w buteleczkach, chociaż występuje tez w niektórych herbatach zawierających zdrowe bioflawonoidy. Jest często wykorzystywany w produkcji galaretek, soków, puree i sosów. Ma także zastosowanie w przemyśle kosmetycznym w kremach przeciwzmarszczkowych.

Korzyści stosowania oleju rokitnikowego

1.     Pomaga zwalczać raka

Olej z rokitnika zawiera silne składniki roślinne o właściwościach przeciwzapalnych, wykazuje też działanie antynowotworowe. Badania opublikowane w Poultry Science  wykazały, że olej rokitnikowy łagodzi skutki hepatotropowych wirusowych zapaleń wątroby – typu A, B i C. Roślina ta powodowała zmniejszenie toksycznej aktywności aflatoksyn w wątrobie.

Wątroba jest największym organem w naszym ciele i odgrywa wiele ważnych ról w jego funkcjonowaniu – trawi pożywienie, kumuluje energię i usuwa toksyny.

Olej rokitnikowy może być świetnym sposobem zminimalizowania ryzyka zachorowania na raka wątroby – dzięki jej oczyszczaniu.

2.     Zapobiega problemom ze skórą

Olej z rokitnika zwalcza wiele problemów ze skórą. Owoce rokitnika lub olej z niego można nanosić bezpośrednio na skórę w celu zapobiegania oparzeniom a także przynoszenia ulgi poparzonej skórze. Stosuje się go także przy gojeniu się ran, takich jak rozcięcia i odleżyny. Olej rokitnikowy można stosować także w celu zmniejszenia trądziku, zapalenia i suchości skóry, wrzodów na skórze a także rozstępów.

3.     Olej z rokitnika na zmęczenie

Dzięki bardzo dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-7, olej rokitnikowy stanowi świetny lek na zmęczenie. Wystarczy usunąć z diety kofeinę, cukry, przetworzoną żywność i zastąpić je kwasami omega-3 i omega- 7 znajdującymi się w rybach i oleju rokitnikowym. Do zmiany diety należy dodać sporo wypoczynku, co pozwoli nam na odzyskanie normalnego poziomu energii.

4.     Zapobiega infekcjom i wspomaga układ immunologiczny

Wiemy, że przeciwutleniacze mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu infekcjom poprzez zwalczanie wolnych rodników – które te infekcje powodują. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Medyczny w Kownie wykazały,  czysty ekstraktowany olej z rokitnika zawiera 2,4 raza więcej karotenoidów niż inne oleje. Potwierdziły więc przeciwutleniające właściwości tego owocu i dowiodły, że zmniejsza on ryzyko powstawania infekcji.

Antyoksydanty wspomagają układ odpornościowy chroniąc organizm przed infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i pasożytami. Przeciwutleniacze powstrzymują bakterie przed wywoływaniem zapaleń w naszym ciele – właśnie dzięki temu można powiedzieć, że zwiększają wydajność naszego układu immunologicznego.

5.     Zwalcza choroby sercowo – naczyniowe

Dr Yan Jun Xu, naukowiec z Winnipeg, przedstawił dowody wskazujące na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi po regularnym spożywaniu oleju z rokitnika. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, olej z rokitnika może hamować agregację płytek krwi. Wpływa to ochronnie na układ krążenia, dzięki temu, że antyoksydanty zwalczają wolne rodniki niszczące nasze komórki. Zatem możliwe jest, że codzienne spożywanie oleju rokitnikowego zapobiega powstawaniu miażdżycy, nadciśnienie a nawet zawałom serca.

Wyniki tych badań potwierdził także American Journal of Clinical Nutrition. 80 kobietom z nadwagą podawano olej z rokitnika, zwykłe i suszone owoce rokitnika, a także jego nasiona. Wyniki badań potwierdziły korzystny wpływ rokitnika na ogólny metabolizm kobiet, w zależności od początkowego profilu ryzyka kardiometabolicznego.

Olej z rokitnika
Kliknij i sprawdź ceny!

6.     Walczy z cukrzycą

European Journal of Clinical Nutrition ocenił w 2010r. wpływ oleju rokitnikowego na poziom insuliny. Badania ukazały, że olej z rokitnika pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, utrzymując go na średnim poziomie. Wydaje się, że pozytywny wpływ miało na to minimalizowanie skoków poziomu cukru we krwi po spożyciu posiłków.

Olej z rokitnika – właściwości odżywcze

Olej z rokitnika charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów omega-3, omega-6, omega-7 i omega-9. Jeśli chodzi o kwas omega-7, olej z rokitnika jest obok orzechów makadamia i zimnowodnych ryb, jedynym dostępnym jego źródłem.

Kwas ten walczy z chorobami serca, zmniejsza tez dolegliwości związane z cukrzyca typu II. Na liście korzystnych właściwości oleju z rokitnika znajdziemy także potas, sód, wapń, magnez, żelazo i fosfor.

Olej rokitnikowy pozyskuje się z jego owoców (pulpy), bądź nasion. Olej z owoców ma ciemnoczerwoną lub ciemnopomarańczową barwę, podczas gdy olej z nasion posiada barwę żółtą, lub bladopomarańczową. Olej z owoców jest także gęstszy, oba natomiast mają charakterystyczny, piżmowy zapach.

Olej z rokitnika można bez przesady nazwać magicznym, ze względu na bogaty profil odżywczy, zawierający witaminy A, B1, B2, C, D, E, K i P, karotenoidy, flawonoidy, aminokwasy, fenole, kwas foliowy, kwasy organiczne a także 20 pierwiastków mineralnych. Jeśli dodamy do tego wspomniane już kwasy omega (jest to najprawdopodobniej jedyna na świecie roślina zawierająca wszystkie cztery omegi – 3,6,7 i 9) to dostajemy potężny koktajl leczniczy.

Olej rokitnikowy – historia i ciekawostki

Olej ten znany jest od tysiącleci jako lekarstwo na różnego rodzaju schorzenia. Początkowo, w czasach starożytnych, używano go do leczenia koni po przebytych walkach. Olej z rokitnika znany jest także jako „medycyna wysłana przez Boga” lub też „ciekłe złoto” na terenach Chin, Mongolii i Tybetu.

Zastosowanie oleju z tego owocu odnotowane zostało na piśmie za czasów dynastii Tang, gdzie nazwany został „Świętym Owocem Himalajów”.  Tradycyjna ajurwedyjska medycyna datuje pierwsze zastosowanie tego owocu w celach leczniczych na rok 5000 p.n.e. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez chińskich, rosyjskich i indyjskich naukowców, olej rokitnikowy zaczęto wykorzystywać do zmniejszenia ryzyka poparzeń popromiennych wśród rosyjskich astronautów.

Jak stosować olej z rokitnika?

Olej z rokitnika może pochodzić z jego owoców lub nasion. Najlepiej poszukać oleju zawierającego 1000mg czystego rokitnika na porcję. Należy wtedy spożywać go 2 razy dziennie. W innych dawkach należy spożywać zgodnie z instrukcją na etykiecie. Pierwsze efekty pojawią się po około miesiącu regularnego stosowania oleju.

Najwięcej zyskasz kupując olej pochodzący zarówno z owoców jak i nasion. Zwracaj uwagę na jakość produktu.

Olej z rokitnika ma kwaśny smak, dlatego najlepiej dodawać go do dżemów, koktajli i syropów. Do kupienia są także kapsułki zawierające olej rokitnikowy.

Olejek możesz też aplikować bezpośrednio na skórę – najlepiej w rozcieńczonej formie, gdyż zabarwia ją na pomarańczowy kolor.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.