Ziemia okrzemkowa – kiedy i jak można ją stosować

Ziemia okrzemkowa to obecnie bardzo popularny środek do detoksykacji naszego organizmu. Jest również stosowana w przemyśle kosmetycznym, a co ciekawsze jako środek do odstraszania owadów i niepożądanych szkodników nie tylko w zwykłym ogródku, ale również na polach uprawnych. Czym tak naprawdę jest ziemia okrzemkowa? Ciężko o rzetelne informacje naukowe, które miałyby potwierdzić jej cudowne działanie na ludzki organizm, jednak niewątpliwie zyskuje ona na popularności w niekonwencjonalnej medycynie i medycynie ludowej.

Czym jest ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa powstaje na dnie jezior i mórz z obumierających drobnych żyjątek nazywanych okrzemkami. Obumierając pozostawiają sobie duże ilości krzemu, z których głównie powstaje ziemia okrzemkowa. Jest ona pylista i sama w sobie silnie rozdrobniona. W Polsce naturalnie występuje rzadko stąd też jej ceny mogą bywać wygórowane, mimo to da się ją znaleźć w takich miejscach jak Augustów, Poznań czy Łódź w bardzo niewielkich skupiskach.

Ziemia okrzemkowa pozyskiwana jest z naturalnych siedlisk czyli miejsc, gdzie jezioro lub morze wyschło i odsłoniło warstwy ziemi okrzemkowej. Ze względu na to, że powstaje ona przez dłuższy czas człowiekowi ciężko jest wytworzyć ją w sposób sztuczny stąd też mają pochodzić jej cudowne właściwości.

Właściwości ziemi okrzemkowej

Ziemia okrzemkowa w niedużych ilościach wykazuje właściwości detoksykacyjne oznacza to, że przyspiesza pozbywanie się z organizmu niepożądanych drobnoustrojów oraz złogów. Zwolennicy ziemi okrzemkowej wyliczają jej wspaniałe właściwości: antybakteryjne, oczyszczające, przyspiesza zrastanie kości oraz ich regenerację, usprawnia pracę układu pokarmowego, działa na poprawę pracy serca czy nawet nie pozwala na odkładanie się złego cholesterolu w organizmie. Warto jednak pamiętać, że w zbyt dużych ilościach może prowadzić do zatrucia!

Zastosowanie

Ziemia okrzemkowa ma wiele zastosowań, które mogą raczej wątpliwie świadczyć o tym, że mogłaby się ona nadawać do spożycia. Dawniej jej częstym zastosowaniem było odganianie nią szkodników domowych w mieszkaniach i na działkach w sposób nieszkodliwy dla otoczenia. Można ją również znaleźć w kosmetykach, a najczęściej w maseczkach i peelingach. Do tego można ją znaleźć jako suplement diety a konkretniej krzemu oraz jako ziemię okrzemkową spożywczą.

Ziemia okrzemkowa spożywcza

Ziemia okrzemkowa spożywcza to specjalnie przygotowana ziemia. Jest ona oczyszczana z różnych innych niejadalnych elementów, które mogły się dostać podczas jej wydobycia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ, jeżeli planujesz kurację okrzemkową ziemią spożywczą koniecznie musi ona być przeznaczona do tego celu, w przeciwnym przypadku można się zatruć! Z kolei z takiej ziemi możemy wykonywać już własne maski do skóry twarzy, maceraty czy maści bez obawy zatrucia lub alergii.

Pielęgnacja z użyciem ziemi okrzemkowej

Ziemia okrzemkowa ma silne właściwości ścierające, chociaż jest ona drobna i sypka jest ona idealna do delikatnych peelingów czy masek ściągających do twarzy. Delikatnie usuwa martwy naskórek nie powodując podrażnień, przebarwień czy alergii, a dodatkowo wzbogaca naszą skórę w niezbędny krzem!

Podobnie jak przy zwykłym naskórku tak i przy włosach i paznokciach delikatne peelingi czy maski pozwolą na usunięcie zalegającego martwego naskórka, a dodatkowo krzem wyraźnie wzmocni i odbuduje ich strukturę sprawiając że będą silne i lśniące. Jest to tym ważniejsze dla włosów, gdyż poza skórą czyli poza cebulką włosa są one martwe, dlatego wzmacnianie ich z zewnątrz jest tak istotne!

Ziemia okrzemkowa na niedobory krzemu

Często zapomina się jak istotny jest krzem w gospodarce człowieka. Jest on niewielkim jednak bardzo istotnym składnikiem. Jest on budulcem naszych kości a dzienne zapotrzebowanie wynosi 20-30mg krzemu, z czego kobiety w ciąży mają wyższe zapotrzebowanie ze względu na rosnące w nich dziecko. W silnych niedoborach krzem może być suplementowany właśnie poprzez ziemię okrzemkową.

Ziemia okrzemkowa na problemy z sercem

Krzem jest niezwykle ważny przy budowaniu i regeneracji mięśni, z tego względu jest on również istotny przy różnego rodzajach chorób serca. Pomaga on regenerować mięsień i usprawniać jego pracę, co więcej badania sugerują, że krzem ma korzystny wpływ na obniżanie złego cholesterolu w krwi co również jest istotne w chorobach serca i wieńcowych.

Przeciwwskazania do stosowania

Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania krzemu w dużych ilościach są genetyczne skłonności do chorób nerek, kamicy oraz odkładania krzemu i krzemionki. Jeżeli w rodzinie choroby takie pojawiały się przewlekle lepiej w ogóle zrezygnować z jedzenia ziemi okrzemkowej a raczej skupić się na jej dobroczynnym działaniu zewnętrznym.

Pomysł na peeling z ziemi okrzemkowej

Jeżeli masz ochotę na naturalny i zdrowy peeling, o to pomysł. Będą Ci potrzebne: czubata łyżeczka ziemi okrzemkowej, czubata łyżeczka cukru trzcinowego grubo mielonego oraz odrobina Twojego ulubionego oleju, jeśli nie masz takiego polecamy olej kokosowy, olej migdałowy lub olej arganowy. Należy dokładnie wymieszać łyżeczkę oleju z łyżeczką cukru, a na koniec rozmieszać z ziemią. Powstały peeling przechowywać w lodówce do 3 dni.

Intenson Diatomi Ziemia okrzemkowa 250g

Kliknij i sprawdź ceny!

Ziemia okrzemkowa a detoksykacja

Ziemia okrzemkowa polecana jest do detoksykacji organizmu na przykład po rzuceniu nałogu lub przy chęci zmiany trybu życia na zdrowszy. W tym celu zaleca się rozpoczęcie kuracji ziemią okrzemkową na okres kilku miesięcy, w ciągu którego będzie zwiększana porcja spożywanej ziemi okrzemkowej. Jednak należy nadmienić, że taka kuracja może być bardzo niebezpieczna! Spożywana w nadmiarze może doprowadzić nawet do rozstroju gospodarki hormonalnej przy tym wcale nie odtruwając organizmu! Nasze ciało powoli samo pozbywa się toksyn, jeżeli koniecznie chcemy mu w tym pomóc lepiej jest jeść małą łyżeczkę ziemi dziennie lub nawet mniej.

Niepożądane objawy i skutki

Jeżeli wystąpi któryś z niżej wymienionych objawów niepożądanych oznaczać to może przedawkowanie krzemu, które może być niebezpieczne dla zdrowia. Z tego powodu jeżeli któryś z objawów wystąpi należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!

  • opuchlizna i ogólne opuchnięcie
  • rozstrój hormonalny organizmu o którym mogą świadczyć wahnięcia nastroju, nieregularne miesiączki i tym podobne
  • zawroty głowy
  • nudności
  • ostre biegunki
  • ostre wymioty
  • zespół jelita drażliwego

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.