Zgaga w ciąży – domowe sposoby na zgagę

Ciąża to dla niemal każdej kobiety piękny czas oczekiwania na narodziny swojego potomka. Oczekiwanie to jednak nie zawsze jest proste i przyjemne – lista dolegliwości, które wyjątkowo często przytrafiają się podczas ciąży, wcale nie jest krótka. Winą za to można obarczyć szalejące w organizmie kobiety hormony, a także to, iż stan ciąży jest wyjątkowy i nieporównywalny z jakimkolwiek innym. Szczególnie często występującą dolegliwością jest zgaga w ciąży – domowe sposoby na zgagę pozwalają jednak na szybkie poradzenie sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. Niektórym kobietom zgaga dokucza przez całą ciążę, inne muszą znosić tę niedogodność tylko w końcowej fazie ciąży, gdy dużych rozmiarów macica silnie uciska żołądek, wpływając na jego funkcjonowanie. Warto zrozumieć, skąd bierze się zgaga w ciąży i w jaki sposób można sobie z nią radzić.

Skąd bierze się zgaga w ciąży?

Chcąc walczyć ze zgagą, należy przede wszystkim poznać jej przyczynę. Najczęściej występuje ona u osób, które nie żałują sobie jedzenia, a do ich ulubionych potraw należą dania tłuste i słone. Nie bez znaczenia jest również masa ciała – zgaga znacznie częściej dotyka osoby z dużą nadwagą oraz osoby otyłe. Zgaga wywoływana jest przez zbyt kwaśne soki żołądkowe – cofają się one z żołądka do przełyku, co jest przyczyną znanego wszystkim, nieprzyjemnego uczucia palenia w przełyku i za mostkiem. Mechanizm powstawania zgagi podczas ciąży jest jednak nieco inny, i niekoniecznie musi być zależny od niezdrowych nawyków żywieniowych i nieodpowiedniej diety. Skąd bierze się zgaga w ciąży? Istnieje ku temu kilka powodów:

  • Rozluźnianie ścian żołądka pod wpływem następujących podczas ciąży zmian hormonalnych. W ciąży następuje znaczne zwiększenie wydzielania w organizmie kobiety progesteronu – hormon ten umożliwia prawidłowe utrzymanie ciąży i zapobiega poronieniu. Skutkiem ubocznym jego działania jest jednak zwiotczenie mięśni zwieracza, które zamykają ujście przełyku do żołądka. Powoduje to przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku, a w konsekwencji – powstawanie nieprzyjemnej zgagi.
  • Uciskanie żołądka przez powiększającą się podczas rozwoju dziecka macicę – choć na początku macica kobiety ciężarnej nie ma szczególnie dużych rozmiarów, w miarę rozwoju ciąży powiększa się coraz bardziej. To właśnie dlatego im bardziej zbliża się czas porodu, tym częściej kobiety odczuwają zgagę.
  • Towarzyszący ciąży stres, zmęczenie i inne silne, odczuwane przez ciężarną emocje. Ciąża jest ważnym wydarzeniem dla każdej kobiety, a dodatkowo burza hormonalna przyczynia się do zmiennych nastrojów, wrażliwości i nerwowości ciężarnych. Niestety – tego typu emocje bardzo często wywołują zgagę.

Jak uniknąć zgagi w ciąży? Odpowiednia dieta kluczem do sukcesu

Zgaga w ciąży pojawia się bardzo często i wywołują ją naturalne dla stanu ciąży procesy. Czy to oznacza jednak, że ciężarne nie mają innego wyboru, niż cierpieć z powodu zgagi? Wcale nie! Istnieje wiele skutecznych sposobów na zapobieganie zgadze. Przede wszystkim – kobieta będąca w ciąży, która często cierpi z powodu zgagi, powinna dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Istnieje bowiem wiele produktów, których spożywanie znacznie nasila dolegliwości i przyczynia się do powstawania zgagi. Zaliczają się do tego przede wszystkim produkty tłuste i słone, a także kwaśne. Zgagę często nasila również picie soków z kartonów – warto więc z nich zrezygnować, lub też zastąpić je samodzielnie przygotowywanymi, wyciskanymi w domu sokami. Nie oznacza to oczywiście, że kobiety będące w ciąży muszą zrezygnować ze wszystkich ulubionych słonych przekąsek i tłustych dań – należy jednak zachować umiar w ich spożywaniu.

Znaczenie ma nie tylko rodzaj spożywanych pokarmów, ale również to, jak często jemy. Aby uniknąć zgagi, najlepiej jest spożywać pięć lub sześć małych posiłków w ciągu dnia. Jeść należy powoli i bez pośpiechu, starannie przeżuwając każdy kęs posiłku. Po zjedzeniu obiadu, śniadania lub kolacji warto chwilę odpocząć w pozycji siedzącej – zdecydowanie należy wtedy unikać leżenia, schylania się lub aktywności fizycznej! Nie należy także uciskać okolic brzucha obcisłymi ubraniami lub bielizną, a ostatni posiłek warto spożyć przynajmniej dwie godziny przed snem (nie warto jednak przesadzać również w drugą stronę – nie należy kłaść się spać, będąc głodnym!)

Zgaga w ciąży – domowe sposoby na zgagę

Nie zawsze odpowiednia dieta umożliwia całkowite wyeliminowanie dolegliwości zgagi. W aptekach można znaleźć wiele preparatów na zgagę – należy jednak zwracać szczególną uwagę na to, czy są one odpowiednie dla kobiet w ciąży! Zanim udamy się do apteki, warto jednak sięgnąć po jeden ze sprawdzonych, domowych sposobów na zgagę w ciąży:

Imbir – korzeń imbiru znany jest ze swoich właściwości, które doskonale zwalczają zgagę. Można dodawać go do herbaty, pić napar z korzenia imbiru, lub… uraczyć się imbirowymi ciasteczkami.

Rumianek i mięta – napary z tych ziół złagodzą uciążliwe objawy. Można pić je zamiast zwykłej, czarnej herbaty, która nasila zgagę.

Mleko – neutralizuje kwas żołądkowy w przełyku, dzięki czemu nieprzyjemne uczucie palenia za mostkiem znika. Należy wybierać te o niższej zawartości tłuszczu. Podobne do mleka działanie będzie miał także kefir, jogurt lub maślanka.

Siemię lniane – jego spożywanie tworzy w przełyku i żołądku śluzową warstwę ochronną, co zapobiega występowaniu zgagi. Ziarna siemienia należy dodać do wrzątku i gotować, aż utworzą gęsty kisiel. Jest on neutralny w smaku – nie należy obawiać się jego zjadania.

Migdały – nie tylko są źródłem wielu witamin, minerałów i zdrowych tłuszczy, ale wspomagają także trawienie i przeciwdziałają występowaniu zgagi.

Czosnek – jest bogatym źródłem allicyny, która przeciwdziała zgadze. Najlepiej jest wybrać ten surowy, jeśli jednak nie znosimy smaku i zapachu czosnku, można zażywać czosnek w tabletkach.

Spanie z wysoko podniesioną głową – jeśli zgaga występuje głównie w nocy lub rano, po przebudzeniu, skorzystanie z dodatkowej poduszki może całkowicie wyeliminować ten uciążliwy problem.

Zgaga w ciąży – domowe sposoby na zgagę
5 (100%) 2 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.