Zgaga – dlaczego się pojawia?

Zgaga zazwyczaj pojawia się po bardzo obfitym posiłku. Wówczas czujemy nieprzyjemne pieczenie, wręcz ?palenie? w przełyku. Objawami zgagi są również: nudności, ospałość, uczucie przejedzenia. Jeśli dolegliwość pojawia się zbyt często może to być dowód na to, że zmagamy się z przewlekłą chorobą układu pokarmowego.

Bardzo często zgaga jest wynikiem niewłaściwego trybu życia, złego odżywiania się oraz u osób, które nie stronią od używek. Jeśli się przejadamy to ściany naszego żołądka rozciągają się. To powoduje zwiększenie się wydzielania soków trawiennych m.in. kwasu solnego, który jest głównym czynnikiem pojawienia się zgagi. Kwas solny miesza się z pokarmem. W wyniku refluksu żołądkowo-przełykowego dochodzi do jego cofnięcia się do przełyku. W normalnych warunkach dolny zwieracz przełyku nie przepuściłby pokarmu, jednak po zbyt obfitym jedzeniu nacisk jest na tyle duży, że może nie zatrzymać wszystkiego.

Zgaga pojawia się nie tylko po zbyt obfitym jedzeniu. Bywa też, że pojawia się jeśli zjemy posiłek zbyt szybko. Wówczas połykamy również powietrze rozpychające nasz żołądek.

Istotny jest także rodzaj posiłków. Za zgagę odpowiadają kwaśne oraz ostre potrawy. Nie zaleca się także spożywania tłustych potraw oraz słodyczy. Uczucie kwasu w przełyku powodują też napoje gazowane i alkohol.

Pozycja jedzenia wpływa na zgagę

Okazuje się, że wpływ na wystąpienie zgagi ma również pozycja, w której spożywamy posiłek. Jeśli będziemy jedli zgodnie z zasadami savoir-vivre?u łatwiej unikniemy późniejszych dolegliwości.

Nie jest dobrze jeśli tuż po posiłku ucinamy sobie drzemkę. Warto wybrać się na krótki spacer, który poprawi trawienie.

f-rennie-mieta-48-tabletek-do-ssaniaTabletki na zgagę
Rennie

Kwas żołądkowy zajmuje się nie tylko procesem trawienia, ale też eliminuje różne szkodliwe drobnoustroje, które trafiły do żołądka wraz z pokarmem. Żołądek jest chroniony przed kwasem poprzez błonę śluzową. Jeśli posiłek jest spożywany zbyt szybko i jest zbyt obfity dochodzi do nadprodukcji kwasu może wystąpić bardzo nieprzyjemne pieczenie oraz kwaśny smak w ustach, a więc po prostu zgaga.

Należy pamiętać, iż zgaga jest nie tylko pieczeniem i uczuciem kwaśnego smaku w ustach. Objawami są też: ociężałość, ospałość, uczucie sytości, nudności, palenie za mostkiem, szczególnie podczas pochylania się.

Nie powinno się lekceważyć powracającej zgagi. Wówczas należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Pojawiające się nudności, bóle żołądka, wzdęcia, bóle podbrzusza mogą świadczyć o przewlekłej chorobie układu pokarmowego.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.