Zastrzał – rodzaje, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Zastrzał palca jest rodzajem ropnego zakażenia tkanki. Najczęściej jest on spowodowany gronkowcem lub paciorkowcem i dotyczy głównie tych struktur, których budulcem jest tkanka łączna. Warto zapoznać się z jego rodzajami, przyczynami, objawami, rozpoznaniem, metodami leczenia, a także możliwymi powikłaniami.

Rodzaje

Występuje kilka rodzajów tej dolegliwości. Można wyróżnić zastrzał:

 • skórny – ropa występuje pod zgrubiałym naskórkiem,
 • podskórny – stan zapalny rozwija się w tkance podskórnej. Zazwyczaj dotyczy on pojedynczego paliczka. Do najgorszych jego powikłań zalicza się: ropne zapalenia stawów, kości i pochewek ścięgnistych, zmniejszenie ruchomości palca oraz martwicę,
 • stawowy – zakażenie obejmuje staw. Jest spowodowane przeniesieniem zakażenia lub bezpośrednim zranieniem stawu,
 • ścięgnisty – stan zapalny rozwija się w obrębie pochewki ścięgnistej wskutek bezpośredniego jej uszkodzenia. Niezbędne jest podjęcie szybkiego leczenia, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia ścięgien,
 • kostny – jest powikłaniem zakażenia dotyczącego struktur zlokalizowanych na powierzchni.

Przyczyny

Dokuczliwy zastrzał najczęściej powstaje w konsekwencji uszkodzenia rejonu wału paznokciowego, które wynika z zadrapania lub zakłucia. Do zakażenia skóry może dochodzić także wówczas, gdy niepoprawnie dba się o skórkę zlokalizowaną wokół paznokcia. Najczęstsze błędy to np. nadmiernie przycinanie, niewłaściwe usuwanie skórek czy też obcinanie niezdezynfekowanymi nożyczkami. Warto też wiedzieć, że zastrzał częściej jest obserwowany u osób, który mają tendencję do obgryzania paznokci lub cierpią na problemy związane ze wrastającymi paznokciami.

Objawy

Intensywność i charakter objawów jest uzależniony głównie od zajętego obszaru. Zastrzał skórny wiąże się z ropną wydzieliną, która umiejscawia się zaraz pod powierzchnią naskórka. Jego symptomy (przede wszystkim pulsujący ból) są najsilniejsze w godzinach wieczornych.

Postać podskórna niezwykle często objawia się widocznym zwłaszcza na grzbiecie dłoni obrzękiem, a także ropną wydzieliną znajdującą się tuż pod skórą. Nierzadko dochodzi do powstania guzka wielkości dużego czyraka, jednak nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia, ale może doprowadzić do trudności w poruszaniu dłonią i zniekształcać pewne jej funkcje. Nasilenie bólu jest największe w trakcie opuszczania kończyny lub ucisku.

Zastrzał stawowy może objawiać się m.in.:

 • obecnością bakterii,
 • bólem,
 • znacznym zwiększeniem temperatury ciała,
 • dreszczami,
 • obrzękiem,
 • zaczerwienieniem,
 • zredukowaniem ruchomości stawu,
 • ropną przetoką, której zadaniem jest usuwanie nagromadzonej ropy.

Jeżeli dojdzie do zaatakowania ścięgien, to wówczas występują spore kłopoty ze zginaniem oraz poruszaniem palca. Bardzo podobny przebieg choroby zachodzi, gdy stan zapalny rozwinie się w obrębie tkanki kostnej palca.

Rozpoznanie

Zastrzał palca przeważnie jest rozpoznawany w oparciu o wywiad lekarski przeprowadzony z pacjentem oraz obserwacje zauważalnych symptomów. Istotne jest to, aby specjalista poprawnie określił rodzaj zastrzału, gdyż pozwoli to na dobranie jak najwłaściwszego sposobu leczenia. Warto zauważyć, że zastrzał kostny można jednoznacznie zidentyfikować na podstawie wykonanego badania RTG zainfekowanego palca.

Sposoby domowe

Jeżeli zastrzał palca nie znajduje się w zbyt zaawansowanym stadium, to w takiej sytuacji pomocne mogą okazać się sposoby domowe. Można do nich zaliczyć m.in.

 • Szałwię – odznacza się właściwościami antybakteryjnymi i odkażającymi. W aptece można zakupić szałwię w saszetkach. Należy ją zalać wrzątkiem i zaczekać do momentu jej zaparzenia. W dalszej kolejności trzeba zamoczyć wacik lub gazę w przygotowanym roztworze i okładać nim dotkliwe rejony.
 • Wrzątek – bolesny palec należy włożyć do wrzątku na sekundę, a później go wyciągnąć. Wskazane jest powtarzanie takiego zabiegu kilka razy w ciągu dnia. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty daje moczenie seriami.
 • Liście babki zwyczajnej – również odznaczają się korzystnym działaniem. Trzeba jedynie na chory palec nałożyć okłady wykonane z tychże liści.
 • Szare mydło – mydliny zmniejszają obrzęk oraz stan zapalny, a także przyspieszają rozwój ropnia, co w konsekwencji prowadzi do jego opróżnienia się. Najpierw należy przygotować szklankę z gorącą wodą. Później dodaje się do niej przetarte na tarce szare mydło. Na końcu należy umieścić zainfekowany palec w tym roztworze.
 • Soda oczyszczona – pomaga na obrzęk i ból. Konieczne jest rozpuszczenie w letniej wodzie łyżeczki sody. Później powinno się w tej miksturze zamoczyć gazę i owinąć nią obolały palec.

Leczenie chirurgiczne

Jeżeli domowe sposoby okażą się niewystarczające, to wówczas niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Zastrzał skórny jest leczony poprzez dokonanie nacięcia naskórka i likwidację ropy z obszaru, który został objęty stanem zapalnym. W postaci podskórnej przeprowadzany jest zabieg z towarzyszącym mu znieczuleniem miejscowym. Jest on związany z wykonaniem półkolistego nacięcia skóry w miejscu najintensywniejszego bólu (gdy zastrzał obejmie palec środkowy, to nacięcie realizowane jest równolegle do osi palca). Później dochodzi do założenia sączku i unieruchomienia palca, co pomoże w zmniejszeniu obrzęku i bólu. Niezbędne jest także leczenie za pomocą odpowiednich antybiotyków (należy je dobierać na podstawie badania mikrobiologicznego).

Terapia zastrzału ścięgnistego wiąże się z otwarciem chirurgicznym pochewki ścięgna i antybiotykoterapią. Leczenie zastosowane w typach kostnym i stawowym polega na likwidacji martwych tkanek i ropy. Konieczne jest pozostawienie zdrenowanej rany otwartą i unieruchomienie kończyny (zastrzał kostny wymaga, aby była ona ponadto uniesiona). Dodatkowo są wykorzystywane pomocniczo antybiotyki i okłady sporządzone ze środków o działaniu antyseptycznym.

Powikłania

Zastrzał palca niepoprawnie leczony lub całkowicie zlekceważony może skutkować dość poważnymi konsekwencjami. Można wśród nich wymienić:

 • powstawanie ropni umiejscowionych pod paznokciem,
 • dochodzenie do niezbyt ładnie wyglądających zniekształceń dotyczących płytki paznokciowej,
 • w najgorszych wypadkach dochodzi do zakażenia szpiku, a niekiedy nawet do sepsy (inaczej zwaną posocznicą).
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.