Zastosowanie sorbinianu potasu

Po raz pierwszy odkryty w drzewie takim jak jarząb pospolity, sorbinian potasu jest odmianą kwasu sorbinowego, wielonienasyconym tłuszczem. Jako sól potasową stosuje się sorbinian potasu, jako środek konserwujący żywność i jest wytwarzany syntetycznie. Ten środek konserwujący rozpada się w wodzie i dwutlenku węgla w organizmie.

Zastosowanie sorbinianu potasu

Sorbinian potasu jest używany, jako środek konserwujący w wielu produktach spożywczych, ponieważ jego właściwości antybakteryjne hamują wzrost i rozprzestrzenianie się szkodliwych bakterii i pleśni. Stosowany jest w serach, wyrobach pieczonych, syropach i dżemach. Jest również stosowany, jako środek konserwujący dla odwodnionych produktów spożywczych, takich jak suszone mięso i suszone owoce, ponieważ nie pozostawia posmaku. Użycie sorbinianu potasu zwiększa okres przechowywania żywności, dlatego też jest składnikiem wiele suplementów diety. Jest powszechnie stosowany w produkcji wina, ponieważ zatrzymuje drożdże przed dalszym fermentowaniem w butelkach. Pomaga zachować strukturę i smak wina.

Dodawany jest w celu zachowania świeżości w sokach owocowych, sałatkach z tuńczyka, jogurtach, piklach, serach, jabłeczniku, wędlinach, wyrobach cukierniczych i wypiekach. Zazwyczaj jedna łyżeczek roztworu sorbinianu potasu (25%) dodaje się do 4 filiżanek owoców, zanim będą gotowane, sterylizowane i konserwowane. Zazwyczaj świeże ryby są zanurzone w sorbinianie potasu przed wędzeniem lub suszeniem. Badania wykazały, że roztwory sorbinianu potasu pomagają zapobiec rozwojowi pleśni przez 30 dni w produktach mięsnych.

Naturalne środki konserwujące: sorbinian potasu

Wszystkie pakowane artykuły spożywcze, w tym krakersy, mrożone potrawy, produkty białkowe, zupy konserwowe lub wstępnie przygotowane zawierają konserwanty. Te dodatki są nieuniknione w produkcji żywności, ponieważ przyczyniają się do stabilizacji i wydłużenia okresu ważności, smaku i tekstury produktów spożywczych. Wiele środków konserwujących może być dość prostych, takich jak cukier lub sól, lub może stanowić złożone związki chemiczne. Środki konserwujące żywność są skuteczne w utrzymywaniu bezpiecznych produktów spożywczych poprzez wyeliminowanie pewnych reakcji, gdy produkty spożywcze stykają się z ciepłem, tlenem, metalami itp. Ponadto te substancje chemiczne zapobiegają utracie niezbędnych witamin, które odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Większość laboratoriów opracowała konserwanty żywności i sorbinian potasu uznano na bezpieczny dla zdrowia człowieka.

Dlaczego warto stosować sorbinian potasu

Sorbinian potasu jest jednym z najbezpieczniejszych konserwantów spożywczych powszechnie dzisiaj używanych. Ten dodatek do żywności jest rozpoznawany przez numer E 202. Jest to biały krystaliczny proszek o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Jest skuteczny w zmniejszaniu ryzyka chorób przenoszonych przez żywność. Oprócz przemysłu spożywczego, sorbinian potasu ma kilka komercyjnych zastosowań w produkcji wina i produkcji wyrobów do pielęgnacji ciała. Jest to nieorganiczna sól kwasu sorbinowego, która łatwo rozpuszcza się w wodzie i tworzy kwas sorbinowy. Co ciekawe, sorbinian potasu nie wpływa na kolor, lub smak żywności. Ten dodatek do żywności jest całkowicie metabolizowany przez ludzkie ciało. Ma najniższy poziom alergenów wśród różnych kategorii środków konserwujących żywność, ponieważ jest skuteczny w szerokim zakresie pH. Ten dodatek do żywności zapobiega rozwojowi różnorodności mikroorganizmów, w tym drożdży, pleśni i grzybów atakujących pokarmy. Sorbinian potasu jest wytwarzany przez reakcję wodorotlenku potasu z równomolową częścią kwasu sorbinowego.

Rozporządzenie i poziomy

Administracja ds. Żywności i Leków oraz Centrum Nauki działające w interesie publicznym uważa, że sorbinian potasu jest ogólnie unany, jako bezpieczny. Sorbinian potasu jest definiowany, jako dodatek do żywności i konserwantów, często tylko w niewielkich ilościach w żywności. Określona stosowana ilość różni się w zależności od producenta, ale sery mają najwyższy typowy procent użycia – między 0,2 a 0,3 – podczas gdy wino zużywa, co najmniej 0,02 procenta do 0,04 procenta.

Jakie są niektóre właściwości fizyczne sorbinianu potasu?

  • Wzór chemiczny: C6H7KO2
  • Nazwa IUPAC: Potas (2E, 4E) -heksa-2,4-dienan
  • Masa molowa: 150,22 g / mol
  • Gęstość: 1,363 g / cm3
  • Temperatura topnienia: 270 ° C
  • Rozpuszczalność w wodzie: 58,5 g / 100 ml (100 ° C).

Inne zastosowanie sorbinianu potasu

Sorbinian potasu jest stosowany w różnych produktach do pielęgnacji ciała, takich jak szampony, odżywki, płyny do ciała, kosmetyki i suplementy ziołowe. Jest on wspólnie wykorzystywany w produktach farmaceutycznych, tytoniu i aromatycznym. Stosowany także do produkcji środków smarujących, plastyfikatorów i wyrobów z gumy. Ze względu na mniej szkodliwe skutki wielu producentów zastępuje parabeny sorbinianem potasu.

W sorbinianie potasu w wodzie uwalnia kwas sorbinowy, który jest aktywnym środkiem. Szeroko stosowany, jako środek konserwujący w żywności i kosmetyce. Biały, drobny proszek, bez zapachu. Łatwo rozpuszczalny w zimnej wodzie. CAS: 24634-61-5

Właściwości: Skuteczny konserwant aktywny przeciwko formom, drożdży i bakterii aerofilnych. Skuteczność dodatkowo wzmacniają czynniki chelatujące (na przykład EDTA). Efektywne w szerokim zakresie pH 2-6,5 i wydłużone okresy czasu.

Zastosowanie: Typowe stężenie 0,15-0,3% (jeśli jest używane samodzielnie) lub 0,1-0,2% (jeśli jest stosowane w kombinacji z innymi środkami konserwującymi). Tylko do użytku zewnętrznego. Zastosowania: wszelkiego rodzaju kosmetyki, takie jak kremy, płyny, szampony, kosmetyki do makijażu i produktów ochrony przeciwsłonecznej.

Skutki uboczne Sorbatu potasowego

W 2010 roku odkryto, że narażenie ludzkich krwinek na sorbinian potasu w laboratorium spowodowało uszkodzenie DNA. Konieczne jest jednak dalsze badanie, w tym długoterminowe badanie dotyczące ludzi. Oprócz potencjalnie szkodliwego wpływu na DNA, sorbinian potasu może powodować reakcję alergiczną, gdy jest stosowany zewnętrznie.

Zastosowanie sorbinianu potasu
5 (100%) 2 votes
Może ci się spodobać również