Zaparcia – co jeść jeśli je mamy?

Problem zaparć dotyczy co piątego dorosłego Polaka. Warto więc dowiedzieć się czy nie da się wyleczyć tej dolegliwości bez używania środków przeczyszczających, bądź powszechnie stosowanej wówczas lewatywy. Dużo zdziałać może odpowiednia dieta.

Zaparcia są długotrwałym i przewlekłym problemem jelit. Wyróżnia się dwa rodzaje zaparć:: mechaniczne oraz nawykowe. Pierwszymi mogą być: zapalenie jelita, rak jelita grubego kamienie kałowe, zwężenie jelita, rak jelita grubego, skutki prześwietleń RTG. Mechanicznych zaparć nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Wymagają one odpowiedniego leczenia farmakologicznego i opieki lekarskiej. Inaczej jest w przypadku zaparć nawykowych. Wówczas można spróbować odpowiedniej diety:

Jabłka bogate źródło błonnika

Jabłka zawierają dużo błonnika. Polecane są owoce przetworzone oraz sok jabłkowy. Brak, bądź mała ilość błonnika odpowiadają za wiele problemów z jelitami. Gdy ruchy robaczkowe spowalniają się, w kierunku odbytnicy wolno przesuwają się resztki, które mają zostać wydalone. Zmianie ulega także skład mikroflory, który często spowodowany jest niewłaściwym odżywianiem się.

Kiszona kapusta

Wszelkiego rodzaju kiszonki są bardzo pomocne w walce z zaparciami. Kapusta kiszona zawiera błonnik oraz żywe kultury bakterii (które odpowiadają za jej specyficzny smak). Kapusta poprawia trawienie i dostarcza witaminy z grupy B. Pomocny jest również sok z kiszonej kapusty. Wystarczy szklanka dziennie, aby uniknąć nieprzyjemnych zaparć.

Śliwki – bomba błonnikowa

Śliwki są uważane za błonnikową bombę. Dzięki jedzeniu śliwek usuwanie niestrawionych resztek z naszego organizmu jest znacznie łatwiejsze. Śliwki sprawiają też, że przewód pokarmowy jest znacznie dokładniej czyszczony.

f-dulcobis-5mg-40-tabletekTabletki dojelitowe bez recepty stosowane przy zaparciach
Dulcobis

Buraki

Buraki często są niedoceniane, a szkoda bowiem działają nie tylko na zaparcia, ale i choroby nerek. Pomagają także w walce z anemią. Stosuje się je też w dietach dla osób otyłych. Po buraki warto sięgać, gdy mamy uczucie przejedzenia, boli nas brzuch, mamy wzdęcia, bądź nudności. Buraki również są bogate w błonnik.

Siemię lniane

Często stosowane przez nasze babcie czy dziadków. Od wielu lat uznaje się je za najlepszy środek przeczyszczający. Napój przygotowany z ziaren siemienia lnianego pobudza perystaltykę jelit. Siemię lniane zawiera lecytynę, która zmniejsza stężenie cholesterolu, zapobiega powstawaniu skrzepów oraz odpowiada za zmniejszenie ciśnienia krwi. Siemię lniane warto pić przed snem. Napar należy jednak przyrządzić ok. 3 godziny przed wypiciem. Do szklanki gorącej należy wsypać łyżkę zmielonego siemienia lnianego.

Truskawki

Truskawki nie zawierają tyle błonnika, co produkty wymienione wyżej. Mają jednak bromelinę, czyli enzym, który ułatwia trawienie. Dzięki niemu z organizmu wydalane są również toksyny nagromadzone w organizmie. Truskawki działają nie tylko przeczyszczająco ale i moczopędnie. Dzięki składowi odtruwają nasz organizm. Pomagają spalić też zbędne tłuszcze. Ci, którzy truskawki jedzą regularnie nie mają zaparć oraz cieszą się dobrym zdrowiem i przede wszystkim witalnością.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.