Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy i sposób leczenia. Profilaktyka zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób okulistycznych.  Zapalenie spojówek jest stanem zapalnym błony śluzowej oka, która tworzy wewnętrzną powierzchnię powieki i pokrywa część gałki ocznej. Wypełnianie się naczyń krwionośnych krwią na wskutek stanu zapalnego jest przyczyną zaczerwienia, obrzęku oka oraz pośrednio odpowiadają za wzmożone wydzielanie wydzieliny z gruczołów łzowych i gruczołów łojowo-potowych.

Zapalnie spojówek może mieć różną etiologię w zależności od czynników patogennych. Choroba ta często towarzyszy również takim infekcjom jak różyczka, grypa, odra czy świnka.

Przyczyny zapalenia spojówek

W zależności od przyczyny zapalenia spojówek wyróżnia się:

 • bakteryjne zapalenie spojówek – spowodowane najczęściej przez bakterie Streptococcus, charakterystyczna dla tego rodzaju zapalenia jest obecność wydzieliny ropnej w worku spojówkowym;
 • wirusowe zapalenie spojówek – wywołane najczęściej przez adenowirusy, rzadziej przez Herpes simplex – wirus, który jest odpowiedzialny za opryszczkowe zapalenie spojówek; ten typ zakażenia występuje często w trakcie wirusowych chorób wieku dziecięcego, a także w przebiegu półpaśca;
 • grzybicze zapalenie spojówek – najczęściej podczas osłabienia organizmu chorobą i jako skutek uboczny antybiotykoterapii; często występuje z charakterystyczną ciągnącą się nitkowato wydzieliną;
 • zapalenie spojówek na tle alergicznym – może występować sezonowo (na wskutek aktywacji określonych alergenów, na przykład pylenia roślin), jak również przez cały rok – na przykład przy atopowym zapaleniu skóry bądź jak efekt działania alergenów takich jak kurz, sierść zwierząt;
 • zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka i inne czynniki niezakaźne – przyczyną zapalenia spojówek mogą być inne czynniki, takie jak dym papierosy, czynniki chemiczne, noszenie soczewek kontaktowych, ciało obce w oku, przewlekły brak snu, mechaniczne drażnienie oka przez nieprawidłowo rosnące rzęsy bądź przez nadmierne wysuszenie oka na wskutek zbyt niskiego nawilżenia.

Od rodzaju choroby zależy dalsze postępowanie diagnostyczne oraz sposób leczenia.  Do najczęstszych infekcji spojówek dochodzi na wskutek zakażenia bakteryjnego. Bardzo często do choroby dochodzi podczas okresów spadku odporności, często po pobycie w szpitalu bądź po przejściu przeziębienia – organizm jest wtedy bardziej podatny na działanie czynników chorobotwórczych.

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek bez względu na swoją przyczynę jest powodem dyskomfortu, któremu towarzyszy szereg objawów. Do najczęstszych objawów należy między innymi:

 • uczucie obecności ciała obcego w oku,
 • pieczenie,
 • swędzenie,
 • kłucie,
 • nadwrażliwość na światło,
 • łzawienie,
 • uczucie “suchości”,
 • obrzęk oka i obszaru wokół niego,
 • ból oczu.

Podczas zapalenia spojówek dochodzi do zwiększonej ilości wydzielanej przez oko wydzieliny. Może mieć ona charaktery wodnisty, który jest charakterystyczny dla zapalenia spojówek o podłożu wirusowym bądź toksycznym, śluzowy – występujący najczęściej przy zaburzeniach filmu łzowego bądź ropny – przy zapaleniach o etiologii bakteryjnej.

Przy zapaleniu spojówek charakterystycznym objawem jest także przekrwienie oka. Jest ono związane z podrażnieniem spojówki. Oko jest zaczerwienione, uwidaczniają się na nim wszystkie naczynia krwionośne.

W badaniu lekarskim diagnosta zwraca także uwagę na takie objawy jak wybroczyny na spojówce czy powiększenie węzłów chłonnych. W zapaleniu spojówek o podłożu alergicznym, choroba często jest połączona z alergicznym nieżytem nosa.

Leczenie zapalenia spojówek

Przy początkowych objawach zapalenia spojówek można rozpocząć stosowanie kropli do oczu na bazie świetlika oraz nagietka lekarskiego. Warto także kropić oczy roztworem soli fizjologicznej. Leki tego typu dostępne są w aptece bez recepty. W przypadku posiadania w domowej apteczce kropki do oczu warto jest zwrócić uwagę na termin ich przydatności oraz moment w którym zostały ewentualnie otwarte. Większość kropli do oczy ma bardzo krótką datę przydatności po otworzeniu i ich użytkowanie może zaostrzyć problem.

W przypadku zapalenia spojówek na tle alergicznym konieczne jest przerwanie ekspozycji organizmu na działanie czynnika alergizującego. W łagodzeniu zapalenia spojówek w początkowej jego fazie pomocne są kompresy ze świetlikiem, mocnym naparem herbaty, a także tak zwane “sztuczne łzy”, które zapobiegają wysuszeniu się błony śluzowej oka. W przypadku ostrych zapaleń spojówek na tle alergicznych lub przy nawracającym problemie tego typu zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych, które blokują działanie histaminy, czyli mediatora procesów zapalanych. Leki tego typu powinny być przepisane przez lekarza – alergologa bądź internistę. W niektórych przypadkach to lekarz okulista zleca również przyjmowanie takich preparatów.

W przypadku ostrego zapalenia spojówek bądź, gdy po zastosowaniu zwykłych kropel po 1-2 dniach nie ma widocznej poprawy należy udać się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie. Bakteryjne zapalenie spojówek wymaga zastosowania w leczeniu antybiotyków w postaci kropli dostępnych na receptę.

U chorych. którzy cierpią na przewlekłe zapalenie spojówek lekarz zazwyczaj przepisuje krople do oczu na bazie sterydów oraz dodatkowe krople, które mają nawilżać oko i zapobiegać nadmiernemu wysuszeniu się błony śluzowej.

Profilaktyka zapalenia spojówek

Utrzymywanie higieny na wysokim poziomie oraz szereg innych zachowań chroniących odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce i przeciwdziałaniu występowania zapalenia spojówek. W profilaktyce choroby należy przede wszystkim:

 • dbać o higienę dłoni,
 • nie przecierać oczu, nie trzeć i nie drapać – nie przynosi do długotrwałej ulgi, a jedynie wzmacnia podrażnienie,
 • przy lekkich podrażnieniach stosować krople do oczu, np. nawilżające,
 • unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach,
 • unikać nadmiernej ekspozycji oczu na słońcu (nosić okulary przeciwsłoneczne – również zimą, kiedy promienie słońca odbijają się od śniegu),
 • nosić dobrze dobrane soczewki kontaktowe i przechowywać je zgodnie z zasadami higieny,
 • unikać używania cudzych kosmetyków,
 • dokładnie zmywać makijaż i pozostałości kosmetyków,
 • unikać alergenów i przyjmować regularnie leki na alergie.
Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy i sposób leczenia. Profilaktyka zapalenia spojówek
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.