Zapalenie płuc u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie płuc to bardzo częsta i powszechnie znana dolegliwość. Każdego roku dotyka ona co setną osobę. Zapalenie płuc to stan zapalny dolnych dróg oddechowych. Choroba z reguły przebiega na tyle łagodnie, że w ciągu tygodnia lub dwóch da się ją opanować za pomocą antybiotyków przepisanych przez lekarza. Niestety istnieje wiele jej groźniejszych typów, które co prawda występują rzadko, niemniej jednak stanowią realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Zapalenie płuc dotyka także niemowlęta. System immunologiczny tak małych dzieci nie jest wykształcony na tyle, żeby poradzić sobie z brzemieniem tej ciężkiej choroby. Co jako rodzic możesz więc zrobić, aby rozpoznać, że Twoje maleństwo boryka się akurat z zapaleniem płuc? W jaki sposób mu pomóc? Jakie są przyczyny tej choroby? Zapraszamy do lektury!

Objawy zapalenia płuc u niemowląt

Niemowlę nie ma jeszcze dobrze wykształconych dróg oddechowych. Są one stosunkowo krótkie, dlatego też nawet zwykły katar może doprowadzić do głębszej infekcji, a w efekcie zapalenia płuc.

Objawy zapalenia płuc u niemowlęcia są różne, w zależności od:

  • przyczyny zapalenia płuc,
  • wieku niemowlaka,
  • reakcji jego układu odpornościowego.

Samodzielne rozpoznanie zapalenia płuc u niemowlęcia jest bardzo trudne. Problem polega na tym, że tak małe dziecko nie jest w stanie porozumieć się z nami i dokładnie wskazać, co go boli. Poza tym wiele potencjalnych symptomów w przypadku niemowlaka może zostać zrozumianych dwojako. Z reguły jednak zapaleniu płuc towarzyszą następujące objawy:

Warto mieć na uwadze, że ze względu na niewykształcony jeszcze organizm niemowlaka, objawy zapalenia płuc mogą się różnić. Dodatkowo u małych dzieci cierpiących na zapalenie płuc często pojawia się siniec wokół ust. Jest to oznaka niedotlenienia powodowanego obniżeniem wydolności oddechowej. Czasami jednak zdarza się, że jedynym symptomem zauważalnym u niemowlęcia jest apatia i brak apetytu. Jeśli zauważysz u swojego maleństwa któryś z powyższych objawów, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Rodzaje zapalenia płuc

W przypadku osób dorosłych, ze względu na pochodzenie choroby wyróżnia się 6 rodzajów zapalenia płuc. Niemowlęta dotyka zazwyczaj podstawowy typ tej choroby, czyli zwykłe zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Sporadycznie zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Jedynie wyspecjalizowany lekarz jest w stanie dokładnie określić rodzaj zapalenia płuc, który wystąpił u danego pacjenta. Powodzenie w leczeniu w dużej mierze zależy od ścisłej współpracy z medykiem.

Poniższa klasyfikacja przedstawia główne typy zapalenia płuc wyodrębnione z uwzględnieniem czynnika chorobotwórczego:

  • bakteryjne zapalenie płuc (stanowi około 70% przypadków zachorowań),
  • wirusowe zapalenie płuc (stwierdza się w około 5-20% przypadków),
  • atypowe zapalenie płuc,
  • grzybiczne zapalenie płuc,
  • alergiczne zapalenie płuc,
  • chemiczne zapalenie płuc.

Przyczyny zapalenia płuc u niemowląt

Zapalenie płuc u noworodków najczęściej powodowane jest zakażeniem bakteriami pochodzącymi od matki. Dochodzi do niego podczas porodu, kiedy to dziecko przechodzi przez kanał rodny. Od 3 tygodnia do 3 miesiąca życia najczęstszą przyczyną zapalenia płuc okazuje się być zakażenie bakteryjne. U niemowląt starszych niż 3 miesiące dolegliwość zazwyczaj powoduje infekcja wirusowa.

Zapalenie płuc u niemowląt – leczenie

W przypadku zapalenia płuc u niemowląt najczęściej podaje się antybiotyki. Z reguły nie obchodzi się także bez pobytu w szpitalu. Czasami antybiotyki aplikuje się dożylnie. O rodzaju użytego leku decyduje lekarz prowadzący. Do najczęściej wybieranych antybiotyków w przypadku zapalenia płuc należą jednak amoksycyklina, penicylina, tetracyklina, kotrimoksazol oraz makrolidy. Rzecz jasna nie powinno się podawać ich swojemu dziecku bez zgody i zalecenia lekarza.

Jeśli jesteś matką, a Twoje niemowlę choruje na zapalenie płuc, zrób wszystko co tylko możesz, aby oszczędzić mu niepotrzebnych cierpień. Ściśle stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących terapii antybiotykowej, dzięki czemu dziecko szybciej wróci do zdrowia. Ponadto postaraj się zapewnić maleństwo odpowiednie warunki do odpoczynku i regeneracji, co także przyczyni się do skrócenia okresu rekonwalescencji.

Zapalenie płuc u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 4 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.