Zapalenie płuc u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, antybiotyki, dieta

Zapalenie płuc to powszechnie występujący stan zapalny dolnych dróg oddechowych. Choroba z reguły trwa około 2 tygodni i jest łatwa do wyleczenia, niemniej jednak zdarzają się także inne jej odmiany, które trwają dłużej oraz są znacznie poważniejsze w skutkach. Zapalenie płuc dotyka także dzieci. Niestety, młodzi pacjenci przechodzą tę dolegliwość znacznie ciężej niż osoby dorosłe. Co więc pozwoli Ci rozpoznać, że Twoje dziecko choruje na zapalenia płuc? Jakie podjąć wówczas działania? Czy terapię należy wspomagać dietą? Odpowiedzi na te oraz na wszystkie inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Objawy zapalenia płuc u dzieci

Objawy zapalenia płuc u dzieci z reguły są do siebie podobne. Zalicza się do nich:

Wymienione wyżej symptomy towarzyszą praktycznie każdej odmianie zapalenia płuc. Ze względu na czynnik chorobotwórczy wyróżnia się 6 typów tej dolegliwości:

 • Bakteryjne zapalenie płuc (stanowi około 70% przypadków zachorowań). Towarzyszy mu osłabienie organizmu, wysoka gorączka, dreszcze oraz objawy typowe dla schorzeń dróg oddechowych – kaszel (najpierw suchy, potem mokry), a także bóle w klatce piersiowej.
 • Wirusowe zapalenie płuc (stwierdza się w około 5-20% przypadków). Charakteryzują go głównie duszności, chroniczny kaszel, apatia oraz bóle w klatce piersiowej.
 • Atypowe zapalenie płuc. Ten rodzaj zapalenia płuc u dzieci rozwija się nawet do 3 tygodni. Po upływie tego czasu rozpoczynają się objawy typowe dla schorzeń dolnych dróg oddechowych. Pojawia się męczący kaszel oraz lekka gorączka. Mogą wystąpić także bóle mięśni, nudności, wymioty i biegunki.
 • Grzybiczne zapalenie płuc. Co ciekawe w tym przypadku, choroba może przebiegać bez kaszlu. Zawsze jednak pojawiają się takie objawy jak brak apetytu, mniejsza pojemność płuc, duszności, wysokie ciśnienie oraz apatia.
 • Alergiczne zapalenie płuc. Może ono objawiać się na różne sposoby. Zawsze jednak towarzyszy mu kaszel oraz duszności. Mogą pojawić się inne objawy, takie jak bóle gardła i głowy.
 • Chemiczne zapalenie płuc. Termin ten określa zapalenie płuc powstałe na wskutek przedostania się płynów żołądkowych do płuc. Zdarza się to stosunkowo często w przypadku niemowląt oraz dzieci. Dochodzi wówczas do tak zwanego zachłystowego zapalenia płuc. Może ono spowodować klasyczne objawy schorzenia dolnych dróg oddechowych, jak również inne, takie jak gorączka, ogólne osłabienie organizmu oraz bóle mięśni i klatki piersiowej. Nieleczone zachłystowe zapalenie płuc prowadzi do wyjątkowo groźnych powikłań.

Istnieje kilka bardzo niebezpiecznych podtypów zapalenia płuc u dzieci, które – nawet w przypadku prawidłowego leczenia – grożą śmiercią. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków schorzenie to przebiega stosunkowo łagodnie. Większość informacji zawartych w niniejszym artykule dotyczy klasycznego zapalenia płuc o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Jeśli lekarz stwierdzi, że Twoje dziecko zapadło na ciężką odmianę tej choroby, postępuj dokładnie według jego wskazówek.

Przyczyny zapalenia płuc u dzieci

Zapalenie płuc to stan zapalny pęcherzyków płucnych lub tkanki podścieliskowej. W efekcie powierzchnia oddychania zmniejsza się, co przyczynia się do bólów w klatce piersiowej oraz duszności. Zapalenie płuc u dzieci może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, alergiczne, grzybiczne, chemiczne lub autoimmunologiczne. Zdarza się jednak, że chorobę wywołuje nietypowy czynnik. Wówczas mówimy o zapaleniu atypowym. Poza tym wyróżnia się sporo czynników predysponujących do wystąpienia zapalenia płuc u dzieci. Są to:

 • niedrożności dróg oddechowych,
 • zaburzenia w obrębie układu śluzówkowo-rzęskowego,
 • alergie,
 • problemy z odpornością,
 • zaburzenia odruchu kaszlowego,
 • wady układu oddechowego/i lub krążenia,
 • zaburzenia odżywiania,
 • przewlekłe choroby,
 • kontakt z innymi chorymi,
 • wcześniactwo,
 • kontakt z dymem tytoniowym.

Leczenie zapalenia płuc u dzieci

W przypadku klasycznej choroby o łagodnym przebiegu leczenie trwa do 14 dni. Przy nieco silniejszych zakażeniach bakteryjnych kuracja antybiotykowa może przedłużyć się do trzech tygodni. Poza terapią uderzającą w przyczynę schorzenia stosuje się także leczenie objawowe. Może ono obejmować leki łagodzące kaszel, leki przeciwgorączkowe, tlenoterapię oraz odpowiednie nawadnianie. Zapalenia płuc – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – absolutnie nie można leczyć na własną rękę. Równałoby się to z brakiem podjęcia jakiejkolwiek terapii. Jedynym gwarantem sukcesu jest ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza. Za jego radą oraz aprobatą można stosować metody pomocnicze. Jedną z nich jest wprowadzenie zmian w diecie.

Zapalenie płuc u dzieci a dieta

W przypadku zapalenia płuc u dzieci należy postawić na lekkostrawną dietę. Dobrze jest unikać wszelkich tłustych i smażonych potraw. Warto maksymalnie ograniczyć także tak zwane ‘produkty nadymające’. Zalicza się do nich warzywa strączkowe, cebulę czosnek, kapustę i tym podobne. Należy unikać również mocnych przypraw, mleka pod wszelkimi postaciami (oprócz kefirów i jogurtów naturalnych) oraz słodyczy.

W czasie, gdy Twoje dziecko choruje na zapalenie płuc, zadbaj, aby jego dieta była bogata w pełnowartościowe składniki. Powinna zawierać ona duże ilości białek, węglowodanów oraz naturalnych tłuszczów, dzięki czemu organizm będzie mógł odzyskać energię utraconą na walkę z chorobą. Ponadto nie zapomnij o dostarczaniu dziecku wraz z pożywieniem witamin, soli mineralnych oraz kwasów tłuszczowych. Związki te wspomagają odbudowę zniszczonych tkanek, co przyspiesza okres rekonwalescencji. Zaleca się picie dużych ilości wody, naturalnych soków oraz ziołowych naparów.

Nie lekceważ objawów

Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy, które mogą wskazywać na rozwój zapalenia płuc, niezwłocznie udaj się do lekarza. Po zdiagnozowaniu choroby oraz ustaleniu taktyki leczenia, ściśle trzymaj się wskazówek specjalisty. Ponadto zadbaj o to, aby w trakcie terapii dziecko nie wychodziło z domu. Zmiany temperatury oraz wzmożenie aktywności fizycznej mogą doprowadzić do nawrotu choroby ze zdwojoną siłą.

Zapalenie płuc u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, antybiotyki, dieta
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.