Zapalenie mieszków włosowych – objawy oraz leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to nieprzyjemna i mało estetyczna dolegliwość, która zazwyczaj pojawia się po zabiegu depilacji, do którego używamy maszynki do golenia albo wosku (między innymi w formie wygodnych plastrów wykorzystywanych w domowych warunkach, które rozgrzewane są za pomocą ciepła naszych dłoni). W takim samym stopniu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być również nieprzyjemnym skutkiem noszenia ubrań, które w miejscach dotkniętych tym schorzeniem ocierają się o ciało w zbyt dużym stopniu, powodując niewielkie uszkodzenia skóry oraz roznoszenie wszelkiego rodzaju bakterii.

Problem ten polega na pojawieniu się stanu zapalnego w obszarze ujścia mieszka włosowego, czyli tego miejsca na skórze, z którego wyrasta włos dotknięty infekcją. Początkowo objawia się on jedynie niewielkim zaczerwienieniem, a później przyjmuje formę krostki lub pęcherzyka wypełnionego ropą. Może być wywołany przez bakterie: gronkowca złocistego albo paciorkowca ropnego. Wymaga mało skomplikowanego, ale regularnego leczenia oraz przestrzegania zasad prawidłowego pielęgnowania skóry przy użyciu odpowiedniego rodzaju produktów kosmetycznych.

Jakie są objawy zapalenia mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych objawia się pojawieniem zaczerwienienia w okolicy miejsca, z którego wyrasta włos. Następnie na skórze występują zmiany w postaci grudek lub krostek, w których pojawia się ropa. Zazwyczaj miejsca dotknięte tym schorzeniem wywołują uporczywy świąd, a niekiedy nawet bardzo nieprzyjemny ból. Może być on związany z tym, że po przeprowadzonej depilacji włoski wrastają, ponieważ, z powodu osłabienia, nie są w stanie przebić się przez skórę. Zamiast nich na ciele pojawiają się bolesne czerwone wykwity skórne.

Często stan zapalny pojawia się także wokół włosa, który bez problemu przedostał się przez skórę. Wielokrotnie osoby dotknięte zapaleniem mieszków włosowych odczuwają pieczenie i przykry dyskomfort związany z tym, że powyższe schorzenie wygląda brzydko i nieestetycznie, co niekiedy- mylnie- wiązane jest z brakiem higieny osobistej i nienależytym dbaniem o czystość skóry. Grudki wynikające z zapalenia mieszków włosowych najczęściej pojawiają się na twarzy (w przypadku mężczyzn), pod pachami, na nogach (głównie na udach i łydkach), na pośladkach, w okolicy miejsc intymnych, na ramionach, a nawet na skórze głowy, która pokryta jest owłosieniem.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych może być spowodowane infekcją, która rozwija się w naszym organizmie. Jej przyczynę może stanowić obecność takich bakterii, jak gronkowiec złocisty albo paciorkowiec ropny. Oprócz tego, powstawanie wykwitów skórnych często bywa skutkiem powszechnie występującego wirusa opryszczki lub dermatofitów, które odpowiedzialne są za rozwijanie się grzybicy. Przykrą w skutkach infekcję wywołują czasami pasożyty albo bakteria, którą stanowi pałeczka ropy błękitnej. Niektóre z tych niewielkich organizmów przedostają się do naszego ciała, między innymi, podczas korzystania z miejsc publicznych takich jak basen, czy salon odnowy biologicznej. O wiele bardziej na ich działalność są narażone osoby, których układ odpornościowy nie funkcjonuje w sposób prawidłowy.

Poza tym, zapalenie mieszków włosowych może mieć charakter niezwiązany z żadną infekcją. Ropne krostki to niekiedy efekt użytkowania leków, które mają za zadanie leczenie trądziku (należą do nich kortykosteroidy, nakładane w postaci maści na wypryski). Wielokrotnie do występowania nieprzyjemnych grudek, powodujących swędzenie, przyczynia się zbyt długie przebywanie na słońcu. Często promienie słoneczne wysuszają i podrażniają skórę, na skutek czego pojawiają się stany zapalne. Mogą one dotknąć obszaru pokrytego włosami.

Jednak bardzo częste przyczyny zapalenia mieszków włosowych to te, które łatwo możemy zniwelować. Należą do nich:

  • pozbywanie się owłosienia, czyli depilacja– krostki pojawiają się na skutek mechanicznego uszkodzenia skóry za pomocą maszynki albo używania brudnego, niehigienicznego urządzenia. Polega to na tym, że do niewielkich ranek z łatwością mogą przedostać się bakterie lub grzyby, które wywołują w naszym organizmie infekcję.
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków– produkty do pielęgnacji, które nie są dostosowane do potrzeb naszej skóry, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Kosmetyki, zawierające w swoim składzie substancje drażniące i wysuszające, mogą pozbawić skórę warstwy ochronnej, przez co staje się ona podatna na uszkodzenia i ingerencję wszelkiego rodzaju pasożytów oraz bakterii.
  • ocieranie się ubrań o skórę- wykwity skórne mogą być spowodowane tym, że nasza odzież ma bliski kontakt ze skórą, wobec czego podrażnia ją i z łatwością roznosi wszelkie niechciane zarazki.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych.

W przypadku zauważenia przez nas zaczerwienienia w okolicy miejsc, z których wyrastają włosy albo pojawienia się nieprzyjemnych krostek, wypełnionych ropą, należy jak najszybciej udać się do dermatologa, żeby łatwo i skutecznie pozbyć się niechcianego problemu. Doświadczony lekarz prawdopodobnie zaleci smarowanie niechcianych grudek maścią antybiotykową, która pomoże w uporaniu się z bakteriami. Poza tym, konieczne będzie wprowadzenie do swojej codziennej pielęgnacji odpowiedniego rodzaju kosmetyków nawilżających, które nie powodują podrażnienia skóry i jej nadmiernego wysuszenia.

Co więcej, należy nabrać nawyku częstej wymiany maszynki do golenia, a także oczyszczania jej przed każdym użyciem za pomocą spirytusu salicylowego albo wody utlenionej. Warto również pamiętać o tym, żeby pielęgnować skórę bezpośrednio po zabiegu depilacji. W tym celu należy ją odkazić (stosując, na przykład, Octenisept), a następnie posmarować preparatem, który w swoim składzie zawiera substancje łagodzące i nawilżające, między innymi:

  • mocznik,
  • panthenol,
  • aloes,
  • oleje roślinne,
  • alantoinę.

Podsumowując, zapalenie mieszków włosowych to mało estetyczna dolegliwość, którą na szczęście szybko i bezproblemowo można wyleczyć, korzystając z pomocy doświadczonego dermatologa. Warto dbać o to, by to schorzenie nas nie spotkało, dbając o skórę oraz higienę przyrządów używanych podczas depilacji. Należy pamiętać o tym, że ropnych krostek w żadnym wypadku nie wolno rozdrapywać ani wyciskać, żeby nie wprowadzić zakażenia głębiej i nie roznieść go na pozostałe obszary skórne.

Zapalenie mieszków włosowych – objawy oraz leczenie
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również