Zapalenie gardła: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie gardła to inaczej stan zapalny występujący w obrębie gardła a często również jamy ustnej. Przeważnie zapalenie gardła wynika z infekcji bakteryjnych, wirusowych, czasami też w połączeniu z osłabieniem odporności organizmu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że w niektórych przypadkach zapalenie gardła może mieć znacznie groźniejsze przyczyny i stanowić niespecyficzny objaw naprawdę poważnych chorób.

Jak objawia się zapalenie gardła? W jaki sposób należy je leczyć? Jakie są możliwe przyczyny stanu zapalnego gardła i w jakich przypadkach koniecznie warto zgłosić się do lekarza specjalisty laryngologa w celu wykonania poszerzonych badań diagnostycznych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Zapalenia gardła: czym jest i jak się objawia?

Jak wspominano, określenie zapalenie gardła oznacza po prostu stan zapalny występujący w obrębie gardła a często również w obrębie jamy ustnej(przede wszystkim języka). Zasadniczo stany zapalne gardła można podzielić na dwie kategorie(według stopnia nasilenia występujących w jegon trakcie objawów). Są to: łagodne zapalenie gardła oraz ostre zapalenie gardła.

W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia najczęściej z krótkotrwałym stanem zapalnym, który ustepuje w przeciągu dni po wdrożeniu podstawowego leczenia a czasami nawet bez podjęcia żadnych środków leczniczych. W drugim przypadku stan zapalny wynika najczęściej z ostrej infekcji o charakterze bakteryjnym, wirusowym lub też grzybiczym. W tym wypadku wdrożenie leczenia jest konieczne w celu uzyskania poprawy stanu pacjenta. Oprócz tego konieczność leczenia wynika również z dolegliwości objawów, jakie występują w przebiegu ostrego stanu zapalnego gardła. Do najczęściej występujących objawów w tym wypadku należą:

  • 1. Silne zaczerwienie błony śluzowej gardła
  • 2. Ból, zwłaszcza podczas przełykania
  • 3. Gorączka lub stany podgorączkowe
  • 4. Nieżyt nosa
  • 5. Uczucia swędzenia, drapania oraz ogólnego dyskomfortu w obrębie gardła
  • 6. (Czasami) obrzmienie węzłów chłonnych

Objawy występujące w przebiegu łagodniejszej postaci stanu zapalnego gardła są podobne do wyżej wymienionych, tyle że ich nasilenie jest znacząco mniejsze. Najczęściej w stanie zapalnym gardła o łagodnym przebiegu nie występuje również nieżyt nosa ani też powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Zapalenie gardła przyczyny

Jak wspominano, stany zapalne gardła mogą mieć etiologię wirusową, grzybiczą lub bakteryjną. Jest to jednak jedynie teoria, ponieważ w praktyce często spotyka się stany zapalne o etiologii mieszanej. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy zapalenie gardla jest spowodowane łącznym występowaniem eskpozycji błony śluzowej gardła zarówno na czynniki o charakterze grzybiczym, jak i na przykład bakteryjnym.

Samo nazwanie i określenie trzech najczęstszych przyczyn powstawania stanów zapalnych gardła nie mówi nam jednak jeszcze wszystkiego. Przeważnie zapalenie gardła ma bowiem bardziej konkretne, dające się precyzyjniej nazwać przyczyny. W przypadku zakażeń bakteryjnych lub wirusowych można więc wymienić tutaj między innymi takie choroby, jak grypa, angina oraz różne inne infekcje wirusowe oraz bakteryjne.

Przyczyny stanu zapalnego gardła mogą być jednak również znacznie bardziej niepozorne. Jakie są czynniki zwiększające ryzyko stanu zapalnego gardła, o których przeważnie nie wiemy? Należy tutaj wymienić przede wszystkim palenie tytoniu, nieodpowiednią higienę jamy ustnej, zbyt rzadkie mycie dłoni(zwłaszcza przed jedzeniem) a także dolegliwości o charakterze stomatologicznym. Choroba próchnicza zęba, zwłaszcza w stadium zaawansowanym, znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych gardła. Dlaczego? Ząb, w którym następują procesy próchnicze stanowi istne siedlisko bakterii oraz różnego rodzaju drobnoustrojów. Ze względu na swoje umiejscowienie(jama ustna) bakterie te niemal nieustannie atakują błony śluzowe gardła, co z czasem może prowadzić do wykształcania się mniej lub bardziej poważnych stanów zapalnych w obrębie gardła.

Zapalenie gardła może być równiez spowodowane…zbyt rzadkim wymienianiem szczoteczki do zębów. Według specjalistów szczoteczkę do zębów najlepiej jest wymieniać co tydzień a w ostateczności co dwa tygodnie. Tymczasem dane statystyczne dowodzą, że wielu z nas myje zęby tą samą szczoteczką nawet przez kilka miesięcy. Dlaczego jest to kwestia tak ważna? Nawet w przypadku dobrze konserwowanej szczoteczki do zębów z czasem staje się ona siedliskiem różnego rodzaju drobnoustrojów. Nie jest więc trudno się domyślić, że wprowadzając taką szczoteczkę do naszej jamy ustnej w trakcie mycia zębów powodujemy tym samym ekspozycję błon śluzowych gardła oraz jamy ustnej na działanie szkodliwych bakterii i drobnoustrojów, co z kolei znacząco sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.

Zapalenie gardła: leczenie

Leczenie stanów zapalnych gardła każdorazowo zależy od dwóch czynników: etiologii stanu zapalnego(tego może dokonać jedynie lekarz) a także stopnia nasilenia występujących w przebiegu stanu zapalnego objawów. Jeżeli mamy wrażenie, że nasze zapalenie gardła ma raczej łagodny przebieg, możemy zdecydować się na samodzielne leczenie. W tym celu przydadzą się nam odpowiednie pastylki na gardło, wzbogacenie diety w witaminy a także różne tradycyjne, domowe sposoby, jak na przykład ciepły napój, w skład którego wchodzą cebula, miód oraz sok cytryny.

Jeśli jednak w wyniku leczenia domowego objawy nie ustąpią w przeciągu trzech do pięciu dni, najlepiej będzie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub też od razu do lekarza specjalisty laryngologa. Może się bowiem okazać, że łagodny przebieg stanu zapalnego stanowi jedynie pierwszą fazę poważniejszej infekcji, która z calą pewnością będzie już wymagać bardziej specjalistycznego leczenia.

W przypadku zapaleń gardła charakteryzujących się ostrzejszym przebiegiem dobór metod leczenia zależy od decyzji lekarza pierwszego kontaktu lub też lekarza specjalisty laryngologa. Przy doborze rodzaju leków medyk bierze pod uwagę przede wszystkim takie czynniki, jak nasilenie objawów a także etiologia stanu zapalnego(w przypadku zapaleń wykazujących etiologię grzybiczą leczenie będzie odmienne, niż na przykład w przebiegu zapalenia o charakterze wirusowym).

Zapalenie gardła a nowotwory gardła

Jest jeszcze jedna niezwykla istotna rzecz, jaką koniecznie warto wiedzieć na tema stanów zapalnych gardła. Mogą one bowiem stanowić pierwszy, niespecyficzny objaw takich chorób, jak na przykład nowotwory krtani. W takim wypadku stan zapalny ma najczęściej charakter nawracający. Oznacza to, że z zapaleniem gardła możemy mieć do czynienia nawet kilkanaście razy w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. Bardzo często stanowi zapalnemu towarzyszy również chrypka, która stanowi dodatkowy sygnał alarmujący.

Niestety, w polskich realiach wczesna diagnostyka chorób nowotworowych nadal znajduje się w bardzo kiepskim stanie. Oznacza to, że jeżeli mamy do czynienia z nawracającym stanem zapalnym gardła lub też zapalenie gardła trwa dłużej niż tydzień i towarzyszy mu chrypka- warto dla własnego bezpieczeństwa udać się do kompetentnego lekarza specjalisty laryngologa, najlepiej posiadającego doświadczenie w diagnozowaniu chorób nowotworowych w obrębie gardła i/lub jamy ustnej.

Powyższe wskazania powinny mieć na względzie przede wszystkim osoby palące papierosy oraz regularnie spożywające alkohol. Niestety jednak, abstynencja od tytoniu oraz alkoholu wcale nie oznacza braku ryzyka zachorowania na nowotwory gardła lub jamy ustnej, i to nawet w młodym wieku. Coraz powszechniejsze są bowiem obecnie zakażenia wirusem HPV. Wirus ten kojarzony jest przede wszystkim z nowotworami szyjki macicy u kobiet. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że występuje około 100 różnych szczepów tego wirusa. Niektóre spośród z nich mogą powodować, na skutek długotrwałej i najczęściej bezobjawowej infekcji, między innymi choroby nowotworowe. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez uprawianie seksu oralnego. Na nowotwory gardła i jamy ustnej spowodowane infekcją HPV chorują przede wszystkim heterosekualni mężczyźni, jednak nie jest to żelazna reguła.

Podsumowanie

Jak więc widać, dolegliwość tak pozornie zwyczajna, jak zapalenie gardła może w rzeczywistości stanowi przejaw znacznie poważniejszych i bardziej niebezpiecznych problemów ze zdrowiem. Warto więc dokładnie obserwować swój organizm a w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady u doświadczonego lekarza specjalisty

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.