Zakwaszenie organizmu – objawy, przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu to nic innego jak zaburzenie gospodarki kwasowo- zasadowej organizmu. Taki stan rzeczy ma miejsce w wyniku nieumiejętnego planowania i spożywania posiłków nastawionych głównie na produkty o kwasowym odczynie i w taki też sposób oddziałujących na organizm. Jakkolwiek kwasowe produkty przemiany materii są naturalną częścią cyklu związków w organizmie. Zaliczamy do nich: cholesterol, kwas moczowy i kwas octowy. Biorą one udział w przemianach metabolicznych każdego zdrowego organizmu.  Dlatego organizm bez problemu radzi sobie z niewielkimi ilościami kwasu. Problem zaczyna się, gdy zaniedbujemy organizm przez długi czas, nawet wiele lat i organizm ma już dość walki z niezdrową żywnością i reaguje poprzez zaburzenie gospodarki organizmu.

W wyniku zakwaszenia organizm osłabia się, staje się podatny na choroby, osobie towarzyszy stres i przemęczenie.

Objawy zakwaszenia

Do objawów widocznych gołym okiem zwiastujących zakwaszenie zaliczamy: złe ogólne samopoczucie, przygnębienie, brak siły i chroniczne zmęczenie, bóle z w obrębie dróg moczowych oraz intensywny zapach moczu. Bardzo często pojawiają się również: ciemne kręgi pod oczami, przeziębienia, goryczka  w ustach, uczucie wzdęcia i pełności, nudności, bóle mięśni, wypadanie włosów, kruchość paznokci, sucha skóra, paradontoza, zakażenia grzybicze oraz u młodych osób trądzik i problemy z cerą. Zakwaszenie organizmu bardzo odbija się na skórze i cerze. Oprócz sińców pod oczami i trądziku oraz przesuszającej się skóry można zauważyć cellulit.  Zakwaszenie dotyka również narządy wewnętrzne i ich funkcjonowanie. Nagromadzony w organizmie kwas działa w następujący sposób:

  • W układzie płciowym – zmniejsza popęd seksualny,
  • W układzie moczowym – powoduje powstawanie kamieni nerkowych, przykry zapach moczu i ból narządów płciowych, zaburzenie funkcjonowania prostaty,
  • W układzie krwionośnym – podwyższa ciśnienie krwi, powoduje odkładanie się złogów cholesterolu w żyłach, następują zaburzenia w ukrwieniu kończyn
  • W układzie nerwowym – zauważany jest wpływ na prace mózgu, ponieważ obserwuje się skłonność do nawracających bółów głowy, migren, zawrotów głowy, mroczków przed oczami,
  • W układzie trawiennym – zaburzenia pracy żołądka, problemy z trawieniem i przyswajaniem treści żołądkowej, problemy z wypróżnianiem się, nadwaga, napady głodu.

Dodatkowo z czasem pojawiają się przekrojowe dolegliwości, których źródło powstania ciężko jednoznacznie zidentyfikować. Są to: dolegliwości dotyczące układu trawiennego, czyli kolki, zaparcia, rozwolnienia, nadkwasota i nadżerki żołądka, zmiany skórne w postaci wysypek, wyprysków, ogólny spadek kondycji skóry i cery, przetłuszczanie naskórka, zmniejszenie libido, bóle w obrębie stawów i mięśni, ciągłe zmęczenie spowodowane gromadzeniem się nadmiernych ilości kwasu mlekowego  u osób podejmujących aktywność fizyczną, podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne a także ogólny spadek odporności.

Jak dowiedzieć się, czy organizm jest zakwaszony? Najłatwiej jest zrobić badanie ph moczu. Wynik porównany z normami da jednoznaczną odpowiedź.

Przyczyny zakwaszenia

Przyczyny zakwaszenia organizmu są liczne, do głównych jednak zaliczamy te wywodzące się ze sposobu odżywiania. Produkty, które zakwaszają organizm to między innymi: mięso, zwłaszcza czerwone, ryby, cukier biały, płatki owsiane, kasza gryczana, słodzone napoje gazowane, kwa, herbata, alkohol, makarony z białej mąki, pszenne pieczywo, produkty pszenne i żółte sery. Organizm zakwaszają zatem składniki zawierające duże ilości soli, cukru i alkoholu. Wszystko byłoby w normie, gdyby występowały one w diecie w normalnych ilościach, stosunkowo proporcjonalnych do reszty. Organizm z natury jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem pożywienia, umie odpowiednio je przyswoić i przetworzyć oraz strawić. Korzysta przy tym z dostarczanych mu makroelementów, min. Sodu, potasu  czy wapnia oraz magnezu. Jeśli jednak dieta jest niezróżnicowana, nie ma ich skąd pozyskiwać i zaczyna się problem w postaci nadkwasoty. Obecność zbyt wielu produktów kwasotwórczych w diecie powoduje zakwaszenie organizmu.

Skutki zakwaszenia

W efekcie zakwaszenia pojawiają się wymienione wcześniej objawy, których utrzymywanie się prowadzi do poważniejszych skutków. Znacznie obniża się zdolność organizmu do regeneracji uszkodzonych komórek i detoksykacji metali ciężkich. Organizm ma również trudności z przyswajaniem składników mineralnych i odżywczych. Taki stan, długotrwale utrzymujący się, powoduje że organizm staje się doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii i chorób. Niewykluczone jest rozwinięcie się nowotworów, Alzheimera, Parkinsona, miażdżycy, osteoporozy, cukrzycy czy nawet chorób psychicznych.

Jak zapobiegać zakwaszeniu organizmu?

Zakwaszanie możemy niwelować poprzez operacje odwrotne czyli alkalizowanie organizmu. Pomocne będą w tym pokarmy, które wykazują działanie zasadotwórcze, a wiec ich spożywanie podniesie poziom ph z kwasowego na lekko zasadowy. Do źródeł przyswajalnych z pokarmem związków zasadowych zaliczamy: warzywa, zwłaszcza czerwone i zielone typu: sałata, ogórki, brokuły, pomidory, papryka, marchew, buraki i rzodkiewka, owoce  w ilościach umiarkowanych, ryż brązowy, olej lniany, nabiał, cukier z brzozy czyli ksylitol a także pieczywo pełnoziarniste. Do tego należy pamiętać o odpowiednich proporcjach w posiłku: połowa talerza powinna być zapełniona zielonymi warzywami czyli zupełnie nieprzetworzonym pokarmem w postaci surowej, np. sałatką, ogórkiem itp. Jedna czwarta posiłku powinno stanowić źródło białka, czyli np. duszony filet z kurczaka w przyprawach a ostatnią część źródło węglowodanów, czyli np. ryż, ziemniaki, makaron pełnoziarnisty. Innymi słowy dla kobiety o normalnej aktywności fizycznej przeznaczony jest posiłek o porcji ok 300 gramów. Zatem powinna ona spożyć 150 gram surowych warzyw, 70 gram kurczaka i 70 gram ryżu. Tak skomponowany posiłek dostarczy wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Zakwaszenie organizmu – objawy, przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
5 (100%) 2 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.