Zakażenie salmonellą – co warto o nim wiedzieć?

Salmonella jest najbardziej znaną, a zarazem najczęściej występującą bakterią atakującą nasz układ pokarmowy. W jaki sposób salmonella dostaje się do ludzkiego organizmu oraz jakie wyrządza tam szkody? Jak możemy się przed tym chronić? Jakie są objawy zatrucia salmonellą? W jaki sposób możemy wyleczyć się z tej nieprzyjemnej dolegliwości. Na wszystkie te pytania – oraz wiele innych – odpowie niniejszy artykuł.

Salmonella w świetle faktów naukowych

Pałeczki salmonelli zostały odkryte już w 1885 roku, czego dokonał amerykański weterynarz Daniel E. Salmon. Badacz ten znalazł te groźne bakterie co prawda jedynie w jelitach świń, niemniej jednak kolejne lata naukowego dochodzenia bezsprzecznie wykazują, że pałeczki salmonelli mogą rozwijać się w układach pokarmowych wielu organizmów – w tym niestety także ludzi. Co ciekawe istnieje ponad 2300 szczepów wyżej wymienionej bakterii, z czego zdecydowana większość jest groźna dla człowieka.

Dlaczego jednak salmonella uważana jest za tak niebezpieczną bakterię? Otóż wbrew powszechnym poglądom powoduje ona nie tylko zwykłe zatrucie pokarmowe, lecz także szereg innych, znacznie poważniejszych dolegliwości, które zostaną wymienione w dalszej części niniejszego artykułu.

Jak dochodzi do zakażenia Salmonellą?

Dokładne poznanie przyczyn zakażenia salmonellą jest niezwykle ważne. Skąd ten wniosek? Wiedza w tym temacie pomaga w podjęciu odpowiednich działań prewencyjnych, co z kolei obniża niemalże do zera ryzyko zakażenia tą groźną bakterią.

W jaki sposób salmonella dostaje się do naszego organizmu? Potencjalnych dróg prowadzących do zakażenia jest kilka. Najczęściej salmonella wnika do naszego układu pokarmowego poprzez zanieczyszczone produkty spożywcze pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Bakterią można zarazić się także w wyniku obcowania z innym zakażonym człowiekiem lub zwierzęciem. Również kontakt z fekaliami może bardzo łatwo poprowadzić do zakażenia się salmonellą.

Na jakie produkty spożywcze należy zwracać szczególną uwagę? Salmonella ‘lubi’ przebywać w jajach i mięsie oraz rzecz jasna we wszystkich przetworach wspomnianych wyżej produktów. Dobrze jest uważać również na wszelką żywność, która zamrażana jest więcej niż jednokrotnie.

Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że salmonella bardzo często przenoszona jest przez pospolite owady, takie jak chociażby muchy.

Objawy zakażenia salmonellą

Pierwsze objawy zakażenia z reguł pojawiają się już po tak zwanym okresie inkubacji bakterii, czyli po jakichś 12-36 godzinach od zakażenia. Co zatem dzieje się z osobą, która zaraziła się salmonellą? Z reguły objawy te nie różnią się od objawów przeciętnego zatrucia pokarmowego. Należą do nich:

  • nudności
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • wysoka gorączka

W związku z tym bardzo często zdarza się, że osoba, która przebyła salmonellę, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpiała z powodu tej właśnie konkretnej bakterii. Niestety, zdarza się, że objawy zakażenia stają się poważniejsze, a bakteria sieje w organizmie ogromne spustoszenia. Do czego w najgorszych przypadkach może doprowadzić nieleczona salmonella?

Pierwszą z niebezpiecznych dolegliwości, do których może doprowadzić salmonella jest silne odwodnienie. Można temu zapobiec przez uprzednie podanie kroplówki. Omawiana bakteria może wywołać także posocznicę, czyli zakażenie ogólnoustrojowe. Wywołuje to z kolei poważne problemy ze stawami oraz narządami wewnętrznymi.

W najgorszych przypadkach salmonella może doprowadzić do śmierci, niemniej jednak według danych dotyczących Unii Europejskiej dotyczy to mniej niż jednego procenta stwierdzonych przypadków.

Leczenie salmonelli

W zdecydowanej większości przypadków leczenie salmonelli sprowadza się do kilkudniowej zmiany diety oraz zażywaniu łagodnych suplementów. Co dokładnie warto wziąć wówczas pod uwagę?

Jednym z najważniejszych czynników w walce z salmonellą jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów oraz spożywanie lekkich pokarmów. Dzięki temu zapobiegniemy odwodnieniu organizmu oraz nie przeciążymy układu pokarmowego podczas walki z zakażeniem.

Wielu lekarzy zaleca w ramach leczenia przyjmowanie tabletek z aktywnym węglem. W cięższych przypadkach konieczne może okazać się zażywanie przepisanego przez specjalistę antybiotyku.

Niemniej jednak warto wspomnieć w tym miejscu, że żaden lekarz nie jest w stanie pomóc osobie, która dobrowolnie nie uda się na badanie do jakiegokolwiek centrum medycznego. Niestety w domowych warunkach nie da się rozpoznać, czy mamy do czynienia ze zwykłym zatruciem, czy też zakażeniem salmonellą. W związku z tym za każdym razem kiedy dostrzeżemy u siebie niepokojące symptomy, warto udać się do specjalisty. Dotyczy to szczególnie osób o obniżonej odporności – w tym dzieci oraz ludzi starszych. W ich przypadku niemalże zawsze konieczne jest natychmiastowe podanie kroplówki oraz dodatkowych lekarstw.

Prewencja kluczem do sukcesu!

Tak naprawdę najlepszym sposobem na walkę z salmonellą jest odpowiednie działanie prewencyjne, które pomoże uniknąć zakażenia. W tym celu warto dbać o świeżość i jakość spożywanych posiłków. Pamiętaj także, aby wszelkie produkty żywnościowe nabywać u pewnych źródeł. Szczególną ostrożność należy zachowywać przede wszystkim w okresie letnim, kiedy to salmonella ma najlepsze warunki do rozwoju. Powodzenia!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.