Zacznij myśleć o sobie!

 

Idealne sprzątanie nie musi pochłaniać wielu godzin. Poznaj najlepsze tricki i znajdź więcej czasu dla siebie.

1. Pochwała minimalizmu

Miliony figurek przywiezione z wakacji, ubrania w szafie, o których nie pamiętasz od kilku sezonów, książki, których już nigdy nie przeczytasz, a tylko gromadzą kurz. Jesteś w stanie zaoszczędzić kilkanaście godzin rocznie na sprzątaniu, pozbywając się jedynie zbędnych rzeczy ze swojego domu. Jak to najlepiej zrobić? Jeśli masz problem z oddawaniem rzeczy, wykorzystaj metodę Marie Kondo, japońskiej perfekcyjnej pani domu. Serial na Netflixie z jej magicznymi trickami na osiągnięcie porządku bije rekordy popularności. Zacznij od odłożenia na jedną kupkę wszystkich rzeczy, których planujesz się pozbyć, a potem podziękuj im za to, że służyły Ci tak długo. Ta z pozoru szalona metoda pomogła kobietom na całym świecie opanować sztukę minimalizmu.

2. Naturalne patenty na czystość

Aby jak najszybciej posprzątać dom nie potrzebujesz najdroższych i najbardziej nowoczesnych detergentów. Zwłaszcza, że wiele z nich może być niebezpiecznych dla zdrowia, jak wynika z badań przeprowadzonych w zeszłym roku na Uniwersytecie w Bergen. Szybciej możesz posprzątać dom używając naturalnych metod, na przykład sody oczyszczonej. Idealnie wybiela białe podeszwy w butach, plamy z jasnych ubrań, a nawet fugi w łazience. Możesz nią jednak tak naprawdę czyścić wszystko. Sodą usuniesz nawet przypalone jedzenie z garnków – wystarczy, że zasypiesz nią dno i pozostawisz na noc, a rano zagotujesz z wodą. A wszystko w całkowicie bezpieczny dla Ciebie i Twojej rodziny sposób.

3. Sprzątaj mniej dzięki aplikacji

Według badań CBOS to kobiety w ponad 80 procentach przypadków sprzątają i prasują, a co druga z nas sama pierze i gotuje. Jeśli słowny podział obowiązków nie za bardzo się sprawdza w Twoim domu, może lepiej sprawdzi się aplikacja na smartfonie. Tak działa na przykład Micasa. Jest w formie gry, w której rywalizuje się z innymi domownikami o jak najlepsze wykonanie obowiązków. Może okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku dzieci, które trudno namówić to regularnego sprzątania.

4. Pomoc od zaraz

Jeśli masz duży dom, karierę na pełen etat, dzieci i hobby, nie ma możliwości – stosując nawet najlepsze tricki podczas sprzątania, nie jesteś w stanie rozciągnąć doby. Właśnie dlatego pomyśl o zatrudnieniu pomocy domowej. Nie musisz robić tego na pełen etat, zwłaszcza jeśli nie masz na to funduszy, ale nawet „raz na jakiś czas” może solidnie Cię odciążyć. O ile codzienne zamiatanie czy mycie podłogi nie pochłania wiele czasu, to mycie okien, sprzątanie piwnicy czy odkurzanie wszystkiego w domu już tak. Właśnie dlatego do tych obowiązków warto zatrudnić kogoś do pomocy. Teraz sprzątanie mieszkania we Wrocławiu czy innym dużym mieście łatwo zamówisz przez internet, jednym kliknięciem myszki.

5. Mapa czasu wolnego

Jeśli masz problem z zarządzaniem czasem i wydaje Ci się, że zawsze jest jeszcze coś do zrobienia w pracy czy w domu, stwórz sobie mapę wolnego czasu. Minimum raz w tygodniu, a najlepiej każdego dnia, zaplanuj coś miłego dla siebie. Może to być kilka godzin poświęcanych na hobby albo chociaż kilkanaście minut spędzone na ulubionej kawie, medytacji albo siedzeniu i patrzeniu w niebo. Dzięki zapisaniu terminów na sztywno, łatwiej będzie Ci tak planować obowiązki, aby znaleźć czas na relaks.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.