Wyrostek robaczkowy w ciąży – charakterystyka, leczenie, objawy, operacja, powikłania

Wyrostek robaczkowy to narząd wewnętrzny, który nie pełni w naszym organizmie szczególnie ważnych funkcji. Niestety, jego zapalenie to bardzo popularna, a jednocześnie śmiertelnie niebezpieczna dolegliwość. Rozwija się ono w zastraszająco szybkim tempie pozostawiając osobie chorej bardzo mało czasu na odpowiednią reakcję. Na szczęście obecna medycyna oferuje wysokiej jakości zabiegi, które pozwalają szybko i skutecznie poradzić sobie z tym problemem. Sytuacja staje się jednak bardziej skomplikowana, gdy zapalenie wyrostka robaczkowego dotyka kobietę w ciąży. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wyrostek robaczkowy – charakterystyka

Zanim poddamy dokładnej analizie niefortunny zbieg okoliczności, jakim jest zapalenie wyrostka robaczkowego u kobiety w ciąży, zastanówmy się nieco nad naturą tej dolegliwości. Co warto wiedzieć na jej temat?

Wyrostek robaczkowy to podłużne uwypuklenie jelita grubego. Rozpoczyna się ono w kątnicy. Wyrostek robaczkowy jest długi (około 9 cm) i stosunkowo cienki. Zwisa on swobodnie w obrębie prawego dołu biodrowego i jest skierowany w dół, w stronę miednicy. Niestety istnieją wyjątki od tej reguły, dlatego też znalezienie wyrostka robaczkowego podczas zabiegu jego usunięcia potrafi nastręczyć chirurgom nieznacznych trudności.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zdarzyć się w każdym wieku. Wśród dzieci i młodzieży najczęściej dotyka ono osoby między 6. a 12. rokiem życia. Z kolei wśród osób dorosłych zapalenie wyrostka robaczkowego zdarza się z reguły po 20. a przed 35. rokiem życia.

Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży – objawy

Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się tak samo zarówno u ciężarnych, jak i w pozostałych przypadkach. Jedyna różnica polega na tym, iż kobiety będące w ciąży są znacznie bardziej wyczulone na wszelkie dolegliwości w obszarze brzucha. Z reguły nie odwlekają one wizyty u lekarza, lecz natychmiast udają się do specjalisty, aby sprawdzić przyczynę bólu. Jest to prawidłowa i godna naśladowania postawa.

Zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszą:

 • ból (początkowo w okolicach pępka lub nadbrzusza, potem po prawej stronie podbrzusza,
 • jadłowstręt,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • mdłości,
 • wymioty,
 • bolesność uciskowa w punkcie MacBurneya,

Czasami wśród objawów pojawiają się:

 • wzdęcia,
 • niedrożność jelit,
 • bóle przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych,

Wykrycie zapalenia wyrostka robaczkowego w czasie ciąży początkowo może okazać się dla przyszłej mamy niemałym szokiem. Wkrótce jednak strach ustępuje uczuciom ulgi, gdyż odpowiednio wcześnie wykryta dolegliwość nie powinna zaszkodzić zdrowiu matki oraz płodu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wyróżnia się dwa rodzaje omawianej dolegliwości:

 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – pojawia się nagle powodując dotkliwy ból promieniujący w stronę narządów płciowych;
 • przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego – ciągnie się miesiącami powodując przejściowe bóle, dopóki nie zamieni się w postać ostrą.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego w czasie ciąży

Leczenie tej nieprzyjemnej dolegliwości odbywa się praktycznie wyłącznie poprzez operację. Człowiek może swobodnie żyć bez wyrostka robaczkowego, z tego też powodu jego usunięcie stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych. W przypadku ostrego zapalenia jest to jedyne rozsądne rozwiązanie. Wówczas z reguły nie ma czasu na podjęcie innej terapii. Jedynie w przypadku przewlekłego zapalenia można zrezygnować z operacji, niemniej jednak nie zawsze jest to opłacalne. Dzięki zabiegowi chirurgicznemu można pozbyć się problemu szybko i ze stuprocentową skutecznością.

Co jednak, jeżeli zapalenia wyrostka robaczkowego dotknęło Cię w ciąży? Czy przeprowadzenie operacji będzie wiązało się z większym ryzykiem?

Czy operacja w czasie ciąży jest dobrym pomysłem?

Dzięki licznym zdobyczom techniki oraz rozwojowi medycyny, przeprowadzenie tak prostego zabiegu chirurgicznego na kobiecie ciężarnej nie powinno stanowić kłopotu. Sprawa komplikuje się nieco, jeżeli ma się do czynienia z zaawansowaną ciążą, niemniej jednak wprawny specjalista poradzi sobie z tym bez większego problemu.

Istnieją dwie metody operowania:

 • Laparotomia. Jest to tradycyjny sposób operowania polegający na otwarciu jamy brzusznej. Osobę poddaną takiemu zabiegowi podaje się znieczulenie lub wprowadza się w stan narkozy. W oparciu o tę metodę można wykonać każdą, nawet najbardziej skomplikowaną operację. Niestety w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży, laparotomia definitywnie odpada.
 • Laparoskopia. Jest to nowoczesna metoda operowania, którą wykonuje się bez szerokiego rozcinania skóry. Najpierw wypełnia się jamę brzuszną dwutlenkiem węgla oraz tworzy się trzy lub cztery małe nacięcia (wielkości kilku milimetrów). Przez tak powstałe otwory wprowadza się do środka specjalne narzędzia chirurgiczne oraz kamerę pozwalającą na transmisję obrazu. Laparoskopia świetnie sprawdza się w przypadku usuwania wyrostka robaczkowego u kobiet w ciąży.

Szczególnie zaawansowana brzemienność nie pozwala na utworzenie dużego rozcięcia w jamie brzusznej. Miejsce to z pewnością nie mogło by się zagoić, dopóki dziecko nie opuściłoby łona matki. W takim przypadku warto zdecydować się na laparoskopię. Tego typu zabieg nie powoduje dotkliwego bólu pooperacyjnego oraz w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia ilości powikłań i skrócenia okresu rekonwalescencyjnego.

Czy wycięcie wyrostka robaczkowego w czasie ciąży grozi przedwczesnym porodem?

Jeśli stan zapalny wyrostka robaczkowego zostanie odpowiednio wcześnie zgłoszony lekarzowi oraz usunięty, nie powinno mieć to negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Z kolei w przypadku początkowego zignorowania symptomów może dojść do powikłań, takich jak przedwczesny poród, a nawet poronienie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.