Wszystko o seitan

Chociaż to jest zrobiony z pszenicy, seitan ma niewiele wspólnego z mąką lub chlebem. Nazywany także “mięsem pszennym”, “białkiem pszennym”, “glutenem pszennym” lub po prostu “glutenem”. Seitan staje się zaskakująco podobny do wyglądu i tekstury mięsa po ugotowaniu, co czyni go popularnym substytutem mięsa.

Seitan jest również bogaty w białko, co czyni go popularnym źródłem białka dla wegetarian i wegan. Azjatyckie restauracje często używają go, jako wegetariańskiego mięsa, a jest on także bazą dla kilku komercyjnie dostępnych produktów, i innych wegetariańskich substytutów mięsa.

Podobnie jak w przypadku potrawy wegetariańskiej tofu często wegetariańskie i wegańskie receptury wymagają, by seitan był substytutem mięsa, na przykład seitanem z grilla lub z grillowanym seitanem. Podstawą tej potrawy jest duża ilość mąki pszennej, z której zagniata się ciasto. Przed spożyciem seitan należy ugotować (najlepiej zapiec), by otrzymać smaczną, podobną do pieczeni potrawę.

Zalety Seitan

Seitan staje się coraz bardziej popularny w dzisiejszej kuchni. To już nie tylko weganie i wegetarianie, którzy go jedzą. Jego podobieństwo do mięsa w połączeniu z dobrym smakiem sprawia, że jest to atrakcyjny wybór dla prawie wszystkich. Brązowy w kolorze i chudy w strukturze, seitan łatwo wchłania smaki i przyprawy.

“Wspierający” seitan, chwalą go za żywotną siłę napędową. W szczególności, jako doskonałe źródło białek roślinnych, prawie bez tłuszczu i cholesterolu. Inną ważną cechą Seitan jest jego wszechstronność w kuchni, ponieważ może być szybko i łatwo przygotowany na różne sposoby.
W krajach azjatyckich swoją popularność zyskał dzięki diecie makrobiotycznej (bazującej głównie na produktach zbożowych nieprzetworzonych), której jest składnikiem.

Smaki seitan

Podstawą tej potrawy jest duża ilość mąki pszennej, z której zagniata się ciasto. Przed spożyciem seitan należy ugotować (najlepiej zapiec), by otrzymać smaczną, podobną do pieczeni potrawę. Seitan może mieć wiele różnych smaków, podobnie jak kurczak może być gorący i pikantny, jak w skrzydełkach z kurczaka, lub pikantne w soczystym indyjskim lub tajskim curry. Ma pikantny smak, nieco łagodny, prawdopodobnie blisko dobrego kurczaka lub grzybów portobello.

Prawdziwy powód, dla którego Seitan jest tak popularny, jest bardziej ze względu na jego strukturę niż jego smak, zwłaszcza w porównaniu z innymi alternatywami, takimi jak tofu lub tempeh, które nie mają naprawdę “mięsistej” konsystencji. Potrawa jest czystym glutenem pszennym, ale dobrze doprawiona i zapieczone bądź usmażona nabiera świetnego smaku.

Gdzie można znaleźć Seitan?

Seitan można przygotowywać ręcznie, używając mąki pełnoziarnistej lub niezbędnym glutenem pszenicznym, (co jest znacznie prostszym procesem) i jest wytwarzana przez spłukanie skrobi w pszenicy, pozostawiając białko glutenu o wysokiej zawartości białka.

Mimo że nie jest tak popularne, jak tofu, seitan szybko zyskuje popularność, zwłaszcza w wegetariańskich restauracjach, ze względu na zdolność do przyjmowania tekstury i smaku mięsa. Można go znaleźć w cienkim plasterku, jako substytut mięsa na wegetariańskich kanapkach, zamienionych w łososia i soczyste skrzydła lub “żebra” i od czasu do czasu, jako wegetariańską pizzę. W azjatyckich restauracjach, często jest nazywany “glutenem” w menu.

Przygotowany seitan można znaleźć w chłodni w większości sklepów z artykułami spożywczymi, czasami sprzedaje się go w szczelnie zamkniętym plastiku wewnątrz pudełka, ale zawsze w chłodni, lub od czasu do czasu przy mrożonych produktach spożywczych, lub można spróbować zrobić własne.

Jak gotować Seitan

Seitan zawsze musi być gotowany w taki czy inny sposób, aby zamienić go w pyszny posiłek wegetariański lub wegański. Szybki smażenie z plasterkiem tamari, sosu sojowego lub nama shoyu to jeden ze sposobów na szybkie przygotowanie seitan Wielu ludzi lubi gotować go z delikatnym proszkiem curry.  Seitan jest świetny na grilla na świeżym powietrzu lub na krytym ruszcie do grilla – wystarczy położyć trochę sosu z grilla i podgrzać go od góry. Można wrzucić trochę seitan na patelnię, aby go lekko zbrązowić, zanim dodane zostaną warzywa.

Gotowanie wegetariańskie jest łatwe z seitanem – Bertyn seitan jest w wygodnych torbach do gotowania. Po prostu zanurza się go we wrzącej wodzie przez 5 minut, jest gotowy do spożycia. Seitan jest również doskonały przy makaronie wegetariańskim i może służyć jako baza wegetariańskiego sosu bolońskiego do lazanii lub makaronu.

Seitan dla dietetyków

Ludzie, którzy zastanawiają się, co jest seitanem, mogą również zastanawiać się nad jego wartościami odżywczymi. Mogą się dziwić, że jest to dość dobre jedzenie dla dietetyków.

  • Jest tylko 130 kalorii w trzy uncji.
  • Ma mało tłuszczu, przy mniej niż dwóch gramach na porcję.
  • Ma mało tłuszczów nasyconych i węglowodanów.
  • Jest bogaty w białko, w przybliżeniu 20 gramów na porcję.
  • Każda porcja ma trzy do czterech gramów błonnika.

Oczywiście osoby z celiakią lub innymi rodzajami alergii na pszenicę nie powinny jeść seitan. Popularną alternatywą mogą być zamiast tego tempeh.

Warto wiedzieć: 150 g seitanu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na białko, nawet w przypadku osób bardzo aktywnych. Można go przyrządzać jak mięso.

Wszystko o seitan
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również