Wrzody żołądka – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Silny ból brzucha, zgaga, a nawet wymioty – to mogą być objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Chociaż wrzody żołądka z pozoru wydają się nam błahym problemem, w efekcie powikłań potrafią doprowadzić do poważnych zagrożeń dla naszego zdrowia, a nawet życia. Perforacje i liczne krwawienia wewnątrz narządów to tylko niektóre z konsekwencji, jakie niesie ze sobą nieleczenie objawów choroby wrzodowej żołądka. Jak je rozpoznać i jakie są ich przyczyny?

Choroba wrzodowa żołądka – charakterystyka

Jeszcze do niedawna choroba wrzodowa żołądka kojarzona była z osobami, które prowadzą stresujący tryb życia i zajmują kierownicze stanowiska. Dzisiaj jednak wiemy już, że z niniejszym problemem mogą również zmagać się osoby reprezentujące spokojny styl życia.

Jak wyglądają wrzody?

Wrzody żołądka to charakterystyczny ubytek w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, który swoim wyglądem może przypominać nam krater wulkanu. Zdarza się, że niniejsza zmiana pojawia się w dolnym odcinku przełyku, bowiem odcinek ten jest najbardziej narażony na działanie silnego kwasu żołądkowego. Niemniej jednak, wrzody charakteryzujące się różną wielkością, najczęściej możemy spotkać w ścianie dwunastnicy lub żołądka. Klasyczny wrzód może osiągnąć wielkość od kilku do nawet kilkunastu milimetrów. Niniejsze zmiany mogą również różnić się między sobą względem głębokości, jednakże powszechne spotykane wrzody nie są zwykle zbyt głębokie, a tym samym nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla naszego życia.

Choroba wrzodowa żołądka – najpowszechniejsze objawy

Objawy związane z występowaniem niniejszej choroby w znacznej mierze uzależnione są od miejsca występowania danej zmiany oraz stopnia jej zaawansowania. Niemniej jednak, choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy wyzwala zazwyczaj w naszym organizmie dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicach układu pokarmowego.

Wśród najpowszechniejszych objawów niniejszego zaburzenia możemy wyróżnić:

 • częste uczucie mdłości oraz sporadyczne wymioty;
 • uczucie palenia w przełyku, żołądku (zgaga);
 • charakterystyczne odbijanie się o gorzkawym lub kwaśnym posmaku;
 • nieustępujące poczucie niesmaku, lub gorzkiego i kwaśnego posmaku w ustach;
 • znaczące zmniejszenie apetytu;
 • częste, bolesne zaparcia lub biegunka i rozwolnienie;
 • uporczywe wzdęcia i poczucie twardego brzucha;
 • trudna do zwalczenia czkawka;
 • znaczący spadek masy ciała;
 • odczuwanie dolegliwości bólowych zlokalizowanych w podbrzuszu;
 • poczucie kłucia, palenia lub gniecenia zlokalizowanego w żołądka.

Wymienione wyżej dolegliwości występują zazwyczaj okresowo. Objawem różnicującym wrzody żołądka od wrzodów dwunastnicy, jest pojawienie się dolegliwości bólowych na kilka godzin po zjedzonym posiłku, podczas gdy w przebiegu choroby wrzodowej dwunastnicy, dolegliwości bólowe oraz dyskomfort pojawiaj się z zwykle na czczo (z samego rana, a nawet podczas snu).

Choroba wrzodowa żołądka – możliwe przyczyny

Za powstawanie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy odpowiedzialny jest szereg różnorodnych czynników, które szczegółowo zostaną opisane w poniższym tekście.

Czynniki bakteryjne

Za jedną z najczęstszych przyczyn niniejszej choroby uznaje się zarażenie bakterią (Helicoacter pylori), do którego dojść może na skutek pocałunku lub za pośrednictwem układu pokarmowego. O tym, czy jesteśmy nosicielami danej bakterii możemy dowiedzieć się na podstawie prostych badań krwi. Obecność Helicoacter pylori nie zawsze wyzwala w naszym organizmie chorobę wrzodową żołądka, niniejsza bakteria może bytować w drogach pokarmowych przez wiele lat nie dając przy tym żadnych wyraźnych objawów.

Czynniki związane z nadmiarem kwasu solnego

Kwas solny jest naturalnym składnikiem naszych soków żołądkowych. Problem jednak pojawia się w sytuacji, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji niniejszego składnika. Wówczas soki żołądkowe o zaburzonym składzie odpowiedzialne są za uszkodzenie naturalnej bariery błony śluzowej, a tym samym doprowadzają do rozwinięcia się wrzodów zlokalizowanych w żołądku.

Czynniki genetyczne

Występowanie choroby wrzodowej żołądka wśród członków naszej najbliższej rodziny, zwiększa nasze szanse na posiadanie niniejszej choroby, aż o 50%.

Czynniki sprzężone z grupą krwi

Niektóre z badań naukowych potwierdzają, iż zwiększone szanse na posiadanie choroby wrzodowej żołądka w przyszłości (około 40%) maja te osoby, które charakteryzują się grupą krwi „0”.

Czynniki związane ze stresem i nieodpowiednim trybem życia

Stresująca praca i brak czasu na odpoczynek skutkują zwiększoną produkcją kwasu solnego, który odpowiedzialny jest za powstawanie wrzodów zlokalizowanych w ścianie żołądka lub dwunastnicy.

Czynniki związane z używkami

Niemniej ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się choroby wrzodowej żołądka w przyszłości, jest nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie niektórych leków, na przykład substancji przeciwbólowych zawierających w swoim składzie kwas acetylosalicylowy.

Choroba wrzodowa żołądka – diagnostyka

Postępowanie diagnostyczne w przypadku choroby wrzodowej składa się zwykle z trzech etapów.

 • Krok 1: Wywiad z pacjentem. Lekarz na podstawie obszernego wywiadu, rozpoznania objawów oraz historii choroby, jest w stanie postawić hipotezę dotyczącą obecności niniejszej choroby w organizmie pacjenta. Następnie, lekarz pierwszego kontaktu lub gastrolog zleca swojemu podopiecznemu wykonanie standardowych badań.
 • Krok 2Badania krwi. W przypadku choroby wrzodowej żołądka należy wykonać badanie krwi stwierdzające obecność w naszym organizmie bakterii Helicoacter pylori – jednej z najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za wywoływanie objawów choroby wrzodowej żołądka.
 • Krok 3: Badaniem potwierdzającym niniejszą diagnozę jest gastroskopia – nieinwazyjny zabieg, dzięki któremu jesteśmy w stanie dokładnie obejrzeć i zbadać wewnętrzne struktury układu pokarmowego pacjenta.

Choroba wrzodowa żołądka – postępowanie terapeutyczne i dieta

Choroba wrzodowa żołądka wymaga zastosowania natychmiastowego leczenia. W przypadku niezaawansowanych postaci niniejszego zaburzania, wystarczające jest zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz diety. Jednakże, w zaawansowanych stanach choroby wrzodowej, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, polegającego na usunięciu zmiany lub przecięciu nerwów błędnych odpowiedzialnych za wydzielanie kwasu solnego.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne zazwyczaj ma na celu zwalczenie obecności bakterii Helicoacter pylori. Wówczas lekarz prowadzący zapisuje swoim pacjentom odpowiednią kombinację antybiotyków oraz inhibitorów pompy protonowej odpowiedzialnej za hamowanie nadmiernego wydzielania kwasu solnego.

Postępowanie dietetyczne

Dieta w przebiegu choroby wrzodowej żołądka polega na wyeliminowaniu składników odpowiedzialnych za pobudzenie wydzielania kwasu solnego. Osoby zmagające się z wrzodami żołądka nie powinny spożywać:

 • Cebuli, czosnku oraz chrzanu;
 • Ostrych przypraw i tłustych potraw;
 • Dań ciężkostrawnych; oraz
 • Kawy i nadmiernych ilości czarnej herbaty.

W celu ustalenie konkretnej diety dla niniejszego zaburzenia najlepiej jest skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub dietetykiem klinicznym.

Wrzody żołądka – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.