Wole tarczycy – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenia, dieta

Wole to występujące powszechnie powiększone gruczoły tarczycy. Tarczyca znajduje się w okolicy szyi, bezpośrednio pod tzw. Jabłkiem Adama. Wole pojawia się u kobiet zdecydowanie częściej niż u mężczyzn. Aby uznać powiększone gruczoły za wole przyjmuje się, iż muszą on przekraczać górny limit objętości (zależny z kolei od płci i wieku pacjenta). Uogólniając, dla kobiet jest to 18 ml, a dla mężczyzn 25 ml. Wole nie jest uznawane za chorobę samą w sobie, lecz za symptom kliniczny. Chociaż dolegliwość ta z reguły jest bezbolesna, czasami może wywoływać kaszel, a także utrudniać połykanie oraz oddychanie.

Jakie są objawy oraz przyczyny wola tarczycy? Co zrobić, aby zdiagnozować problem? Jak leczyć wole tarczycy i jak uzupełnić swoją dietę? Zachęcamy Państwa do zapoznania się z faktami zawartymi w niniejszym artykule.

Objawy

Obserwacja jest ważnym elementem leczenia, gdyż odpowiednio wczesne dostrzeżenie objawów może przynieść korzystne efekty. Oto niektóre z symptomów wola tarczycy:

 • widoczny obrzęk w dolnej części szyi, który rzuca się w oczy szczególnie podczas golenia oraz wykonywania makijażu,
 • uczucie “ciasnego gardła”,
 • kaszel,
 • chrypka,
 • trudności w połykaniu,
 • trudności z oddychaniem,
 • przybieranie na wadze lub niezamierzona utrata wagi,
 • poirytowanie,
 • bezsenność.

Przyczyny

Wiele czynników może powodować nadmierny rozrost tarczycy. Wśród nich najczęściej wyróżnia się następujące:

 • Niedobór jodyny. Ponad 90% przypadków wola wynika z niedoboru pierwiastka niezbędnego do produkcji hormonów tarczycowych.
 • Choroba Gravesa. Antyciała produkowane przez system immunologiczny błędnie atakują tarczycę. Gruczoł ten wytwarza wówczas zbyt dużo hormonów – tyroksyny i trójjodytoroniny – co w z kolei przyczynia się do powstania wola miąższowego.
 • Choroba Hashimoto. Wole tarczycy może być również efektem ubocznym niedoczynności tarczycy. Tak jak w wypadku Choroby Gravesa, Choroba Hashimoto jest zaburzeniem systemu autoimmunologicznego organizmu. W przeciwieństwie do poprzedniego przypadku, tutaj dolegliwość uszkadza tarczycę, która z kolei produkuje znacznie mniej hormonów. Przysadka wyczuwając niskie ich stężenie, produkuje więcej TSH, co przyczynia się do powiększenia gruczołu.
 • Ciąża i menopauza. Jeden z hormonów produkowanych w trakcie ciąży – gonadotropina (HCG) – może powodować nieznaczne powiększenie tarczycy.
 • Stosowanie leków. Leki psychiatryczne lub stosowane w przypadku problemów z sercem zwiększają ryzyko pojawienia się wola.

Diagnoza

Lekarz może zdiagnozować wole tarczycy poprzez przebadanie szyi ręką oraz serię rutynowych testów połykania. Wykonanie dokładnej i pewnej diagnozy możliwe jest jednak dzięki którejś z następujących metod:

 • Test hormonalny. Poprzez test krwi można zbadać ilość hormonów produkowanych przez gruczoły. Jeśli tarczyca została dotknięta przez niedoczynność, poziom hormonów będzie niski. Zwykle jednak wole występuje w przypadku nadczynności tarczycy oraz niższego niż przeciętnie poziomu TSH.
 • Test antyciał. Morfologia krwi może potwierdzić obecność nieprawidłowych antyciał, do których powstania przyczyniło się wole tarczycy.
 • Ultrasonografia. Podczas tego badania urządzenie z czujnikiem fal jest trzymane nad szyją. Fale dźwiękowe odbijają się i formują obraz na ekranie komputera. Dzięki temu lekarz jest w stanie dostrzec zmiany ogniskowe.
 • Badania tarczycy z zastosowaniem radioaktywnego izotopu (scyntografia). Po zaaplikowaniu izotopu pacjent kładzie się, a specjalna kamera tworzy komputerowy obraz tarczycy. Długość badania zależy od czasu w jakim radioaktywna substancja osiądzie w gruczole. Wynik pomiaru pokazuje strukturę oraz wielkość tarczycy. W porównaniu z badaniem USG, jest to zdecydowanie bardziej inwazyjny, czasochłonny oraz droższy sposób diagnozowania.

Leczenie

Wybór leczenia w dużym stopniu zależny jest od wielkości wola. Powiększona tarczyca nie tylko sprawia problemy estetyczne, lecz także może utrudniać połykanie i oddychanie. Jaki sposób leczenia może doradzić lekarz?

Warunkiem, który musi zostać spełniony jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, jest obserwacja. W przypadku, gdy wole jest małe i nie sprawia problemów, medyk może zasugerować metodę ‘poczekaj i zobacz’. Nie zmienia to jednak faktu, iż pacjent powinien zostać poddany regularnej obserwacji.

Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, być może lekarz poleci Ci zastąpić hormon tarczycy lekami zawierającymi lewotyroksynę. Eliminuje to objawy niedoczynności oraz spowalnia uwalnianie hormonu z przysadki mózgowej często zmniejszając także rozmiar wola.

Jeśli wole jest tak duże, że sprawia problemy z oddychaniem lub połykaniem, można zdecydować się na operację częściowego lub całościowego usunięcia rozrostu. Po operacji w zależności od tego jak dużą część gruczołu usunięto, zażywa się odpowiednie syntetyczne środki hormonalne.

W niektórych przypadkach w celu leczenia nadczynności stosuje się radioaktywny jod. Pierwiastek ten spożywa się doustnie, tak by mógł wpłynąć na tarczycę poprzez krwioobieg i zniszczyć jej komórki. W efekcie wole zmniejsza się, niemniej jednak efektem ubocznym może okazać się niedoczynność tarczycy.

Dieta

W niektórych przypadkach wole tarczycy spowodowane jest nieprawidłową dietą. Jak postępować w takim przypadku? Wówczas najważniejsze jest ścisłe trzymanie się wskazówek lekarza prowadzącego. Oprócz tego warto jednak wprowadzić do swoich zwyczajów żywieniowych pewne zmiany,

Jeśli cierpisz na niedoczynność, uzupełniaj zasoby jodu organizmie. By upewnić się, że ciało ma dostateczną ilość tego składnika, spożywaj sól jodowaną oraz jedz owoce morza. Sporą zawartość jodu mają ryby: świeży dorsz, mintaj, halibut. Produkty mleczne i jaja również zawierają jod. Człowiek potrzebuje około 150 mikrogramów jodyny każdego dnia.

Z drugiej strony uważaj, aby nie przyjmować nadmiernych ilości jodu. Chociaż nie zdarza się to zbyt często, zbyt wysoka podaż tego pierwiastka może przyczynić się do powstania wola. Poza tym jeżeli cierpisz na nadczynność tarczycy, spożywanie jodu powinno zostać ograniczone do minimum.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.