Woda utleniona: właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce

Woda utleniona kojarzona jest przez większość osób jako środek służący głównie do dezynfekcji różnego rodzaju ran, jednak z uwagi na swoje liczne właściwości znalazła ona zastosowanie nie tylko w lecznictwie, ale również w kosmetyce. Z jakimi jednak problemami można walczyć przy pomocy wody utlenionej i jakie zastosowanie znalazła ona w kosmetyce?

Czym tak naprawdę jest woda utleniona?

Woda utleniona to tak naprawdę 3-procentowy wodny roztwór nadtlenku wodoru, który wykazuje szereg cennych właściwości, dlatego też znalazła ona dosyć szerokie zastosowanie lecznicze. Choć wielu osobom wydaje się, iż woda utleniona przeznaczona jest wyłącznie do dezynfekcji ran, ponieważ wykazuje działanie odkażające i bakteriobójcze, to można ją jednak wykorzystać w walce z innymi problemami.

Woda utleniona na rany?

Woda utleniona zdecydowanej większości z nas kojarzy się przede wszystkim ze środkiem przeznaczonym do dezynfekcji ran, jednak czy faktycznie świeże rany należy przemywać wspomnianą wodą? Podczas aplikacji wody utlenionej na ranę, zaczyna się ona pienić, wydzielając tlen, co doprowadza do mechanicznego oczyszczenia rany.

Warto jednak wiedzieć o tym, iż zarówno ratownicy medyczni, jak i lekarze odradzają stosowania wody utlenionej do przemywania ran, ponieważ jej działanie w tym przypadku jest znikome. W aptekach można bez problemu zakupić specjalne preparaty, które wykazują się zdecydowanie większą skutecznością. Warto przy tym podkreślić fakt, iż w przypadku pojawienia się świeżej rany lepiej przemyć ją zwykłą wodą niż wodą utlenioną.

Woda utleniona na ból gardła i w chorobach przyzębia

Jednym z głównych objawów przeziębienia oraz grypy jest ból gardła, który w skuteczny sposób uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wiele osób w takim przypadku sięga po różnego rodzaju pastylki, jednak zawierają one w sobie wiele sztucznych dodatków, dlatego też lepiej ich unikać.

W jaki zatem sposób można zmniejszyć ból gardła? Wystarczy sięgnąć po wodę utlenioną w celu przygotowania leczniczej płukanki. W szklance wody należy rozpuścić 1 łyżeczkę wody utlenionej, mieszając całość bardzo dokładnie i płukając gardło najlepiej trzy razy dziennie. Tak przygotowana płukanka sprawdzi się również bardzo dobrze do płukania jamy ustnej w przypadku pojawienia się chorób przyzębia, a także w stanach zapalnych kieszonek dziąsłowych.

Pozostając w temacie płukania jamy ustnej warto również wiedzieć o tym, iż rozcieńczony nadtlenek wodoru to świetne remedium na nieprzyjemny zapach z ust, który może wynikać ze spożycia określonych produktów (np. czosnku), czy też z innych przyczyn.

Woda utleniona w walce z katarem

W przebiegu przeziębienia zawsze musimy liczyć się z obecnością kataru, którego niestety z dnia na dzień się nie pozbędziemy. Aby jednak przynieść sobie ulgę, warto sięgnąć po roztwór wody utlenionej, który powinien być przygotowany w odpowiedni sposób.

Około 7 kropli wody utlenionej należy wymieszać z 5 ml soli fizjologicznej, wlewając następnie tak przygotowany roztwór do obydwu dziurek najlepiej przy pomocy specjalnej pipetki. Innym skutecznym sposobem walki z katarem może być również przygotowanie leczniczej inhalacji. W takim przypadku kilkanaście kropli wody utlenionej należy wymieszać z kilkoma kroplami soli fizjologicznej, zalewając całość szklanką wrzącej wody. Tak przygotowany roztwór należy wdychać przez kilka minut, pamiętając jednak o tym, aby głowę zakryć ręcznikiem.

Woda utleniona na skórne problemy

Z pewnością niewiele osób wie o tym, że rozcieńczona woda utleniona może wspomóc leczenie takich skórnych problemów, jak egzema oraz łuszczyca. Z kolei nierozcieńczony produkt w bardzo skuteczny sposób walczy z grzybicą stóp, jednak aby zobaczyć pierwsze efekty kuracji, należy przez kilka dni smarować zmienione chorobowe miejsce czystą wodą utlenioną.

Kolejnym zastosowaniem wody utlenionej jest przemywanie nią skóry tłustej i trądzikowej, dzięki czemu pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się po skórze bakterii, a także wspomoże walkę z wągrami.

Czy przy pomocy wody utlenionej można wybielić zęby?

Nie od dziś wiadomo, iż stosowany w gabinetach kosmetycznych nadtlenek wodoru to skuteczny środek wybielający zęby, dlatego też wielu osobom wydaje się, że przy pomocy wody utlenionej uda im się poprawić kolor zębów w domowym zaciszu.

Niestety jest to błędne myślenie, ponieważ w wodzie utlenionej znajduje się bardzo małe stężenie nadtlenku wodoru (poniżej 3% natomiast skuteczne preparaty stomatologiczne zawierają 30% stężenie nadtlenku wodoru).

Czyszczenie uszu przy pomocy wody utlenionej

Jeśli chodzi o stosowanie wody utlenionej do ucha, to zdania na ten temat są niestety podzielone. Niektórzy specjaliści uważają, iż zaaplikowanie do ucha kilku kropli wody utlenionej wspomoże leczenie (lub zapobiegnie) nie tylko chorób tego narządu, ale również przeziębienia i grypy, jednak wielu lekarzy przestrzega przed takimi praktykami.

Dlaczego? Z tego względu, ponieważ woda utleniona to bardzo silny utleniacz, który zaaplikowany do ucha może niestety doprowadzić do uszkodzenia delikatnej skóry oraz tkanek znajdujących się w uchu.

Woda utleniona
Kliknij i sprawdź ceny!

Zastosowanie wody utlenionej w kosmetyce

Woda utleniona znalazła w kosmetyce kilka bardzo ciekawych zastosowań. Po pierwsze przy pomocy roztworu wody utlenionej ze zwykłą wodą (proporcja 1:1) można w bardzo bezpieczny sposób rozjaśnić nieco włosy nie tylko te znajdujące się na głowie, ale również te obecne na nogach lub rękach.

Innym sposobem użycia wody utlenionej może być również wymieszanie jej z sodą oczyszczoną (do uzyskania gęstej pasty) w celu usunięcia z powierzchni paznokci przebarwień. Każda osoba, która sięga po wodę utlenioną w celach kosmetycznych oraz leczniczych powinna mieć świadomość tego, iż nie należy stosować jej przez dłuższy czas, ponieważ może to doprowadzić do wielu bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych (reakcje alergiczne, przesuszenie skóry, zwiększenie pracy gruczołów łojowych).

Woda utleniona: właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce
4.8 (96.67%) 6 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.