Nie od dzisiaj znane jest bogate zastosowanie róży w kosmetyce i pielęgnacji. Ma ona bardzo dobry wpływ na oczyszczanie i poprawę napięcia skóry. Dodatkowo nadaje jej zdrowy koloryt, nawilża, zmiękcza, wygładza, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Ponadto ma kojące działanie na podrażnioną skórę, zmniejsza zmiany trądzikowe, rozjaśnia cerę oraz usuwa przebarwienia, jednocześnie reguluje kwaśne ph skóry. Co najważniejsze różany zapach poprawia nastrój i usuwa zmęczenie. W sklepach znajdziemy mnóstwo kosmetyków na bazie róży. Mają one właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe. Są polecane do skóry wrażliwej. W celu zadbania o odpowiednie nawilżenie i jednocześnie rozświetlenie skóry warto używać wody różanej.
Przeczytaj również: Poznaj ranking 10 najlepszych kremów przeciwzmarszczkowych!
Jak otrzymać wodę różaną?
Woda różana jest jednym z najstarszych i najlepszych, naturalnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Stosowały ją mieszkanki Bliskiego Wschodu, Bułgarii, Grecji i Rzymu. Dzisiaj sprawdza się tak samo jak dawniej. Woda różana powstaje w wyniku destylacji płatków róży. Dokładniej stanowi ona produkt uboczny przy wytwarzaniu olejku różanego. Jednym z jej atutów jest intensywny, kwiatowy zapach. Do otrzymania 1 kg ekstraktu z płatków róży potrzebne jest około 5 ton kwiatów. Do produkcji wody różanej używa się następujących odmian róży:
Artykuły dla Ciebie
- Rosa Damascena,
- Rosa Centfolia,
- Rosa Gallica.
Oczywiście można kupić gotowe preparaty wody różanej.
Dabur Red Rose Water Naturalna Woda Różana
Kliknij i znajdź najniższe ceny.
Wodę różaną należy trzymać w lodówce. Najlepiej stosować ją, jako tonik po wieczornym oczyszczeniu twarzy, a także rano, aby orzeźwić cerę. Wystarczy zwilżyć wacik lub nalać odrobinę na wewnętrzną stronę dłoni, następnie rozcierając masować lub oklepać skórę twarzy.
Przeczytaj również: Stosowanie tego produktu przyniesie ukojenie suchej skórze!
Zastosowanie wody różanej.
Woda różana znalazła zastosowanie zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Warto wiedzieć, że działa gojąco, łagodząco, nawilżająco i antyseptycznie.
Dlatego polecana jest przy drobnych ranach, a nawet poparzeniach. Używana w formie okładów koi podrażnione i zmęczone okolice oczu, zaleca się codziennie zakrapianie wody do oczu w celu zachowania dobrego wzroku. Ponadto wykazuje działanie anty-zapalne, anty-oksydacyjne, przeciwzmarszczkowe, reguluje krążenie i wzmacnia naczynka. Woda różana polecana jest dla każdego rodzaju cery, a zwłaszcza:
Czytaj także
- suchej,
- naczynkowej,
- tłustej i trądzikowej (w tym z trądzikiem różowatym),
- dojrzałej,
- podrażnionej.
Woda różana może być stosowana, jako:
- płukanka do włosów, nadaje im miękkość, piękny zapach, a co najważniejsze odżywia skórę głowy. Dlatego po umyciu włosów szamponem i zastosowaniu odżywki warto na końcu płukać je wcześniej wykonaną miksturą na bazie roztworu wody zmieszanego z odrobiną wody różanej;
- płyn do kąpieli, który nadaje skórze wyjątkowy zapach i odstresowuje;
- dodatek do czarnej herbaty;
- dodatek do potraw z migdałami i pistacjami. Smak tych orzechów stanowi idealną kompozycję w połączeniu z różą.
Koniecznie przeczytaj!
Cudowne właściwości wody różanej
Woda różana przynosi poniżej wymienione korzyści, jeżeli jest stu procentowa. Czystą wodę różaną uzyskuje się wyłącznie z niepryskanych płatków w procesie destylacji parowej. Poznamy ją po pięknym zapachu i smaku. Najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych źródeł, czyli producentów, którzy posiadają certyfikaty.
Woda różana posiada mnóstwo właściwości, które poprawiają stan skóry i włosów. Do najważniejszych jej funkcji należą:
- przywracanie właściwego pH skóry,
- redukcja wydzielania sebum,
- działa przeciwzapalnie,
- łagodzi podrażnienia,
- działa przeciwzmarszczkowo i nawilżająco,
- ściąga i zmniejsza pory,
- poprawia wygląd skóry wokół oczu,
- poprawia koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia.
W porównaniu do kremów i olejków woda różana nie zostawia po sobie tłustej poświaty jak dzieje się to w przypadku użycia różnych wonnych olejków.
Ponadto różany zapach wody uspokaja i reguluje pracę mięśnia sercowego. Dlatego poleca się kąpiele w płatkach róż, z dodatkiem wody różanej. Tego rodzaju czynności doskonale sprawdzają się przy problemach skurczowych naczyń wieńcowych i chorobach nerwowych. Inhalacje, kąpiele oraz spryskiwanie się wodą różaną usprawniają pracę systemu nerwowego i odpornościowego.
Dodatkowo woda różana znalazła zastosowanie przy przeziębieniu, anginie oraz chorobach dziąseł. Stosuje się ją do płukania ust i gardła ze względu na jej właściwości antybakteryjne.