Własności i wartości odżywcze ciecierzycy. Hummus

Wartości odżywcze ciecierzycy są liczne. Inaczej określana cieciorką, którą są osobliwe ziarenka o specyficznym kształcie i trudnym do określenia smaku. Zaliczana jest do warzyw, a funkcjonującym na zachodzie określeniem jest groch włoski. Pomimo nazwy sugerującej jednoznacznie wygląd, kształt i smak, zupełnie przy przypomina grochu. Wręcz przeciwnie – po skosztowaniu kubki smakowe odbierają smak jako orzechowy, czyli słodko – słony. Znana od dawna w Mezopotamii i Rzymie stanowiła główną roślinę uprawną. Trudno zbierać ziarna ciecierzycy, gdyż cała roślina jest pokryta włoskami, które drażnią skórę. Natomiast same nasiona maja postać małych, pękatych kuleczek i zawierają jedno lub dwa szpiczaste nasionka. Według przepisów jest trafionym dodatkiem do zup, gulaszów oraz do past kanapkowych. Ponadto, co bardziej pomysłowe gospodynie mają odwagę przyrządzać z nią przeróżne sałatki oraz potrawy jednogarnkowe.

Wartości odżywcze ciecierzycy

Jej przynależność do roślin grochowatych warunkuje jej drogocenność w kuchni. Jak każdy naturalny produkt ma wiele wartości, które odpowiadają za konkretne własności istotne w funkcjonowaniu organizmu. Ponadto zarówno ziarna jak i liście znajdują szerokie zastosowanie.

Ugotowane ziarna są przydatne jeśli:

 • Borykamy się z wypadaniem włosów, łamliwością i kruchością paznokci,
 • Cierpimy na niedobór witamin i minerałów,
 • Odczuwamy bóle głowy i gardła,
 • Zaobserwowano u nas podwyższony poziom złego cholesterolu we krwi,
 • Chcemy wspomagać naturalnie leczenie cukrzycy.

 

Natomiast liście cieciorki spożywane w postaci zaparzonego z nich naparu wspomagają trawienie a w postaci okładów przyspieszają leczenie zwichnięć i obrzęków, gdyż posiadają właściwości ściągające.

Jeśli mowa o wartościach odżywczych to na 100 gram produktu przypada (procentowo na całodzienne zapotrzebowanie):

 • 24 % fosforu
 • 6% potasu
 • 43% witaminy B9
 • 11% witaminy B6
 • 22% żelaza
 • 14% magnezu

Ponadto 100 gram dzieli się na 2,6 grama tłuszczu, 7,6 gramów błonnika i 8,9 gramów białka, przy czym wszystko ma około 160 kalorii.

Zbawienne właściwości ciecierzycy można przedstawić w uproszczonym skrócie, jednak ogólne dobre działanie cieciorki na zdrowie obserwuje się nie po jednorazowym spożyciu a po całkowitym wdrożeniu jej do diety:

 • Błonnik pokarmowy zawarty w cieciorce gwarantuje uczucie sytości, reguluje częstotliwośc wypróżniania się i wspomaga odchudzanie.
 • Białko podobne układem aminokwasów do zwierzęcego stanowi podstawowy budulec organizmu. Jest niezbędne w prawidłowej strukturze kości, skóry i mięśni.
 • Obecność saponin oraz kwasu foliowego chronią organizm przed rozwojem i powstawaniem komórek nowotworowych.
 • Regularne spożywanie ciecierzycy uodparnia i uszczelnia barierę ochronna organizmu.
 • Zawarte w ciecierzycy jednonienasycone kwasy tłuszczowe pozwala na zwiększoną intensywność chudnięcia.
 • Obecne żelazo zapobiega anemii, zatem przy odczuwaniu braku energii i chronicznego zmęczenia warto zmienić dietę na bogatszą w rośliny strączkowe.

Hummus

 Podobnie jak rośliny strączkowe, tak i ciecierzyca jest bogatym źródłem białka i błonnika, zatem jest produktem uwielbianym przez wegetarian. Aminokwasy zawarte w ciecierzycy mają podobne działanie do białka pochodzenia zwierzęcego. Jedną z potraw spożywanych przez jaroszy jest humus. To pasta wywodząca się z Egiptu i Lewantu przygotowana z gotowanych i przetartych nasion cieciorki.

Hummus przygotowujemy z puszki ciecierzycy, 2 ząbków czosnku, 2 łyżek soku z cytryny oraz dodajemy oliwę z oliwek, sól oraz opcjonalnie trochę wody. Następnie blendujemy składniki i doprawiamy według smaku. To koniec czynności prowadzących do otrzymania smacznej, zdrowej pasty.

i-bio-planet-ciecierzyca-bio-1kg

Ciecierzyca dostępna w ekosklepach
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak przygotować ciecierzycę?

Rośliny strączkowe niestety nie należą do produktów szybkiego przygotowania. Należy najpierw zaplanować sobie przyrządzane danie i dostosować do niego czas  przygotowania cieciorki. Wszystko dlatego, że aby uzyskać odpowiedni smak i przetworzenie ziaren trzeba je odpowiednio zmiękczyć poprzez namoczenie na minimum 10 godzin  w zimnej wodzie, a następnie gotować przez 2 godziny cały czas kontrolując twardość. Sól dodajemy pod koniec gotowania, aby nie obniżać prędkości wchłaniania wody przez warzywo. Niestety, im dłużej gotujemy warzywo tym więcej łańcuchów skrobi się w nim rozkłada i tym mniej zachowuje się witamin. Można ominąć ten ubytek poprzez gotowanie w szybkowarze, gdzie proces gotowania skraca się do około 10 minut.

Jak jeść ciecierzycę?

Ciecierzyca, dobrze znana w kuchni staropolskiej dziś jest mało doceniana.  Biorąc pod uwagę to, że jest smaczna, zdrowa i sycąca warto jeść ją na różne sposoby. Niedojrzałe nasiona ciecierzycy można jeść na surowo.  Na świecie funkcjonują 2 pojęcia najbardziej oddające główne zastosowanie cieciorki – wspomniany wcześniej humus i falafel.  Hummus podaje się jako dodatek do: shaormy, kebabu, sznycli, szaszłyków i innych dań, zwłaszcza mięsnych.  Ponadto w hinduskiej kuchni ciecierzyca jest składnikiem: sałatek, zup, dipów i curry. Z nasion można preparować również mąkę, którą wykorzystuje się do różnych panierek i ciast. Ze względu na to, że jest bezglutenowa, można ją wykorzystywać w diecie bezglutenowej.  Nie tylko ziarna i liście ciecierzycy  służą za pokarm. Kiełki młodej ciecierzycy smacznie uzupełniają sałatki, zdobią dania a nawet pasują do kanapek. W internecie oraz książkach kucharskich typowych kuchni bazujących na ciecierzycy oraz daniach wegetariańskich można znaleźć wiele sposobów przygotowania między innymi:

 • Curry z ciecierzycą;
 • Zup z ciecierzycą i cukinią;
 • Sałatek z ciecierzyca i buraków;
 • Kotletów z ciecierzycy.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.